Coenové se vracejí se slavným debutem

Všechny hollywoodské pohádky o úspěchu začínají stejně: neznámý mladík natočil první film a zvítězil. Jenže ta o bratrech Coenových se pak vyvíjela trochu jinak, sláva jim hlavu nezamotala. Zatímco do tuzemských kin vstupuje jejich patnáct let starý, nově přestřihaný debut Blood Simple, svět čeká, s čím tihle sourozenci přijdou příště.

V roce 1985 přijeli Joel a Ethan Coenovi na Sundance Festival, americkou přehlídku nezávislých tvůrců, se svou prvotinou - do té doby o nich nikdo neslyšel. O týden později odtud odjížděli s velkou cenou poroty a s nadšenými kritikami, které věštily novou, černější a současně zábavnější definici žánru film noir, ale také s vědomím, že zdánlivě nedobytná pevnost jménem Hollywood jim otevírá dveře. Vstoupit do nich se vším všudy, tedy i se ztrátou plné autorské svobody, však odmítli.

BLOOD SIMPLE
(Zbytečná krutost)

Režie Joel Coen
Scénář   Ethan Coen, Joel Coen    
Kamera Barry Sonnenfeld
Produkce Ethan Coen
Hudba Carter Burwell
Hrají John Getz, Frances McDormand, Dan Hedaya, M. Emmet Walsh, Samm-Art Williams, Deborah Neumann
Žánr drama, české titulky
Délka 97 minut
Rok výroby 1984
Premiéra 3. srpna 2000

"Začali s jedním milionem dolarů, za nějž natočili desetiminutovou pilotní upoutávku na Blood Simple. Dnes už sice mají smlouvy s velkými studii, ale svou uměleckou nezávislost si uchovávají v neztenčené míře. Jak jsem je tehdy poznal, Coenovi se koupit nedají," tvrdí herec Dan Hedaya, který v Blood Simple vytvořil jednu z hlavních rolí - žárlivého manžela, který si u soukromého detektiva objedná vraždu své ženy a jejího milence. Onen detektiv ovšem vymyslí jiný způsob, jak "zakázku" splnit, a také ten mu zase překazí další nepředvídatelné náhody...

Model svého premiérového příběhu - tedy zmatkující amatéři zapletení více méně bezděčně do zločinu, jehož následky se postupně řetězí - uplatnili Coenovi v různých obměnách i v dalších snímcích. Groteska Zmatky v Arizoně líčí bezdětné manžele, bývalého vězně a policistku, kteří ukradnou dítě; gangsterka Millerova křižovatka se vrací do podsvětí třicátých let; Barton Fink, nositel tří hlavních cen z festivalu v Cannes a tří oscarových nominací, popisuje zvláštní přátelství scenáristy-intelektuála a milého tlouštíka-vraha.
Následující Záskok, kdy outsider stane v čele koncernu, se z této řady tematicky poněkud vymyká, ale už další, oscarové Fargo, do ní opět přesně zapadá. Rovněž doposud poslední Coenových film uvedený v tuzemsku, Big Lebowski, pouští mezi profesionály zločinu tragikomické diletanty v čele s obstarožním hippiem.

Coenovi, kteří letos v Cannes představili nejnovější společný film Ó bratře..., prý i po čtyřicítce pracují podobně, jako když v dětství v Minneapolisu točili na "superosmičku" své první amatérské pokusy. Starší Joel, který navštěvoval filmovou školu v New Yorku, má funkci režiséra; Ethan, jenž studoval filozofii na Princetonské univerzitě, je producentem. Scénáře však píší společně a také při natáčení bývají "na place" oba. "V případě Blood Simple natočil Joel vždycky záběr, v koutku se poradil s bratrem-filozofem a podle Ethanových představ se jela scéna znova. Jsou každý jiný a dohromady jedineční," soudí Hedaya.

Stejného mínění zřejmě budou četní fanoušci coenovské poetiky černého humoru, jež inspirovala celou vlnu následovníků, byť ji odpůrci nazývají "úchylnou, zkaženou, morbidní". I zasvěcené tuzemské publikum ovšem musí odhalit legendu jménem Blood Simple pod zdejším distribučním titulem Zbytečná krutost. Ředitelka Sunfilmu Zuzana Dražilová vysvětluje, že doslovný překlad - Krvavě jednoduché - nezní moc česky, variantu Pekelně jednoduché zase zamítla, neboť slovo peklo v názvu filmů zásadně odmítá. "Dlouho jsme ve firmě přemýšleli, a nakonec jsme vyšli z našeho dojmu, že vztahy hrdinů jsou ve filmu Blood Simple opravdu zbytečně kruté," vysvětluje distributorka.

