Politici zapálili svíčky u památníku 17. listopadu

- Nejvyšší představitelé České republiky si připomněli události 17. listopadu 1989 přímo na Národní třídě. Kromě prezidenta Václava Havla se u památníku sešli premiér Miloš Zeman, předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, předsedkyně Senátu Libuše Benešová a pražský primátor Jan Kasal. Na Národní třídu se přišly podívat také asi tři stovky lidí, což vytvořilo neskutečné zmatky. Jeden z účastníků držel transparent: Miloši končíme! Jak jste po deseti letech spokojeni s domácími poměry vy? Názory pište do chatu. Zkuste své znalosti o době před deseti letu ve čtvrtém dílu kvízu. Speciální příloha DESET LET.

Prezident Havel přišel na Národní třídu pěšky, zatímco předseda sněmovny Václav Klaus a premiér Miloš Zeman vystoupili společně z jednoho auta. Poté, co se politici začali rozcházet z podloubí, kde je památník 17. listopadu, hlouček občanů začal pískat na Václava Klause a Miloše Zemana. Naopak při příchodu prezidenta lidé tleskali a volali: "Ať žije Havel!".

Politici u památníku položili věnce a květiny a zapálili svíčky.

Původně plánované setkání nejvyšších představitelů v kavárně Slavia se nekonalo kvůli časové tísni prezidenta Havla.

Co se stalo 17. listopadu 1989
V Praze na Albertově, odkud byl před padesáti lety vypraven pohřební průvod s rakví Jana Opletala, se na manifestaci sešlo asi 15 tisíc lidí (podle některých odhadů 25 tisíc), především studentů.

Nápisy na transparentech, skandovaná hesla i projevy většiny řečníků žádaly zásadní společenské změny.

Oficiální část manifestace skončila kolem 18. hodiny na Vyšehradě. Několik tisíc lidí se pak vydalo do centra města směrem k Václavskému náměstí a sousední Opletalově ulici. Průvod postupně narostl asi na padesát tisíc osob.

Zhruba mezi půl osmou a čtvrt na devět byl zbytek shromáždění obklíčen jednotkami Sboru národní bezpečnosti na Národní třídě. Po půl deváté začaly policejní kordony tlačit sevřenou masu směrem k "uličkám", ve kterých byli prchající lidé surově biti. Demonstraci policie rozptýlila ve 21:10. Ještě potom politické a tzv. červené barety napadli jednotlivce v okolních ulicích a v metru.

Cenzurou posvěcená zpráva ČTK to popsala slovy: "Vzhledem k tomu, že pokusy o protispolečenské vystoupení pokračovaly i po skončení vzpomínkové akce, byly pořádkové jednotky nuceny přijmout opatření k zajištění klidu a pořádku."

Nezávislá vyšetřovací komise zdravotníků později uvedla, že při policejním zákroku bylo zraněno 568 lidí.

Po skončení demonstrace se studenti uměleckých škol rozešli do pražských divadel; popisují, co se stalo, a žádají herce o podporu. Uvažuje se o stávce v divadlech a na vysokých školách.

Jeden z účastníků vzpomínkových akcí k událostem 17. listopadu 1989 zapaluje svíčku u pamětní desky na Národní třídě

Události 17. listopadu 1989 si na Národní třídě v Praze připomněly i děti

Policisty potlačený studentský průvod 17. listopadu 1989 si na Národní třídě v Praze připomněl i prezident Václav Havel

Policisty potlačený studentský průvod 17. listopadu 1989 si na Národní třídě v Praze připomněl i prezident Václav Havel

Václav Havel kráčí k pamětní desce k událostem 17.listopadu 1989 na Národní třídě v Praze

U pamětní desky na pražské Národní třídě se při příležitosti listopadových události v roce 1989 sešli prezident Václav Havel, předsedkyně Senátu Libuše Benešová, předseda Parlamentu Václav Klaus a premiér Miloš Zeman

Premiér Miloš Zeman se zdraví s předsedou parlamentu Václavem Klausem u pamětní desky k listopadovým událostem na pražské Národní třídě

Věnce u paměntní desky k událostem 17. listopadu 1989 v Praze na Národní třídě

Detail pamětní desky na pražské Národní třídě, která připomíná události 17.listopadu 1989

Pamětní deska na pražské Národní třídě připomínající události 17. listopadu 1989

Prezident Václav Havel, předsedkyně Senátu Libuše Benešová a předseda Parlamentu Václav Klaus zapalují svíčky u pamětní desky událostem 17.listopadu 1989 na Národní třídě v Praze


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video