Cafe9.net propojí evropská města kultury

Cafe9.net je internetový projekt, který bude po dobu dvou měsíců spojovat osm z devíti evropských měst kultury roku 2000, aby vytvořil společenské virtuální prostředí, ve kterém mohou lidé z různých koutů Evropy komunikovat a společně tvořit. Zázemí pražské časti, která startuje jako ostatní v pátek 1. září, se nachází v nově zrekonstruovaném univerzálním prostoru No D nad známým pražským klubem Roxy.

Projekt Cafe9.net vznikl v minulém roce v Bologni, zakrátko se k němu připojili i Helsinky. Tuto myšlenku pak podpořila Asociace evropských měst kultury roku 2000 a projekt obdržel i grant od evropské komise "Youth for Europe". Hlavní koncepční myšlenkou tohoto projektu je tradice evropské občanské společnosti a klasické kavárny, jako místa, která odrážejí kulturní, intelektuální a společenské klima společnosti.

Cafe9.net má vytvořit během dvou měsíců fungující síť mezi iniciativami podobných zájmů. Tyto kontakty se po skončení projektu nezpřetrhají a jak řekl Michal Prokop ze společnosti Praha - evropské město kultury 2000 , "otevřeli jsme nyní třináctou komnatu a můžeme je tušit, co všechno z toho vznikne." Celý projekt totiž nemá žádného autora, jedná se o společnou iniciativu mnoha lidí s podobnou myšlenkou, která se dalším tvořením stále rozvíjí. Úloha cafe9.net spočívá především v podpoře umění jako nedílné součásti rozvoje občanské společnosti se zvláštním důrazem na dva aspekty: komunikaci a spolupráci. Spolutvůrci projektu doufají, že to, co se jim podaří během dvou měsíců vytvořit, poté nezanikne, ale stane se základem pro další společnou tvorbu.

Cafe9.net vytvoří jakousi platformu, kde si zájemci mohou ozkoušet a experimentovat s nejnovějšími multimediálními technikami. Osm jednotlivých kaváren je napojeno na videokonferenci, stoupnete-li si před obrazovku s webkamerou můžete si promluvit s lidmi v ostatních evropských městech kultury. Program projekt zahrnuje stovky různých akcí, od hudby (například internetový Jam mezi drum´n´bassovými DJ´s Alimo a Bunuel z Helsinek a islandským kytaristou Kristianem Eldtjarnem), internetových projektů (např. interaktivní webové prostředí Lucie Svobodové), videokonferencí, workshopů až po živé přenosy z různých akcí.

Součástí projektu je i série diskusních setkání EuroVision 2000. 7. září se uskuteční první diskuse na téma "Nová Evropa?", 8. září to budou "Proměny města, standardizace kultury a životního prostředí a kolonizace přírody", o den později se účastníci budou zamýšlet nad "Možnostmi nových médií" a mezi 12. a 14. zářím, budou probíhat diskuse a projekce na téma "MMF a antiglobalizace."

Od 1. září bude také vysílat Radio Jelení z Centra pro současné umění, které vzniklo se záměrem nabídnout prostor jednotlivcům i organizacím, které hledají řešení sitiuace v kulturních, sociálních, politických i ekonomických oblastech.

Akci spolu se společností Praha-evropské město kultury 2000 pořádá Centrum pro současné umění a Linhartova nadace.