Žena, kterou mladíci zasáhli kamenem, hovoří s novináři

Žena, kterou mladíci zasáhli kamenem, hovoří s novináři - Přelíčení s mladíky, kteří házeli kameny na vlak a přitom jednu ženu těžce zranili. Iveta Cichá, kterou kámen zasáhl, hovoří s novináři před budovou soudu. (24. července 2000) | foto: MAFA - Jaroslav Ožana

U soudu mluvila žena zraněná fanoušky

Ostravský soud vyslechl výpověď Ivety Ciché, kterou loni v srpnu zranili fanoušci Baníku Ostrava kamenem do vlaku, v němž seděla. "Stála jsem na chodbičce a u otevřeného okna jsem si povídala s přítelkyní. Vzpomínám si jenom na to, jak jsme se blížili k Ostravě. Pak už si vůbec nic nepamatuji," vypověděla Cichá, která je už dva měsíce v plném invalidním důchodu. "Je to hrozně těžké, jak si člověk teprve teď plně uvědomuje, co se vlastně stalo."

"Z komatu jsem se probudila až za čtrnáct dní v nemocnici. Lékaři mě pomalu seznamovali s tím, co se stalo," líčila Cichá, která utrpěla velmi těžká poranění hlavy a mozku s trvalými následky.

Ženě museli ještě půl roku po zranění pomáhat i s těmi nejbanálnějšími denními činnosti přátelé a rodina. "Nebyla jsem sama schopna zabezpečit chod domácnosti. Nedošla jsem ani do obchodu. Také jsem se nemohla plně věnovat dcerce, u které se po nehodě zhoršil prospěch," líčila žena, která na obžalované nezanevřela, pouze by si přála, aby toho skutečně litovali.

Někteří svědci u soudu vypověděli, že u trati skutečně viděli skupinku osob. "Jejich pohyby se dají přirovnat k nápřahů. Někteří se krčili, jiní naopak vzpřimovali," řekla přítelkyně Ivety Ciché Jiřina Ančincová.

Útok fanoušků na vlak se dostal před soud (17. července)
Devět fanoušků ostravského Baníku obžalovaných z loňského útoku kamením na rychlík přijíždějící do Ostravy-Svinova, kteří přitom těžce zranili mladou ženu, usedalo do lavic pro obžalované. Provázely je desítky vstřícných pohledů. Na první den soudního přelíčení se  totiž  ke Krajskému soudu v Ostravě vypravilo na čtyřicet mladých lidí, převážně baníkovských fanoušků.

Soudní jednání potrvá minimálně dva týdny.

Justiční stráž všechny důkladně prohlédla před vstupem do soudní budovy a pak znovu před soudní síní. Mezi většinou krátce ostříhanými mladíky v černých bundách bylo několik dívek a rodičů obžalovaných.

"Shýbnul jsem se pro kámen a hodil jsem ho na vlak. Všichni řvali, že tam jsou Olomoučáci," přiznal dvacetiletý David Bena, který je spolu s dalšími čtyřmi obžalovanými už téměř rok ve vazbě.

Protože není jasné, čí ruka se trefila pasažérce kamenem do tváře, je z výtržnictví a úmyslné těžké újmy na zdraví obžalováno všech devět mladíků. Hrozí jim až osm let vězení. Pět z nich, kteří se kromě toho zapojili do výroby zápalných lahví nebo do neúspěšných pokusů zapálit je a hodit na vlak, se navíc zodpovídá z pokusu obecného ohrožení. Výši trestů ovlivní to, zda soud dojde k přesvědčení, že jednali jako organizovaná skupina, jak tvrdí policisté.

Bena tak jako ostatní obžalovaní patří k pravidelným návštěvníkům ostravské restaurace Parlament, v níž se fanoušci před utkáními pravidelně scházejí. "Dva dny před zápasem s olomouckou Sigmou jsme se s klukama domlouvali, že by se v neděli měla udělat nějaká akce," připustil Bena. "Já a Stanislav Krejčí jsme vymysleli zápalné lahve, které jsme chtěli použít na zastrašení Olomoučáků, kdyby jich bylo moc," vysvětloval soudu mladík.

Bena popisoval, jak následujícího dne s Krejčím vyráběli v garáži zápalné lahve, které si v neděli před utkáním zabalil společně s modrobílou šálou do batohu a vyrazil na setkání do restaurace. "Pak Michal Hurajčík řekl, že se pojedeme podívat k trati. Jeli jsme autem za město k Polanecké spojce. Hurajčík konstatoval, že je to tam dobré, tak jsme se vrátili," líčil Bena. Tvrdil však, že nevěděl, proč k trati jeli.

Později vyrazila osádka auta k trati naostro, ještě v ulicích města se k ní přidalo další auto s fanoušky. "Seběhli jsme z cesty k trati. Všichni házeli kamením na vlak, který projížděl. Pak jsme utekli k autům a odjeli," líčil Bena. Podotkl, že viděl dvě holé hlavy, jak se vyklánějí z jedoucího vlaku.

Kvůli tomu, že někteří fanoušci rušili jednání tím, že vycházeli ze soudní síně a zase chodili zpátky, předsedkyně senátu Marie Slavná pohrozila, že pokud se to bude opakovat, vyloučí z jednání veřejnost.

Zatímco dvacetiletý David Bena vesele kynul svým vrstevníkům v soudní síni, když ho po výslechu stráž odváděla zpátky do vazby, spoluobžalovaný Jaroslav Šumaj hned při první příležitosti vyjádřil lítost. "Stydím se za to. Chtěl bych se poškozené ještě jednou omluvit," řekl Šumaj, který studuje čtvrtý ročník střední školy, zatímco zbývající většina jsou nezaměstnaní. Výjimkou je také mladistvý Miroslav Giňa, který je učeň.

Celý týden bude senát vyslýchat obžalované, pak přijdou na řadu svědci. Předvolána je i Iveta Cichá, která je po zranění kamenem v invalidním důchodu, nevidí na jedno oko a čekají ji další operace. Náhradu škody nechce. Zato Všeobecná zdravotní pojišťovna předložila doklady na více než šest set tisíc korun, což jsou dosavadní náklady na léčbu rozsáhlých zranění mladé ženy.

Vážné výtržnosti  fanoušků Baníku
říjen 1998 Až tři sta fanoušků dělalo výtržnosti v rychlíku Silesia, kterým chtěli jet do Prahy na zápas Baníku se Spartou. Jednoho z policistů, kteří proti nim zasahovali na nádraží v Ostravě-Svinově, zranili v obličeji. Útočníka vyšetřovatel obvinil z výtržnictví a útoku na veřejného činitele.
listopad 1998 Cestou na fotbalové utkání mezi Baníkem a Opavou v Ostravě se v tramvaji poprali příznivci obou klubů. Jeden z fanoušků vykopl sklo dveří tramvaje. Pak tři baníkovšti příznivci napadli muže v Ostravě v Dědičné ulici. Později kopali do auta s opavskou značkou. Všechny tři muže policie stíhá.
únor 1999 Fanoušci Baníku počkali na nádraží v Ostravě-Svinově na vlak, kterým se vraceli příznivci Opavy z utkání v Brně. Asi padesát baníkovců ozbrojených holemi a kameny zaútočili také na strážníky. Jednomu z nich rozbili hlavu.
srpen 1999 Fanoušci Baníku zaútočili kamením na rychlík přijíždějící do Ostravy-Svinova, kde měli cestovat fanoušci Sigmy Olomouc a těžce zranili mladou ženu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue