Doporučujeme

Výškařku Hlavoňovou zradila hlava

S y d n e y - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Všech dvě stě růží, které v létě dostala od manžela za překonání laťky v dvoumetrové výšce, by česká výškařka Zuzana Hlavoňová určitě vyměnila za lepší olympijské umístění. Její medailové ambice shořely dnes večer na zaplněném Olympijském stadionu na výšce 190 cm a po jedenáctém místě se sympatická atletka loučila v slzách. Životního úspěchu dosáhla postupem do užšího finále oštěpařka Nikola Tomečková a za výkon 62.10 m brala solidní 8.místo. O stupínek výše pak skončila ženská čtvrtkařská štafeta, která zároveň uzavřela vystoupení českých atletů v Sydney.

Až nečekaně brzy skončila ve finále skoku do výšky česká naděje Zuzana Hlavoňová. Než se stačil jeden z jejích fanoušků, desetibojař Tomáš Dvořák, usadit na tribunu, shodila Zuzana napotřetí 193 cm a zůstala hluboko za svým olympijským očekáváním.

"Je mi to hrozně líto, představovala jsem si to všechno úplně jinak. Natrénováno mám jako ještě nikdy v životě, ale dnes mě zradila hlava a technika. Vždyť 190 cm jsem v tréninku skákala s velkou rezervou, ale před závodem jsem měla určité obavy a technicky neskákala dobře. Asi nejvíce mi vadil nepříjemný protivítr.

Šéftrenér Fišer mě uklidňoval, že s tím, co mám natrénováno, vydržím až do příštího mistrovství světa. Tomu sice věřím, ale bohužel jsem formu chtěla prodat v Sydney...." smutně hodnotila svoji nevyužitou olympijskou šanci Zuzana Hlavoňová. Vítězství patří Jeleně Jelesinové z Ruska za výkon 201 centimetrů.

Radostně naopak opouštěla plochu Olympijského stadiónu Nikola Tomečková. Už samotný postup do oštěpařského finále, kam prošla z posledního místa kvalifikace, byl pro ní velkým úspěchem, ale Nikola ho dokázala ještě umocnit postupem do užšího, osmičlenného finále.
I tam se kvalifikovala až posledním hodem (58.69 m)!

"Měla jsem dneska z pekla štěstí, ale po těch šesti letech nezdarů už jsem si ho snad zasloužila. Úvodní hody mi sice nevyšly, byla jsem ještě technicky rozhozená, ale před třetím finálovým pokusem, který mohl být mým posledním, jsem musela hodit dál a najednou to vyšlo.
Atmosféra byla vynikající, diváci se roztleskávají, aniž si to musíte vyžádat a pro mě to navíc bylo první velké finále. Jsem nadšena!" neskrývala spokojenost Tomečková.

Zlato v ženském oštěpu patří čtyřiatřicetileté světové rekordmance Trine Hattestadové z Norska, která hodila 68,91 metru a za svým světovým rekordem zůstala jen o 57 centimetrů.

Slušné sedmé místo pak v nabité světové konkurenci zaběhla česká čtvrtkařská štafeta v provizorním složení, kdy zraněnou Lídu Formanovou vystřídala mladá náhradnice Lenka Ficková.

Štafetu rozbíhala Jitka Burianová a vůbec ne špatně.
"Jsem spokojena, udržela jsem před předávkou celkem solidní odstup. Soupeřky byly prostě kvalitnější a tempo hodně rychlé. Škoda, že Lenka na třetím úseku ztratila, ale jako náhradnice i tak odvedla kus práce."

Hana Benešová přebírala od Buriánové na 4. - 5. místě.
"Bylo to mnohem rychlejší než ve včerejším rozběhu, štafety USA a Austrálie také nastoupily  se svými hvězdami Jonesovou a Freemanovou. Snad i proto se mi včera běželo líp. Jsme trochu zklamané jenom pomalejším časem 3:29.17."

Náhradnice na třetím úseku Lenka Ficková přebírala jako sedmá, bojovala, ale přesto se před poslední předávkou propadla na poslední místo. Humor však neztratila ani po závodě.

"Lída a já, to se samozřejmě nedá srovnávat, běžela jsem jen na co mám. Zážitek z finále je ojedinělý, vždyť jsem běžela s Marion Jonesovou! Chtěla jsem se jí držet, ale nešlo to...."

Stejně jako včera na posledním úseku i dnes skvěle finišovala Helena Fuchsová, která nakonec těsně předstihla kubánskou štafetu a bylo z toho sedmé místo.

"Jsem spokojena, lépe už to opravdu nešlo. Škoda, že ten odstup byl tak velký, ale Lenka není zvyklá běžet dvě tak rychlé štafety dva dny po sobě a vyšťavila se včera. Takhle jsem byla ráda, že jsem tu díru stáhla, ale abych ještě předbíhala dál, na to už nebylo sil."

Štafetě žen vládly Američanky s fenomenální sprinterkou Marion Jonesovou, která sice nedokázala splnit svůj sen o pěti zlatých olympijských medailích, ale nakonec si ze Sydney pět medailí veze: tři zlaté za štafetu 4x400 a sprinty na 100 a 200 metrů a dvakrát bronz za skok daleký a štafetu 4x100 metrů. Australankám nepomohla k medaili ani skvělá Cathy Freemanová ani nádherná kulisa, kterou vytvořilo 110 000 diváků v ochozech. Stačilo to jen na páté místo.

Výška – ženy, finále: 1. Jelesinová (Rus.) 201, 2. Cloeteová (JAR) 201, 3. Bergqvistová (Švéd.) a Pantelimonová (Rum.) obě 199, 5. Babakovová (Ukr.) 196, 6. Zalevská (Kaz.) 196, 7. Palamarová (Ukr.) 196, 8. Mensahová (Něm.) 193, ...11. Hlavoňová (ČR) 190.

Oštěp – ženy, finále: 1. Hattestadová (Nor.) 68,91 m, 2. Manianiová- Tzeliliová (Řec.) 67,51, 3. Menéndezová (Kuba) 66,18, 4. Neriusová (Něm.) 64,84, 5. Bissetová 63,26, 6. Riveroová (obě Kuba) 62,92, 7. Šikolenková (Rus.) 62,91, 8. Tomečková (ČR) 62,10.

4x400 m – ženy, finále: 1. USA (Milesová-Clarková, Hennaganová, Jonesová, Colanderová-Richardsonová) 3:22,62, 2. Jamajka (Richardsová, Scottová-Pomalesová, Hemmingsová, Grahamová) 3:23,25, 3. Rusko (Sotnikovová, Gončarenková, Kotljarovová, Privalovová) 3:23,46, 4. Nigérie 3:23,80, 5. Austrálie 3:23,81, 6. Velká Britínie 3:25,67, 7. Česká republika (Burianová, Benešová, Ficková, Fuchsová) 3:29,17, 8. Kuba 3:29,47.

 

Výškařka Zuznana Hlavoňová po vyřazení ze závodu na výšce 193 cm


Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.