Chlor ze Spolany unikl kvůli technické závadě

Komise, která vyšetřovala únik chloru ze Spolany Neratovice na Mělnicku 21. července, ukončila první část své práce. Předběžná zpráva vyšetřovatelů podle mluvčího závodu Zdeňka Josky uvádí, že jedovatý plyn ze závodu unikl kvůli technické závadě.
Uzavření vyšetřování bude podle něho možné až po předložení odborných posudků a analýz policejních znalců. Předpokládá se, že záležitost bude definitivně uzavřena do konce září.
Chlor je žlutý plyn, který leptá dýchací cesty a v první světové válce sloužil jako bojový. Lidé jeho únik pocítí jako pálení očí a ztížené dýchání. Podle příručky, kterou vydal Okresní úřad v Ústí nad Labem v roce 1997, by lidé v případě havárie měli vstoupit do nejbližších budov, zabezpečit si dostatek vody a utěsnit dveře a okna. V těchto prostorech mají zachovávat klid a vyčkat pokynů rozhlasu. Při proniknutí plynu do místnosti si mají chránit dýchací cesty vlhkým hadrem.
(lu)

Ve zprávě se s poukazem na expertizu rovněž uvádí, že do ovzduší uniklo 188 kilogramů chloru.  "Tím se potvrdily předběžné odhady pracovníků podniku z 21. července, které uváděly odhad 150 až 180 kilogramů," dodal Joska.

Škoda dosáhla 3,9 milionu korun, z toho na zařízení závodu 2,6 milionu a na prostředcích hasičského záchranného sboru 1,3 milionu korun.

O náhradu škody požádalo již osm subjektů
O náhradu škody z okolí podniku požádalo již osm subjektů. "Někteří výši škody neupřesnili, u ostatních činí požadovaná náhrada 187 390 korun. Požadavky byly předány makléřské  pojišťovací firmě, která bude odškodnění standardním způsobem vyřizovat," řekl mluvčí.

Zpráva mělnických rostlinolékařů potvrdila, že unikající plyn poškodil rostliny v okolí závodu. O výsledncích šetření Státní rostlinolékařské správy se více dočtete ZDE.

Vyšetřovatelé navštívili objekt bez dýchacích přístrojů až minulý týden
Minulý týden se podařilo konečně zpřístupnit objekt v závodě, odkud 21. července unikal dvanáct hodin plyn po prasknutí sváru na zásobníku. Vyšetřovatelé tak mohli konečně navštívit objekt bez dýchacích přístrojů a pomůcek.

Havárie začala před osmou ráno
Chlor začal z neratovické chemičky, která je jednou ze tří největších chemiček v republice, unikat 21. července před osmou hodinou ranní. Silný vítr odvál chlorový mrak přes Labe k severovýchodu a podle Šveráka se zastavil v Dřísech, Borku, Zárybech a Všetatech. Obce v tomto okruhu oznámily únik plynu svým občanům a vyzvaly je, aby nevycházeli z domovů.

Po půl deváté se ozvala v Tišicích výstražná siréna, která obyvatele upozornila na chemický poplach. "Chlor ovšem stále ohrožuje lidi, kteří pracují na polích a sirénu neslyšeli nebo jí nedbali," řekl po vyhlášení poplachu pracovník odboru životního prostředí mělnického okresního úřadu, který na místě provádí měření.

"Splněním náročných úkolů v oblasti ochrany životního prostředí, které jsme si stanovili v ekologickém programu pro období 1997 - 1998 a přijetím programu pro období 1999 - 2000 prokazujeme, že tato problematika je nadále jednou z priorit naší společnosti."

Z kapitoly Ekologie na internetových stránkách Spolany Neratovice

 

"Nebezpečí jim hrozí především proto, že se chlor drží při zemi," dodal.

Lidé z okolí Tišic vyhlášení třetího, tedy nejvyššího stupně pohotovosti, v historii obce nepamatují. Měřící vůz Spolany monitoruje situaci.

"Deset hasičů muselo být hospitalizováno v Neratovicích a v Mělníku. Tři z nich mají poleptanou kůží a sedm mělo dýchací problémy. K dnešnímu poledni však byla většina propuštěna do domácího ošetřování a v nemocnicích zůstávají dva," upřesnil den po havárii mluvčí podniku. Dodal, že do sobotního rána nevyhledal žádný občan Mělnicka v souvislosti s únikem chloru lékaře.

Chlorovodík unikl ze Spolany i 20. srpna 1998. Po šesté hodině ranní se tehdy kvůli technologické chybě začal tento plyn šířit po Neratovicích. Za dobu trvání havárie nebyly naměřeny hodnoty, které by ohrožovaly zdraví lidí. Koncentrace chlorovodíku byly podle hygieniků v podstatě neškodné.

V záloze byl připraven i vrtulník
Úřady v ohrožených obcích vybízely, aby lidé nevycházeli a zabednili okna i dveře. V záloze byl připraven vrtulník pro případnou evakuaci místních obyvatel.

"Koncentrace chloru není mimo areál chemičky v žádném případě zdraví ohrožující. Nadýchat se chloru je však samozřejmě nepříjemné," připustil v den havárie vedoucí Nouzového ekologického střediska při Okresním úřadu v Mělníku Jaroslav Šverák.

Přehled havárií ve Spolaně od roku 1991

Červen 1991 Únik asi 50 kilogramů chloru. Plynem bylo zasaženo přilehlé staveniště kde pracovalo přes 200 montérů. Případ se obešel bez vážnějších následků na zdraví i na majetku.
5. dubna 1993 Výbuch a následný požár toxického karcinogenníhho vinylchloridmonomer (VCM). Nebylo zamořeno ovzduší v okolí Neratovic. Zraněno bylo zraněno šest lidí těžce, pět středně a tři lehce. Škoda činila 18 miliónů korun.
Červen 1997 Při havárii kotle pro fluidní spalování energetického uhlí v energetickém centru Spolany Neratovice byli zraněni dva pracovníci údržby. Výroba nebyla omezena.
20. srpna 1998 Uniklo několik kilogramů chlorovodíku.
23. dubna 1999 Výbuch jedné ze spojek šestikilovoltového přívodního vedení kůli havárii elektrických rozvodů. Několik dnů byla ochromena výroba. Celková škoda byla 95 milionů korun, více než dvě třetiny tvořily ušlé tržby po výpadku výroby. Havárie nezpůsobila žádná zranění a nezatížila ani životní prostředí Neratovic.
21. července 2000 Ze závodu za více než dvanáct hodin uniklo 188 kilogramů chloru.

Mapka ukazuje, jaké území bylo ohroženo chlorem uniklým z chemičky Spolana Neratovice (21. července 2000)

Hasič z neratovické Spolany kropí oblak unikajícího chlor, plyn začal ze závodu unikat po havárii potrubí, 21. 7. 2000

Unikající chlor likvidovali hasiči z neratovické Spolany, 21. 7. 2000

Podnikoví hasiči Spolany Neratovice likvidují kropením oblak unikajícího chloru, 21. 7. 2000

Závod Spolany Neratovice odkud v pátek 21. července uniklo zátím neznámé množství chloru, který hasiči likvidovali kropením vodou, 21. 7. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video