Temelín: co ještě může následovat

Společnosti ČEZ, majiteli Temelína, zatím vše vychází podle plánu: minulý týden uložila v reaktoru prvního bloku poslední ze sto třiašedesáti palivových článků a na přelomu srpna a září se chystá reaktor spustit, tedy rozjet první řetězovou reakci. Uskutečnění této představy a uvedení prvního bloku do provozu však ještě nemusí být tak snadné, jak ČEZ předpokládá.

Ve hře jsou ještě další - více či méně pravděpodobné - varianty kauzy Temelín. Co se tedy ještě může v následujících měsících stát?

1. Vše podle plánu
ČEZ úspěšně dokončí další zkoušky v reaktoru, na přelomu srpna a září spustí reaktor a po dalších prověrkách uvede příští rok na jaře první blok do plného provozu. "V tuto chvíli nevidíme nic, co by nám stálo v cestě. Pokud se něco stane, budou to jen drobné technické problémy," říká mluvčí Temelína Milan Nebesář.

2. Menší posunutí termínů
Státní úřad pro jadernou bezpečnost objeví při zkouškách před spuštěním reaktoru závady a nepovolí stisknout startovací tlačítko dříve, než budou odstraněny. Uvedení prvního bloku do provozu tak může být oddáleno o týdny.

"Nemůžeme vyloučit, že nastanou nějaké problémy a my nařídíme opakování zkoušek," připouští mluvčí úřadu Pavel Pittermann. Například s Temelínem neustále srovnávaná britská jaderná elektrárna Sizewell měla při spouštění také technické problémy, které se musely řešit.

3. Závažné prohřešky
Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistí při kontrolách natolik závažné prohřešky, že jejich odstranění by si mohlo vyžádat až několikaměsíční skluz ve spouštění Temelína.

"Muselo by nastat opravdu hrubé porušení zákona, aby tato varianta nastala," upozorňuje Pittermann. Jelikož ČEZ všechny požadavky a připomínky úřadu pro jadernou bezpečnost už v minulosti splnil a nadále je plní, je tato možnost nepříliš pravděpodobná.

4. Nové jednání vlády
Kabinet se k otázce Temelína znovu vrátí a jeho spuštění z nějakého důvodu zastaví, nebo aspoň oddálí. Dalibor Stráský, poradce ministra životního prostředí Miloše Kužvarta pro energetiku, tvrdí, že vláda by mohla odložit zahájení provozu například kvůli výraznému přebytku elektřiny na trhu a masivnímu vývozu do ciziny. Dalším důvodem by mohlo být projednávání návrhu zákona o referendu o spuštění Temelína. Kužvart už minulý týden prohlásil, že by vláda kvůli tomuto zákonu měla odložit spuštění elektrárny. Kabinet se však Temelínem zatím nezabýval a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v případě nového jednání o Temelínu změnil většinový názor z loňského roku, kdy ministři rozhodli o dokončení elektrárny.

"Šance, že se Temelín nespustí, ať už z rozhodnutí vlády, či referenda, je poměrně malá," připouští i předseda Hnutí Duha Jan Beránek. Mluvčí Temelína Milan Nebesář nevidí důvod, proč by vláda měla o Temelínu znovu jednat. "Myslím, že měla dostatečné podklady už před rokem," míní Nebesář.

5. Vliv na životní prostředí
Ministerstvo životního prostředí odhalí, že negativní vliv Temelína na okolní přírodu bude větší, než se dosud uvádělo, a podaří se mu definitivní spuštění elektrárny odsunout. "Upozornili jsme ČEZ, že posouzení vlivu na životní prostředí bude potřebovat. Firma to asi bere vážně, protože naplánovala předložení potřebné dokumentace na září," říká Kužvartův poradce Stráský. Mluvčí Temelína reaguje: "Vše, co požaduje zákon, splníme." ČEZ už několikrát uvedl, že je přesvědčen o zanedbatelném vlivu Temelína na životní prostředí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue