Praha hostila lesbický festival

- Lesbicky orientované ženy otevřely 28. dubna v Goethe institutu v Praze již šestý ročník lesbického festivalu Aprilfest. Představil se cirkus Lesberto – nejlesbičtější cirkusová atrakce světa. Hrály se seznamovací hry, během kterých si osamocené lesbičky mohly najít nové partnerky. Jako hosté přišly i výrazné osobnosti společenského života, například Eva Kantůrková, Olga Sommerová nebo Iva Pekárková.

Během třídenní akce chtěly lesbičky představit svoji kulturu, svá přání, názory a seznámit s nimi jak homosexuální, tak i heterosexuální společnost.

Festival prezentoval různé druhy umění: od hudby, přes literaturu až k filmu a výtvarnictví. Kromě toho bylo možné konzultovat s odborníky například právní či psychologické problémy, vedly se diskuse na kontroverzní témata - jako například transsexualita, feminismus, umělé oplodnění v zahraničí, rodiče a děti homosexuálů nebo homosexualita a víra.

Lesbičky podepisovaly Výzvu 2002
"Považuji za ostudu dvacátého století, že poslanecká sněmovna tento zákon nepřijala," řekla během diskuse o právech lesbických žen Iva Pekárková.

Ve své Výzvě 2002 žádají lesbické ženy kromě uzákonění jejich partnerských svazků také ochranu před diskriminací ve všech jejich podobách a právní jistoty pro děti, které vychovávají homosexuální páry.

„S mnohými body této výzvy souhlasit lze, ovšem, je třeba přemýšlet nad tím, jak to všechno realizovat. Jak například zavést sankce za diskriminování homosexuálů? Výzva je adresována parlamentu a je otázka, jestli by nebylo lepší směrovat ji spíš širší občanské společnosti,“ vyjádřila se k Výzvě 2002 za úřad vlády Andrea Baršová.

Ženská homosexualita jako druh feminismu
Odborníci se nemohou jednoznačně shodnout, zda je homosexuální orientace ve všech případech vrozená, nebo může být i získaná a jestli ji ovlivňují fyzické, nebo psychické dispozice, nebo jejich vzájemná kombinace. "Myslím, že příčiny homosexuality můžou být různé. U někoho je to třeba jen životní názor. Například mnoho žen v Americe se rozhodlo stát lesbami, protože jim mužská společnost prostě nevyhovovala,“ řekla lesbická aktivistka Věra Vampolová.

Nabízí se tedy otázka, jestli tento druh homosexuality není jenom jistá forma feminismu. Mnohokrát feministická hnutí vedly právě lesbičky.

Ženy k sobě mají blíž
Problémy, kterým čelí lesbičky a gayové se značně liší. Zatímco gayové jsou diskriminováni jenom kvůli své sexuální orientaci, lesbičky se cítí být podceňovány taky jako ženy. Na druhé straně je ale heterosexuální společnost spíš připravena překousnout sexuální vztah žen - lesbiček, než důvěrnosti mužů - homosexuálů.

Ve společnosti je totiž zakódována představa, že k sobě mají ženy nějak přirozeně blíž.     

Homosexualita a katechismus
Velkým problémem je homosexuální orientace pro věřící, zejména pro katolíky. I když církev značně slevila ze svých nekompromisních postojů vůči sexuálnímu vztahu osob stejného pohlaví a nepovažuje již jejich orientaci za morální zvrácenost, jak tomu bylo ještě v první polovině dvacátého století, přesto nesouhlasí se všemi projevy jejich orientace.

Katechismus z roku 1994 tvrdí, že je pro homosexuály jejich stav zkouškou, kterou je třeba přijímat s úctou, soucitem a jemnocitem. Diskriminace vůči homosexuálům je nespravedlivá a také oni jsou povoláni, aby ve svém životě naplnili Boží vůli, což ovšem znamená úplně se zdržet pohlavního života. Shrnuto: homosexualita sama není hříchem, hříchem je se homosexuálně chovat.

Homosexuálové tíhnou k promiskuitě
Podle sociologických průzkumů  je promiskuita u homosexuálů nejméně tři až čtyřikrát větší než u heterosexuálů.

"V roce 1981- 1982 jsem jako jeden z prvních prosazoval myšlenku legalizace homosexuálních svazků. Přesto jsem svým známým- homosexuálům radil, aby se raději ani nechtěli jít zaregistrovat, protože ta změna partnerů byla u nich tak častá, že by si museli uběhat nohy, kdyby chtěli všechny změny nahlásit," řekl provokativně psycholog Slavomil Hubálek, který se problematikou homosexuality zabývá již přes dvacet let.

Ovšem i on pak musel uznat námitku, že jsou vztahy mezi partnery stejného pohlaví patrně tolik křehké právě proto, že tady chybí registrace, která by jejich poměr legalizovala.

V minulosti byla homosexualita považována za hlavní znak čarodějnictví a byla trestána smrtí. Ve dvacátém století nastal velký zlom. Československo zrušilo její trestnost v roce 1961 jako jedna z prvních zemí na světě.

Prezentace lesbické kultury v sobě zahrnuje i výtvarné umění.

Človek v kleci předsudků?

Cítí se autorka jako panenka obklopená střepy, které ji mohou říznout?

Dívky k sobě údajně mají blíž.

Jaký je ztah mezi těmito dívkami?

Psycholog Dr.Hubálek

Režisérka Olga Sommerová

Eva Kantůrková