Fotbalisté vstoupili úspěšně do kvalifikace

S o f i a - Čeští fotbalisté zvítězili v Sofii v úvodním utkání třetí kvalifikační skupiny pro mistrovství světa 2002 nad Bulharskem 1:0. Vítězný gól vstřelil v 73. minutě z pokutového kopu Karel Poborský, který se stává penaltovým specialistou. Trenér Jozef Chovanec neudělal v sestavě žádné překvapení a na stadión Georgiho Asparuchova vyběhla jedenáctka ve všeobecně očekávaném složení. Čtyřčlenná obrana hrála v řadě, takže i český tým přešel na způsob bránění bez libera, který dborníci považují za progresívnější.

Na levém kraji dostal teprve podruhé v reprezentaci a po více než roční přestávce příležitost Roman Týce.

Bulhaři dlouho nedokázali nový styl české obrany prověřit. Ani opěvovaný Balakov nijak neoslnil a na dravé útočníky, jakými byli Stoičkov či Kostadinov, dnes v Sofii jen vzpomínají. Malátného Jovova trenér Mladenov dokonce vyhnal z trávníku už po
33 minutách. Martin Petrov, který ho nahradil, byl podstatně pohyblivější a české zadáky po svém křídle párkrát pořádně prohnal. Vedle něj ožil i Todorov, ale přesto brankář Srníček nemusel za celý poločas vážněji zasahovat.

Jeho protějšek Zdravkov byl mnohem zaměstnanější. Češi se totiž snažili rozehrát celou škálu svého umění - rychlý tah Poborského na branku, standardní situace v podání Nedvěda a Horvátha i Kollerovy hlavičky. V osmé minutě poprvé vypálil Nedvěd z přímého kopu, Horváth se pak pokusil stočit roh přímo do branky, ale nejvíc Zdravkova potrápil Fukalův přetažený centr v 17. minutě. O střelbu se pokoušeli také Šmicer a Řepka, který ve snaze dosáhnout na Horváthův přímý kop narazil do tyče za
brankou, ale i s poraněnou rukou bojoval dál.

I dlouhán KOller mel řadu šancí. Jeho první tvrdou střelu, která prosvištěla skrz zkoprnělou obranu, gólman s námahou vyrazil, zato druhá po Nedvědově brilantním úniku se obrovi z Bruselu vůbec nepovedla. Čeští fotbalisté vrhali do útoku stále více sil, ale zároveň tak otvírali prostor pro soupeřovy rychlé brejky. Brankář Srníček si však poradil jak s Todorovovou umístěnou hlavičkou, tak se střelou z úhlu z kopačky M. Petrova.

V 73. minutě upadl Poborský na hranici šestnáctky přes Markovovu nohu a španělský rozhodčí Marin bez zaváhání ukázal na značku pokutového kopu. Poborský sice porušil pravidlo, že faulovaný hráč nemá kopat penaltu, ale fanoušci mu to určitě nezazlívali, protože chladnokrevně rozvlnil síť. Psychicky náročnou roli exekutora zvládl bezchybně, stejně jako v utkání s Francií na mistrovství Evropy.

Mohl dát ještě druhý gól, ale obránce Markov jeho střelu na brankové čáře odvrátil. Na druhé straně však Srníček zázračně zabránil vyrovnání, když v pádu ještě stačil nadzvednout Ilijevův oblouček mířící do branky. Závěrečný nápor domácích už byl hodně
křečovitý, Chovancův tým mu zkušeně odolal a připsal si první tři body na cestě na světový šampionát do Japonska a Korejské republiky.

Bulharsko - Česko 0:1 (0:0)
Gól: 73. Poborský z pen.
Rozhodčí: Marin - Paterna, Alonso (všichni Šp.).
ŽK: Kirilov, B. Ivanov, Markov - Týce, Bejbl, Rada.
Diváci: 12.000.
Sestavy - Bulharsko: Zdravkov - Markov - Pejev, Kirilov (78. Topuzakov), Stojanov - Ilijev, S. Petrov, B. Ivanov, Balakov - Todorov (64. G. Ivanov), Jovov (33. M.  etrov).
Česko:Srníček - Fukal, Rada, Řepka, Týce - Poborský, Bejbl, Horváth (78. Rosický), Nedvěd - Koller (64. Lokvenc), Šmicer (90. P. Vlček).

Pavel Nedvěd uniká Ilianovi Stojanovi z Bulharska

Karel Poborský s přehledem proměnil penaltu ve tři body pro Českou reprezentaci ve třetí kvalifikační skupině o postup ny MS

V loňském zářijovém utkání Bulharsko - Česko 0:1 Balakov právě uniká Poborskému

Ve vyložené šanci rybičkou hlavičkuje Koller, míč jen těsně mine odkrytou pravou tyč branky