Spusťte Temelín, řekl úřad pro jadernou bezpečnost

Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) vydal ve 14.18 hodin povolení spuštiti první blok jaderné elektrárny Temelín. "Temelín splnil všechny požadavky, které na něj klade česká legislativa," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Asi osm hodin teď potrvá poslední kontrola a měření parametrů. Večer pak bude zahájena příprava štěpné reakce, která potrvá zhruba dvacet hodin. Půjde hlavně o vytažení řídících tyčí z aktivní zóny a zředění kyseliny borité, jejíž současná koncentrace neumožňuje štěpnou reakci. Po navození štěpné reakce bude spuštěn i reaktor.<

Pracovníci elektrárny v noci odstranili drobné závady, které při poslední kontrole našli inspektoři SÚJB.

Mluvčí úřadu Pavel Pittermann uvedl, že drobné technické požadavky se týkaly zaaretování některých přístrojů. "Požadovali jsme jakési zapečetění některých nastavených prvků v technologických systémech, aby nemohlo být jejich nastavení změněno. Bylo to trochu technicky náročné. Dnes už se pracuje pouze na sladění dokumentace," řekl Pittermann.

Mluvčí dodal, že povolení k aktivaci je obyčejná úřednická práce.

Co se stane po vydání
souhlasu k aktivaci paliva

V prvním bloku elektrárny začne asi desetidenní fyzikální spouštění reaktoru při nulovém výkonu. Po něm bude následovat testování technologie při vzrůstajících výkonových hladinách.
Po dosažení více než dvou procent výkonu bude ukončena etapa fyzikálního spouštění a elektrárna přejde do etapy energetického spouštění. Při zhruba 30 procentech nominálního výkonu reaktoru bude přifázována turbína a zřejmě ještě v podzimních měsících by měl Temelín dodat první elektřinu do rozvodné sítě.
Do fáze zkušebního provozu při plném výkonu se první reaktor elektrárny podle předpokladů dostane na jaře roku 2001.

V pondělí v 9 hodin se opět sešel inspekční tým. Inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost prověřovali přímo v elektrárně technické detaily a údaje uvedené v dokumentaci, kterou jim předal ČEZ.

Elektrárenská společnost podala na SÚJB žádost o udělení souhlasu k aktivaci paliva v prvním bloku elektrárny v pátek ráno.

Schüssel žádá Zemana: Nespouštějte Temelín!
Nedopusťte spuštění jaderné elektrárny Temelín, požádal v neděli naléhavě předsedu české vlády Miloše Zemana rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel. Oznámila to rakouská agentura APA.

"Apeluji na premiéra Zemana, aby před vyjasněním bezpečnostních otázek nevytvářel žádné nezvratné skutečnosti. Otázky jaderné bezpečnosti nekončí na hranicích," zdůraznil rakouský kancléř.

Odpůrci Temelína chtějí odložit spuštění elektrárny

Jihočeské matky a zástupci dalších sdružení bojujících proti jaderné elektrárně Temelín v Českém Krumlově otevřeným dopisem požádali předsedkyni SÚJB Danu Drábovou, aby nepovolila spuštění elektrárny. V dopise chtějí, aby nevydala povolení k aktivaci paliva do doby, než bude provedeno posouzení vlivu této elektrárny na životní prostředí.

Jihočeské matky nehodlají v protestech povolit. Na pátek 13. října chystají další demonstraci v Českých Budějovicích. Hodlají také soudně napadnout některá rozhodnutí týkající se Temelína. Jejich právní zástupce a bratr ministra životního prostředí Petr Kužvart soudí, že nebyly posouzeny některé změny v projektu elektrárny a vznikl při výstavbě protiprávní stav. "Pokud na základě tohoto stavu jsou vydávána další správní rozhodnutí (včetně povolení podle atomového zákona), jsou rovněž vadná, vydaná v rozporu se zákonem," napsal v právním rozboru.

Občanská sdružení Hnutí duha, Calla a Občanská iniciativa pro životní prostředí se společně s Jihočeskými matkami domnívají, že v Temelíně se může stát nehoda, která by mohla mít přímý dopad na životní prostředí. "Po aktivaci paliva již nelze tuto možnost vyloučit," vysvětlili její zástupci v Českém Krumlově proč se snaží SÚJB a ČEZ před aktivací Temelína zastavit.

V elektrárně skončily všechny zkoušky
V jaderné elektrárně Temelín byly ukončeny všechny předepsané zkoušky a společnost ČEZ, investor stavby, požádala Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení k zahájení štěpné reakce v prvním bloku. 

Ve čtvrtek pozdě večer byly v Temelíně dokončeny poslední zkoušky před podáním žádosti o aktivaci paliva. Úspěšně skončily testy pojišťovacích ventilů parogenerátoru a doplňovacích čerpadel.

Po podání žádosti má Státní úřad pro jadernou bezpečnost 72 hodin na její posouzení. Mluvčí Pavel Pittermann však odmítl, že povolení k aktivaci paliva je už jen formální záležitostí. "Buď uznáme, že je vše v pořádku, anebo zjistíme, že nám něco chybí," řekl Pittermann.

Po aktivaci paliva Temelín ještě nebude dodávat elektřinu do sítě. Zhruba deset dní po uskutečnění první štěpné reakce se bude prověřovat aktivní zóna reaktoru při téměř nulovém výkonu. Teprve potom se výkon zvýší na dvě procenta a začne takzvané energetické spouštění. Do komerčního provozu by podle předpokladů ČEZ měla být elektrárna uvedena příští rok na jaře.

Proti spuštění Temelína blokují Rakušané již popáté a patrně nejdůkladněji všechny hraniční přechody. Menší manifestace se očekává také během ekologické filmové přehlídky Ekofilm v Českém Krumlově. "Chceme ukázat, že veřejnost měla zájem podílet se na rozhodování o Temelínu, ale nebylo jí to umožněno," řekl předseda Hnutí Duha Jan Beránek. "Jestli uspořádáme nějakou další akci, bude záležet na okolnostech."

Se spuštěním druhé české jaderné elektrárny nesouhlasí ani Greenpeace. Mluvčí české kanceláře Václav Vašků uvedl, že policie nyní prověřuje trestní oznámení této organizace, podle níž je jeden svar na hlavním potrubí v primárním okruhu blízko reaktoru možná nekvalitní. "Obáváme se, že aktivace paliva zabrání řádnému vyšetření," dodal Vašků.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost však už v minulosti uvedl, že podezření Greenpeace nebyla opodstatněná nebo že závady byly odstraněny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video