Recenze
Debut bratří Coenových vůbec není zbytečně krutý

Devět z deseti akčních thrillerů by si název Zbytečná krutost zasloužilo, ale zrovna pověstný debut bratří Coenových Blood Simple přišel k takovému distribučnímu titulu jako slepý k houslím. Krutost vskutku zbytečnou, čistě účelovou a pro efekt, pěstuje hodně filmařů, Coenovi však ne. Jejich hrdinové nepatří k čističům-profesionálům, kteří tarantinovsky vtipkují při úklidu krvavých těl. Coenovský model, jeho černý půvab i soucitný humor, spočívají naopak v tom, že do zločinu zabřednou nešikovní, zmatení amatéři, ani nevědí jak. Je to kruté, ale nikoli zbytečně: spíš paradoxně, osudově, groteskně.

Je to šestnáct let, co Blood Simple, navenek skromný příběh milostného trojúhelníku spějící řetězcem náhod k smrtící pointě, představil světu jména Joel a Ethan Coenovi a divák pořád užasne nad nezvykle zralým debutem. Nejenže přesně naplnil žánr zvaný film noir; on jej rozebral na součástky, znovu od základu vystavěl a dodnes nabízí jako východisko další generaci tvůrců. Jako by za zády Coenových stál sám mistr tichého strachu Hitchcock. Vlastně se zprvu nic neděje, pes zavrtí ocasem, ventilátor se monotónně otáčí, a přece je dusný vzduch věčně nabit výbušným napětím.

Kromě toho patří sourozenci k těm vynalézavým hračičkům, kteří mají drobných nápadů na rozdávání. Mnohé z nich si ovšem divák vychutná až napodruhé: třeba statický záběr, v němž za noci hrdinka uléhá, za svítání se zvedá, a za oknem do téže scenérie přibyl záhadný vůz. Coenovým "hraje" nejen dějový první plán, ale i ten druhý, třetí... Vypoulené oči leklých ryb na stole, všudypřítomná vzdálená hudba, smích, světla aut a jejich svištící pneumautiky, ozvuky "normálního" světa, jenž se zdá na dosah, ale do kterého už pro osamělé hrdiny není návratu.

Tady v Texasu si musí každý pomoci sám, zazní ve filmu. A právě osamělost je dalším průvodním znakem postav, které Coenovi s oblibou vystavují nečekaně zauzleným situacím; nic na tom nemění fakt, že bývají navzájem provázány intimními vztahy. V Blood Simple jde o žárlivého manžela v podání skvělého Dana Hedayi, v němž za nehybnou tváří bobtná, doutná a kypí zloba, jeho ženu a jejího milence. Paroháč si najme ošuntěle bodrého pokoutního detektiva, aby párek zabil, ten má ovšem jiný nápad: dvojitou vraždu předstírá, zinkasuje deset tisíc dolarů a pak odpraví svého klienta. Jenže nedokonale: plán se zvrtne a milenci podezírají jeden druhého. Jsou spolu, a přece každý sám, neschopni domluvy a důvěry, vláčeni událostmi, jimž nerozumějí. Však také v tragikomickém finále s originálním soubojem v okně zůstanou jen dva, které by nikdo nehádal, a ještě se pletou.

Téma osamění se tu spojuje s další specialitou Coenových, s jemným, skrytým, osobitým humorem, jenž onu údajnou "zbytečnou krutost" jejich filmů znovu vyvrací. Vždyť ani Blood Simple, natož další díla téhle dvojice nelze přijímat se smrtelnou vážností; vždy je v nich přítomna jistá nadsázka, prvek mírné absurdity, napůl pobavený, napůl soucitný odstup, z nějž Coenovi přihlížejí pachtění svých reků, těch maloměstských slušňáků, kteř í se ocitli v nesprávný čas na nesprávném místě. Sledují je hravě, jako by zpoza rohu, ne však pohrdavě shůry, krutě už vůbec ne. Tu krutost jim vnutí jiní

Fotografie z filmu bratrů Joela a Ethana Coenových Blood Simple (Zbytečná krutost).

Fotografie z filmu bratrů Joela a Ethana Coenových Blood Simple (Zbytečná krutost).

Ukázka z filmu bratrů Joela a Ethana Coenových Blood Simple (Zbytečná krutost).

Fotografie z filmu bratrů Joela a Ethana Coenových Blood Simple (Zbytečná krutost).