V Praze padl stoletý teplotní rekord

Teplotní rekord z roku 1861 padl. Meteorologové v pražském Klementinu naměřili 35,6 stupňů Celsia. Rekord byl tak překonán o 3,2 stupně Celsia.
Tropická vedra již způsobila první škody. V Praze na Smíchově zavinila dopravní kolaps, když u Anděla praskla rozpálená tramvajová kolej a teplem se zcela zdeformovala.

V roce 1861 byly na meteorologickém stanovišti v Klementinu naměřeny "pouhé" 32, 4 stupně. Teploty vzduchu se zde sledují a zaznamenávají od roku 1775.

Nejvyšší teplota v Praze byla naměřena v Hostivaři 27. července roku 1983. "Tehdy zde teploty vystoupaly až na 40,2 stupně Ceslsia. To ale nejspíš nepřekonáme," řekl dopoledne pro iDNES meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Pavel Šimandl.

V pátek přijde ochlazení 
V úterý vystoupaly teploty v západočeském kraji na 33,8 stupně a překonaly tak rekord z roku 1990. 

V Praze padl teplotní rekord hned dva dny po sobě. V úterý byl překonán teplotní rekord z roku 1953. "Tehdy naměřili meteorologové v Komořanech 32,4 stupně. V úterý 20. června 2000 však vyšplhaly teploty až na 33,8 stupně," konstatoval Šimandl.

Příliv tropického vzduchu na území České republiky vyvrcholí ve čtvrtek 22. června a počasí začne během dne ovlivňovat studená fronta.

"Měla by přijít od západu a ve večerních hodinách začne radikálně měnit počasí u nás," předpovídá meteorolog. "Teploty by pak měly od pátku klesnout přibližně o deset stupňů," dodává Šimandl.

V pátek vystoupají denní teploty už jen na 20 až 24 stupňů, v sobotu již jen na 19 až 23 stupňů.

Vysokou koncentraci ozonu vyčistí studená fronta
Studená fronta, jejíž příchod očekávají meteorologové na čtvrteční večer, přinese nejen chladnější počasí, ale do některých měst také čistší ovzduší.

Letos poprvé překročily koncentrace přízemního ozonu  200 mikrogramů na metr krychlový na severu Čech. Imisní limit pro upozornění občanům je 180 a pro varování 360 mikrogramů.

Prognostik ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Daniel Tudor řekl, že kromě vyšších poloh, kde monitory zaznamenaly 204 mikrogramů přízemního ozonu, dosáhly koncentrace této škodliviny 200 mikrogramů i v Ústí nad Labem.

"Ovzduší by měla vyčistit studená fronta, kterou očekáváme ve čtvrtek odpoledne," řekl Tudor.

Vedro postihlo prakticky celou Evropu
Tropická vedra zasáhla kromě Česka také Srbsko, Slovensko či Německo.

Minulou středu se teplota v Srbsku vyšplhala na 37 stupňů, což je nejvíce za sto let. Lidé na ulicích omdlévali, některé továrny, obchody a instituce jsou kvůli onemocnění svých zaměstnanců uzavřeny.

Vysoké teploty a sucho zavinily úhyn ryb v řece Južna Morava na jihu země. Problémy se suchem mají i zemědělci, kteří se obávají o úrodu i dobytek. Pokud by vedra, která zemi sužují už měsíc, trvala celé léto, hrozil by zemi hladomor.

Vedra sužující Slovensko se už dokonce dostávají na pořad jednání vlády. Kabinet Mikuláše Dzurindy by totiž měl ve středu rozhodovat o pomoci zemědělcům, nejvíce postiženým letošním suchem, a to ve výši 5,9 miliardy korun.

Ministerstvo zemědělství odhaduje, že extrémní sucho v posledních měsících způsobilo slovenskému zemědělství škody za 11,2 miliardy a že úroda by se měla snížit o 50 až 60 procent, což povede hlavně k dovozu obilí.

Počasí na Slovensku už letos předvedlo bohatý rejstřík svérázných rekordů. Zatímco v uplynulých měsících se rtuť teploměru šplhala k rekordním teplotám, minulý týden přinesl tak ostrý zlom, že v neděli na vrcholky Tater dokonce napadl nový sníh.

Němci se bojí zimy
První letní den tohoto roku by mohl být zároveň posledním nebo jedním z posledních skutečně letních dnů, pokud jde o teplotu. Tuto obavu vyjadřují někteří němečtí meteorologové, podle nichž mají například maximální teploty v červenci dosahovat v průměru jen 20 stupňů.

Zatímco na západě Německa se již začíná ochlazovat, východ země prožije dnes zřejmě ještě jeden mimořádně horký den s rekordními teplotami mezi 35-37 stupni Celsia.

Pak má ale přijít výrazné ochlazení, které už víceméně potrvá po zbytek léta, alespoň podle části zdejších odborníků.

"Léto letos už bylo," říká například Thomas Globig ze služby Meteofax. "Potvrzuje se dlouhodobý trend ke stále časnějšímu nástupu vysokých teplot. V tomto roce jsou teploty v dubnu, květnu i červnu o dobré dva stupně vyšší než činí dlouhodobý průměr," dodává Globig.

"Středa je již letošním devětadvacátým letním dnem s maximální teplotou 25 stupňů a více. Dlouhodobě je takových dnů v Německu za rok jen 31, takže pro letošek už máme kvótu prakticky vyčerpanou," upozorňuje Globig.

V úterý způsobila vedra na několika místech Německa rozsáhlé lesní požáry.

Severně od dolnosaského Hannoveru musela být kvůli ohni dokonce dočasně přerušena doprava na hlavním železničním tahu do Hamburku, u Stendalu v Sasku-Anhaltsku shořelo deset hektarů lesa.

Velké škody způsobuje vedro a sucho v zemědělství. Na východě Německa byly v úterý dokonce na mnoha místech zahájeny nouzové, předčasné žně.

Zemědělci se tak snaží zachránit alespoň to, co se ještě zachránit dá. Mnohde očekávají sotva poloviční sklizeň obilí ve srovnání s běžným rokem.

Tropická vedra lákala lidi v Praze k vodě, ale také jsou příčinou vysokých koncentrací přízemního ozonu ve městě


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue