Nevěřte hvězdám, vzkázala Věra Chytilová

Ještě pár minut před slavnostním ceremoniálem se ve festivalových kuloárech uzavíraly sázky: Jak přijme nekorunovaná první dáma českého filmu, režisérka Věra Chytilová, cenu za dlouholetý přínos kinematografii? Neodpustí si svůj osobitý sarkasmus, rýpne si, že už zase těžko shání peníze na nový projekt, a nebo před sálem tleskajícím vestoje zjihne a snad dokonce uroní slzu?

„Překvapuje mě, že to vysoké, takřka státní vyznamenání je tak těžké – spíš mě oslabuje. Jsem zvyklá slyšet, že jsem nežádoucí element, a najednou tohle. Nevím, jestli někdo nedoufá, že snad umřu, nezklamala Chytilová, s kyticí ležérně přehozenou přes rameno. „Když jsem se narodila, cikánka mé mámě vyložila z karet, že budu slavná. Ale o něco později mi řekla astroložka, že mi nikdy nikdo nic nedaruje zadarmo. Pravda, na film jsem nedostala, neodpustila si oslavenkyně, která by nicméně v srpnu měla začít točit projekt o filmařích na nudistickém pláži, který vymýšlela s Bolkem Polívkou. Ale teď jsem dostala tu cenu, tak nevím, co si z těch proroctví vybrat. Nevěřte hvězdám, vzkázala svému publiku.

Provokuje, šokuje, ale nikdy, ve filmech ani v „civilu , nenudí – takový portrét respektované, byť kontroverzní filmařky dali dohromady i festivaloví hosté. „Je to žena, kterou bych chtěl poznat, když jí bylo dvacet. Myslím, že ji vystihuje charakteristika:  nečekaná krása, která dokáže udělat kalamitu z čehokoli, prohlásil výkonný šéf České filmové a televizní akademie Petr Vachler. Někdejší publicista, nyní komunikační poradce Jan Dobrovský se vyjádřil podobně: „Je tak ulítlá, až to začíná být pomalu milé. A režisér Václav Křístek si pod jménem Věry Chytilové vybaví „něco mezi sedmikráskou a buldozerem.

Ne všichni byli ochotni přiložit do portrétní mozaiky vyznamenané režisérky svůj střípek. Spíš soukromě líčili neuvěřitelné historky, často však s dovětkem, že to už dávno není pravda – pověstný temperament se prý v poslední dekádě zmírnil. „Nejenže je to velká tvůrčí osobnost, ale působila na mě klidně a věcně, když jsme distribuovali její poslední film Pastičky. Velmi rád se ujmu i dalšího, říká Jan Strnad z Bontonfilmu. Bezvýhradného obdivovatele má Věra Chytilová třeba v režiséru Otakáru Schmidtovi, který si k ní chodí pro rady a v jejím novém snímku bude hrát kameramana:

„Je to nejlepší česká filmařka všech dob, i mezi muži. V každém desetiletí natočila film- bombu: Sedmikrásky, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Vlčí boudu, Hru o jablko, mně se dokonce líbí i zatracované Dědictví aneb Kurvahošigutntág. Někdy jí vyčítají, že s lidmi manipuluje, ale podle mne je to oprávněná pracovní metoda, která je blízká i mně. Trocha zmatku a chaosu lidi maličko paralyzuje, a to je dobrá cesta, protože je tak dostanete pod kontrolu. Schmidt přirovnává režisérčin postup k hadímu uštknutí, které neusmrtí – pouze dočasně „zdroguje a zhypnotizuje své spolupracovníky, což tvorbě prospívá. „A hlavně obdivuji její odvahu riskovat, jít do věcí, které nemusejí vyjít, a vždycky z nich aspoň něco zajímavého vytěžit.

Schmidt nebude daleko od pravdy, sama Chytilová prohlásila, že věčně na svou adresu slýchala – Bacha, pozor, nenechte ji, stane se chyba. „A někdy se opravdu stala, jenže já považuji chyby za inspirativní, dodala. Filmový publicista a nákupčí Ondřej Zach završil neoficiální portrét jednasedmdesátileté královny tuzemského filmu výmluvně: „V takové fázi kariéry, vzhledem ke svým zásluhám i věku, je prostě nedotknutelná

Režisérka Věra Chytilová, která během slavnostního zahajovacího ceremoniálu převzala Cenu za dlouhodobý přínos kinematografii.