Doporučujeme

Město filmu zaslíbené

Jaká je historie filmového festivalu v Karlových Varech? Špatně položená otázka. Lépe by měla znít: Jaká je historie filmu v Karlových Varech? Karlovarský kronikář Vladislav Jáchymovský správě upozorňuje na to, že filmový festival je jen jednou částí filmové historie lázeňského města.

Karlovarské dějiny filmu začínají 15. července 1896. Tehdy byl poprvé v českých zemích představen veřejnosti kinematograf bratrů Lumierů. Nebyla to Praha, ale Karlovy Vary, kde lidé viděli na vlastní oči pohyblivé obrázky. Trvalo to však více než půl století, než se ve městě na západě Čech začal pravidelně pořádat filmový festival.

"Karlovy Vary ale nejsou jen dějištěm festivalu, atmosféra města, jeho architektura, příroda přitahují domácí i zahraniční filmaře," říká kronikář Jáchymovský. "Zatím se mi podařilo zjistit, že ve Varech se točily scény pro 104 české, koprodukční i zahraniční celovečerní filmy, a to nepočítám krátké dokumenty," dodává Jáchymovský. Kroniku píše už 28 let, kronika má nyní 24 tisíc stran.

Nejčastějším místem pro filmování se mimo jiné stal Grandhotel Pupp, Mlýnská kolonáda, karlovarské divadlo, lázeňský dům Richmond, Imperial, ale také karlovarské letiště. Jako jeden z prvních snímků se v lázních točily v roce 1937 Fričovy Tři vejce do skla, kde hrál hlavní roli Vlasta Burian. Z dalších českých filmů a inscenací připomeňme aspoň Florenc 13.30, Kdyby tisíc klarinetů, Baladu pro banditu, Kopytem sem, kopytem tam a samozřejmě 30 případů majora Zemana.

Ze zahraničích filmů je třeba vzpomenout na francouzské Tělo Diany s Jeanne Moreauo- vou v hlavní roli, italského Mladého Mussoliniho s Antonio Banderasem či dvoudílný Prsten s Nastassjou Kinskou a Michaelem Yorkem.

"Dalo by se říct, že Karlovy Vary jsou filmovým městem," soudí Jáchymovský, i když po prolistování kronikou konstatuje, že na tom Vary bývaly ještě lépe. "Je škoda, že tradici ztratily Dny krátkého filmu a že zmizel festival studentských filmů a kromě 'velkého' festivalu zůstal už jen Tourfilm," říká.

Významným momentem pro Mezinárodní filmový festival je podle Jáchymovského postavení Thermalu v polovině sedmdesátých let. "I když je to monstrum, které do Karlových Varů v zásadě nepatří, můžeme říct, zaplať pánbůh, že ho máme," tvrdí Jáchymovský. Filmové projekce se dříve konaly v Puppu, kde však bylo velmi pracné sál dokonale zatemnit.

"Původní myšlenkou bylo postavit Thermal jako festivalové kino s celým zázemím, až později se k tomu nabalil lázeňský hotel, lázeňské procedury nebo bazén," dodává karlovarský kronikář.