Mistr nezaváhal ani v Brně

B r n o - Fotbalisté Sparty vyhráli i ve druhém kole nového ligového ročníku, ke kterému cestovali do Brna. Mistr byl skoro celý zápas aktivnější, po zásluze vedl už 2:0, ale pět minut před koncem dovolil domácím snížit. Brno vycítilo šanci, ale přes závěrečný nápor se nakonec prvních letošních bodů nedočkalo. Další zápasy 2. kola se hrají v sobotu a v neděli a na stránkách iDNES vás o jejich vývoji budeme informovat v on-line reportážích.
Podívejte se na video

"Utkání bylo dramatické až do posledních vteřin," poznamenal trenér Ivan Hašek, který nakonec mohl být spokojen. Jeho svěřenci vedení 2:1 udrželi. "Kdybychom vstřelili dřív branku, tak bychom měli asi ještě více šancí na zvrat," uvědomoval si naopak brněnský kouč Karel Jarůšek.

"Utkání se rychlostí i nasazením určitě líbilo, ale pro nás jsou důležité body a ty jsme nezískali. Proto nemohu být navzdory bojovnosti spokojen," pokračoval Jarůšek, který chválil své mužstvo především za druhý poločas. "My jsme byli po přestávce příliš pasivní, ale v první půli jsme byli lepší, vypracovali si více šancí a zaslouženě vedli," doplnil Hašek.

Sparta měla první šanci už v šesté minutě, kdy Sionko výtečně provedenými nůžkami kopl míč přes hlavu k tyči. Tam však skočil brankář Přibyl a vyrazil míč na roh. Z tlaku se Brňané vymanili až na sklonku první dvacetiminutovky, jenže právě v tu chvíli poprvé inkasovali. Rosický ze středu hřiště našel volného Obajdina, který střelou do protipohybu překonal brankáře Přibyla.

Gól byl pro brněnské hráče signálem k nové ofenzivě, větší nebezpečí však i nadále hrozilo z kopaček Pražanů. Po centru Grygery se na hranici brankového území v čisté gólové šanci ocitl Kincl, ovšem zblízka přestřelil. "Kincl zaslouží pochvalu, že se dostal do šancí. Asi je ve stresu, že až moc chce dát gól. V každém případě jsem s jeho výkonem spokojen," řekl o střelci, který kromě této zahodil ještě několik dalších šancí, jeho trenér Hašek.

Po přestávce Letenští udeřili v 64. minutě, kdy si Sionko po indivuduální akci našel cestu před brněnskou branku a s přehledem umístil ze 14 metrů nad vybíhajícím gólmanem.

Jihomoravanům chybělo střelecké štěstí, ale zároveň sparťanskou oporou byl Blažek. Potvrdilo se to v 71. minutě, kdy nejprve vytáhl Marošiho umístěný přímý volný kop a vzápětí střílejícímu L. Doškovi zmenšil střelecký úhel, i proto šla následná střela vedle pravé tyče.

V závěru diváci bouřlivým potleskem přivítali na hřišti po čtrnáctiměsíční absenci způsobené zraněním útočníka Pacandu. "Čas k jeho zařazení už dozrál, o tom, že dostane příležitost jsem byl rozhodnut už před zápasem. Ovšem za stavu 0:2 to měl velmi složité," řekl Jarůšek.

Skóre se však brzy změnilo, když Šustr prudkou ránou k pravé tyči snížil na 1:2. Domácí ožili nevídaným způsobem a po rohovém kopu se ocitl ve výborné šanci L. Došek, chumel těl před sebou ovšem neprostřelil.

Brno - Sparta 1:2 (0:1)
86. Šustr - 22. Obajdin, 64. Sionko. Rozhodčí: Beneš - Kašný, Legierský. ŽK: Polák, Křivánek (oba Brno). Diváci: 12.800.
Brno: Přibyl - Zúbek - Křivánek, Baštař, Kotůlek - Křap (68. Šustr), Polák (46. Břežný), Maroši (76. Pacanda), Zbončák - Libor Došek, Patrik Siegl.
Sparta: Blažek - Fukal, J. Novotný, Bolf, Grygera - Sionko, Z. Svoboda, M. Hašek, Rosický (65. Lengyel) - Kincl (79. H. Siegl), Obajdin (90. Papoušek).