Aktivisté Greenpeace zahájili kampaň proti geneticky upraveným potravinám

- Ekologické hnutí Greenpeace dnes v Praze zahájilo svou kampaň proti uvolňování geneticky upravených potravin. Zhruba dvacet aktivistů přešlo s maskami připomínajícími smrt ze staroměstské strany Karlova mostu na Malou Stranu k budově Poslanecké sněmovny.

Tajemníkovi sněmovního výboru pro životní prostředí pak předali připomínky k návrhu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a produkty. Právě tento návrh zákona totiž výbor nyní projednává.

Průvod masek se obešel zcela bez incidentů. "Všichni účastníci v klidu přešli Karlův most a došli až k parlamentu," telefonoval iDNES zpravodaj Metropolitního expresu TV Galaxie David Hora. 

Odpůrci genetických pokusů varují, že konzumace geneticky upravovaných plodin může mít u lidí negativní vliv na imunitní systém a růst.

Ekologové varují také před genetickým zamořením krajiny a obávají se narušení biodiverzity - tedy, že se geneticky vylepšené druhy prosadí na úkor všech ostatních a v přírodě zůstane jen několik monokultur.

Představitelé biotechnologických koncernů (především amerických) společně s řadou vědců však upozorňují, že genetické úpravy doprovázejí zemědělskou výrobu od nepaměti a že bez nich nebude možné nasytit lidstvo.

V Británii průzkumy ukázaly, že 31 procent dotázaných soudí, že genetické potraviny představují riziko pro zdraví, a 53 procent se vyslovilo pro jejich přísnou kontrolu.
Ve státech Evropské unie byla zatím přijata direktiva, podle které musí výrobce upozornit zákazníka na to, že u daného druhu potravin bylo použito genetických úprav.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video