Vláda by měla počkat na zákon o referendu, míní Kužvart

Pokud by byly v Poslanecké sněmovně předloženy návrhy zákonů nutné k uspořádání referenda, někteří členové vlády by se podle vicepremiéra Pavla Rychetského snažili o odložení spuštění jaderné elektrárny Temelín. Rychetský mezi takové členy vlády započítal i sebe. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart míní, že by vláda mohla odložit zahájení provozu temelínské elektrárny do doby, než bude připraven zákon o referendu.

Poslanec za KDU-ČSL Libor Ambrozek má připraveny návrhy ústavního zákona o referendu a prováděcího zákona a chce je odevzdat kanceláři předsedy Poslanecké sněmovny a Úřadu vlády v pondělí 10. července. Vláda má na vyjádření 30 dní. Poslanec proto očekává, že by se mohla sněmovna těmito návrhy zabývat na zářijové schůzi.

Vláda by měla být podle Rychetského informována o Temelínu
Otázkou Temelína by se kabinet mohl podle svého místopředsedy Pavla Rychetského zabývat již ve středu. "Kterýkoli ze členů vlády může už pro příští jednání kabinetu požádat ministra průmyslu Miroslava Grégra o informaci o postupu prací na Temelínu," uvedl vicepremiér Pavel Rychetský.

Místopředseda vlády upozornil, že je loajální k rozhodnutí vlády, ale podle jeho názoru spuštění Temelína není krokem, který by byl ekologicky či sociálně bezezbytku promyšlen.

"Usnesení z května minulého roku mluví pouze o termínu a podmínkách zavezení paliva do elektrárny," připomněl Kužvart a doplnil, že kabinet by mohl usnesením pověřit
ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, aby po nějakou dobu s aktivací paliva a spuštěním elektrárny společnost ČEZ počkala.

Kužvart stejně jako další ekologové míní, že spuštění obří elektrárny bude znamenat zvýšení nezaměstnanosti v severních Čechách. O sociálních dopadech spuštění Temelína by ministři měli jednat už na příštím zasedání v souvislosti s analýzou předpokládaných vlivů realizace cílů energetické politiky na zaměstnanost. Materiál mají předložit ministr Grégr a vicepremiér Vladimír Špidla.

Rychetský se mýlí, tvrdí zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Rychetský upozornil, že konečné slovo v otázce spuštění jaderné elektrárny bude mít Mezinárodní komise pro atomovou energii sídlící ve Vídni.

Komise je podle místopředsedy vlády jedinou institucí, která může posoudit, zda byly dodrženy všechny bezpečnostní parametry, a povolit spuštění elektrárny.

Podle náměstka předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Petra Krse se místopředseda Rychetský mýlí. "Podle české legislativy má z hlediska jaderné bezpečnosti a radiační ochrany konečné slovo Státní úřad pro jadernou bezpečnost," řekl Krs. "V případě, že o to SÚJB požádá, může Mezinárodní komise pro atomovou energii českému úřadu radit nebo ho prověřovat," doplnil.

Protože Mezinárodní komise pro atomovou energii (MAAE) na základě smlouvy o nešíření jaderných zbraní dohlíží na evidenci jaderných materiálů, nainstalovala do Temelína kamery. Monitorovací systém už agentura zapečetila před začátkem zavážky. Podle Krse skupina expertů MAAE prověřila Temelín na požádání společnosti ČEZ už v zimě, stejně zkontrolovala i postup SÚJB.

Referendum 2000
Petici požadující vyhlášení referenda o Temelínu Referendum 2000 podle organizátorů kampaně podepsalo v České republice už 107 tisíc lidí. "Nejde pouze o samotný Temelín, ale o právní systém u nás. Referendum je pojistkou pro vlády ve chvílích, kdy mohou být ovlivněny financemi obřích společností, jakou ČEZ je," řekl ve čtvrtek exministr životního prostředí Ivan Dejmal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video