Pes pro nevidomé se na své poslání připravuje celý život

- I malé dítě si spojuje nevidomého člověka s černými brýlemi, bílou hůlkou a věrným společníkem - vodícím psem. Šokující je, že v celé České republice je jenom kolem dvě stě padesáti až dvě stě sedmdesáti vycvičených psů a jenom jedno středisko specializované na jejich výcvik. Na psa se tak čeká zhruba půl roku.

Ne každý pes se k vodění slepců hodí. Musí být společenský, nekonfliktní, klidný a hlavně spolehlivý.

Nejvhodnější jsou retrieveři, zvláště zlatý a labradorský retriever, nejnověji také jejich kříženec. Německý ovčák se nyní cvičí jen na speciální požádání klienta. Ovčák se totiž na svého majitele příliš váže, těžce si zvyká na nového a přitom už během výcviku musí pes vystřídat dva pány.

Vše začíná předvýchovou
Výcvik dvouměsíčního pejska začíná v rodině dobrovolníků. Ta ho naučí základní hygieně, soužití s lidmi a jak se chovat v dopravních prostředcích a na rušné ulici atd.

Důležité je, aby byl pes odchován v bytě a aby se mu pěstounská rodina intenzivně věnovala. Není to totiž jenom domácí mazlíček, ale pes, který jednou bude pomáhat zrakově postiženému člověku. Dobrovolníci k předvýchově vodících psů jsou stále vítáni.

Po roce se výcviku ujme profesionál
Když je psovi jeden rok, přechází z péče vychovatelů do rukou profesionálního cvičitele. Ten ho za šest až osm měsíců naučí všemu, co vodící pes potřebuje umět - chodit rovně, neočichávat, nerozhlížet se, obcházet překážky, aportovat vyhozené nebo ztracené předměty, zvyknout si, že je vlastně jakoby větší a širší, ale hlavně: že není sám.

Pes dokáže najít dveře, schody, vyvést z nepřehledné situace, na povel odbočit doleva nebo vpravo, převést přes cestu...

Ne všechna štěňata se po výcviku skutečně stanou vodícími psy. Vyhoví přibližně osmdesát procent, zbylých dvacet odpadne ze zdravotních důvodů, nezvládne zodpovědnost, která se na ně klade, nebo prostě nevyhoví povahově - takoví pejskové jsou obvykle příliš bázliví, nebo naopak příliš agresivní.

Cvičení vodících psů se značně liší od cvičení ostatních psů. “Pejsek se musí naučit dělat svou práci s radostí a ne proto, že ho nutí nějaká autorita. Někteří psi mají sklon k dominanci. Normálně poslechnou, ale jen co objeví u svého pána jistou indispozici, selhávají. A to by vodící pes rozhodně neměl,” říká Jitka Najmanová, cvičitelka ze Střediska výcviku vodících psů.

Zdaleka ne všichni zrakově postižení chtějí psa 
“Některým nevidomým se zdá snazší žít jenom se svou bílou holí. Nemusí se o psa starat, venčit ho, uklízet po něm,” vysvětluje Michaela Holasová, nevidomá asistentka střediska, jak je možné, že pro všechny zrakově postižené v České republice stačí pouze jedno středisko pro výcvik, se svou produkcí pětatřicet až osmatřicet psů ročně

Důležité je také, aby se skloubila povaha a fyzické dispozice psa a jeho nového pána a například drobounká paní nedostala psa jako hora.

Nejsou peníze, jako obvykle
Středisko výcviku vodících psů v Praze vzniklo v roce 1997 díky finanční dotaci Ministerstva práce a sociálních věcí a darům sponzorů.

Vodící psy hradí částečně jako kompenzační pomůcku sociální výbor. Přesto středisko trpí akutním nedostatkem financí. Zatímco sociální odbor zaplatí za vodícího psa třiasedmdesát tisíc korun, náklady na jeho výcvik přesahují sto šedesát tisíc.

“Nemůžeme se spolehnout jen na dary sponzorů ,” říká Bedřiška Humhalová, ředitelka střediska. “Nevím, jak to finančně zvládneme, jestli nám v dalších letech ministerstvo neposkytne dotace. Chtěli bychom vlastní chovné feny, která by povahově vyhovovala, ale to stojí spoustu peněz. Zatím musíme štěňata kupovat od různých chovatelů nebo na inzerát,” říká.

Vodící pes na povel umí zahnout vpravo i doleva.

Vodící pes by neměl pohledem slídit po okolí.

Podobně pes zastaví na kraji silnice a čeká dokud mu pán nedá povel přejít.

Dobrá práce si zaslouží pochvalu.

Konvalinka a Bart

Tyto štěňátka se rozhodně nemají špatně.


Nejlepší videa na Revue