Uprchlíci po třech dnech ukončili protest

Praha - Běženci z bývalého Sovětského svazu, kteří drželi hladovku na prostest proti poměrům v uprchlickém táboře Červený Újezd a marně v Praze žádali kubánskou ambasádu o politický azyl, po třech dnech vyjednávání s českými úřady odjeli do jiného utečeneckého tábora. "Zjistili, že by jejich azylové řízení mohlo být ukončeno a byli by vyhoštěni z republiky, pokud by se do tábora nevrátili," řekla Dana Němcová, pracovnice poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru, kde emigranti strávili jednu noc. Název uprchlického tábora odmítla sdělit, protože se běženci obávají o svoji bezpečnost.

Skupina uprchlíků tvrdila, že v Červeném Újezdě jsou nelidské podmínky a že čekání na azyl je příliš dlouhé. Svá obvinění ale ničím nedoložili, prohlašovali, že by po zveřejnění důkazů mohli být ohroženi. Vedení tábora se odmítlo k tvrzení imigrantů vyjádřit. Zástupce ředitele František Švíbek pouze ČTK řekl, že pracovníci tábora nemohou nijak ovlivnit průběh ani délku azylového řízení.

Uprchlíci stále bezvýsledně putují po úřadech

Jedenáct běženců z uprchlického tábora Červený Újezd na Teplicku v úterý neuspělo se svými protesty na kubánské ambasádě v Praze, kde předali dopis adresovaný kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi. V dopise ho žádají o azyl. Poté, co velvyslanectví jejich požadavkům nevyhovělo, odešli k budově Českého helsinského výboru, kde hodlají setrvat, dokud se nevyřeší jejich požadavky.

"Někteří z uprchlíků jsou v táboře už osm měsíců, a proto na ně drobné konflikty, k nimž zde občas dojde, doléhají silněji než obvykle," řekla Dana Němcová z Českého helsinského výboru. Dodala, že zatím neví, co budou s běženci dosud držícími hladovku dělat, protože v kancelářích zůstat nemohou. "Největší problém ve vyjednávání s nimi je, že se obávají vrátit zpět do Červeného Újezda a nechtějí ani do žádného jiného uprchlického tábora."

Marie Masaříková z tiskového oddělení Ministerstva vnitra uvedla, že o pobytu uprchlíků na Českém helsinském výboru nemá žádné oficiální informace, ale že s nimi jednali v pondělí odpoledne zástupci správy uprchlických zařízení. "Běženci ze schůzky odcházeli spokojeni a vypadalo to, že pochopili situaci. Záleží na nich, jestli se vrátí do tábora a bude pokračovat jejich azylové řízení. Pakliže se nevrátí, může být procedura přerušena a hrozí jim vyhoštění."

Běžencům, kteří pocházejí ze zemí bývalého Sovětského svazu, se nelíbí zacházení v uprchlickém táboře Červený Újezd a dlouhé čekání na azyl v České republice. Svoje protesty zahájili už v pondělí před pražským sídlem Vysoké komisařky OSN pro lidská práva, odkud se během dne přesunuli ke kubánskému velvyslanectví.

Jedenáct uprchlíků drží hladovku za dodržování lidských práv v uprchlickém táboře od pondělního večera. "Nyní se hodláme obrátit se svou záležitostí na Český helsinský výbor," řekl v úterý ráno jeden z běženců. Před odchodem od kubánské ambasády ujistil, že pokračují v protestní hladovce.

Kuba podle odmítnutých žadatelů nechce zasahovat do vzniklé situace, která v České republice kolem uprchlíků nastala. Zástupci velvyslanectví poradili běžencům, aby se znovu obrátili na Úřad vysoké komisařky OSN pro uprchlíky, ministerstvo vnitra a další organizace, které se problematikou uprchlíků v zabývají. "Nyní se hodláme obrátit se svou záležitostí na Český helsinský výbor," řekl jeden z běženců.

Jeden z uprchlíků uvedl, že rozhodnutí požádat na kubánském velvyslanectví o azyl mělo zdůraznit, že tito běženci nejsou ekonomickými, ale politickými uprchlíky. Zástupcům ambasády předali dopis adresovaný kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi, v němž se na něj skupina obrátila se žádostí o pomoc. Pracovníci velvyslanectví prý dopis převzali, ale jen jako informaci o jejich situaci.

Uprchlíci  zahájili před kubánskou ambasádou hladovku

"Zahájili jsme hladovku a budeme tu celou noc i klidně další dny než nás na ambasádě přijmou," uvedl v pondělí odpoledne mluvčí uprchlíků Ermek Spataev z Ruska.

Ke kubánské ambasádě se skupina uprchlíků vydala poté, co bez konkrétních výsledků jednali o svých požadavcích s ředitelem Úřadu pro uprchlíky Tomášem Haišmanem. "Neobviňujeme české občany, ale ministerstvo vnitra. Donutili nás," řekl zpravodaji MFD Ermek Spataev. V této souvislosti uvedl, že již předběžně poslali vyrozumění o celé situaci kubánským úřadům.

Jedenáct uprchlíků, kteři dopoledne demonstrovali před pražským sídlem Vysoké komisařky OSN pro lidská práva, protestuje proti špatným podmínkám v uprchlickém táboře Červený Újezd na Teplicku, kde je shromážděno čtyři sta lidí. V připadě svého neúspěchu běženci vyhrožovali zahájením hladovky a žádostí o kubánský azyl.

Účastnice demonstrace, Irina Kočajevova z Uzbekistánu, zpravodaji MFD k celé situaci řekla: "V Červeném Újezdu jsme už deset měsíců, atmosféra je tam srovnatelná s kriminálem, celý tábor ovládají ruské mafie, které nutí k prostituci dokonce i malé děti." Jak dodala, nemůže se vrátit domů a je jí jedno, kde skončí, i kdyby to měla být Kuba.

Protestní akce se jako přihlížející zúčastnila také Dana Němcová z poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru. "Ti lidé tam žijí ve stresu, a proto jejich protesty dokážeme pochopit. Rozhodně to ale není prostředek, který může tuto situaci řešit," uvedla D. Němcová. K údajnému působení mafie v táboře zpravodaji MFD řekla, že lze jen těžko uhlídat, co tam žadatelé o azyl mezi sebou dělají. "Je tam sice ostraha, ale k výstřelkám rozhodně dochází," dodala. Podle Němcové si lidé v uprchlických táborech odvykají normálně žít a řešení jejich protestů není uspokojivé.  

Jeden ze skupinky uprchlíků ze zemí bývalého Sovětského svazu před pražskou pobočkou úřadu Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky, kteří se dožadovali dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19.6. 2000

Uprchlíci ze zemí bývalého Sovětského svazu se před sídlem Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky v Praze dožadovali dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19.6. 2000

Dívenka z bývalého Sovětského svazu před pražskou pobočkou úřadu Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky kde se spolu se svými krajany dožadovala dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19.6. 2000

Policista brání vstoupit do budovy pražské pobočky úřadu Vysoké komisařky OSN pro uprchlíky muži z bývalého Sovětského svazu, který se tu spolu se svými krajany dožadoval dodržování lidských práv v uprchlickém táboře Červený Újezd, 19. 6. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue