Dzurinda během druhého dne návštěvy jednal s Klausem

- Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda se druhý den návštěvy České republiky sešel s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. Dzurinda pozitivně hodnotil česko-slovenské vztahy, nicméně podotkl, že řada problémů ještě existuje. Zmínil kupříkladu snahu zjednodušit a urychlit odbavování zásilek na hranicích mezi oběma zeměmi.
Dzurinda rovněž konstatoval, že slovenské ministerstvo vnitra přijala organizační opatření, které umožní 251 tisícům občanů České republiky obnovit své občanství na Slovensku.
ČESKÉ POHLEDÁVKY
(v miliardách Kč)
Podíl z dělení Československé národní banky 24,7
Podíl z přechodu na národní měny 3,5
CELKEM ČESKÁ STRANA ŽÁDÁ 28,2
SLOVENSKÉ POŽADAVKY
(v miliardách Kč)
Třetinu z majetku bývalého fondu federálního majetku 2,4
Třetinu z dělení bývalé Konsolidační banky ČSFR 1,1
Třetinu z majetku správy státních hmotných rezerv ČSFR 2,4
Podíl na movitém majetku bývalých federálních ústředních orgánů 0,6
Kompenzace za movitý majetek ve prospěch slovenské armády 0,9
Podíl na majetku československé námořní plavby 3,2
Podíl na hodnotě bývalých Československých aerolinií 0,6
Podíl na dělení movitého majetku federálního ministerstva zahraničních věcí - dodatečně zjištěný 0,3
Požadavek na nepřevedený třetinový podíl z účelových zařízení bývalé federální vlády 1,0
Podíl z kladného salda likvidačních nákladů bývalých federálních orgánů 0,1
Podíl z finančních prostředků bývalého federálního fondu tržní regulace 0,6
Podíl u dodatečně vykázaného salda devizových aktiv a pasiv bývalých podniků zahraničního obchodu (směnka Škodaexportu) 1,8
Požadavek tržní hodnoty z rozdílu akcií Komerční banky a Všeobecné úverové banky 2,0
Podíl na privatizovaném majetku bývalých federálních organizací 1,0
Podíl z dodatečně odvedeného zisku Komerční banky za rok 1992 jen do rozpočtu České republiky 1,5
CELKEM SLOVENSKO ŽÁDÁ 19,5
DALŠÍ KOMPENZACE A NÁROKY SLOVENSKÉ STRANY
Know-how bývalých federálních orgánů
Federální označení a symboly neprávem úžívané Českou republikou
Dluh Německa bývalému slovenskému Štátu
Za území na Ostravsku a za obce Oravy a Spiše, které připadly Polsku
zdroj: MF DNES

"V českém parlamentu byl přijat zákon o dvojím občanství a dnes jsem byl velmi rád, že jsem mohl poprvé oficiálně oznámit, že na naší straně není potřebná legislativní norma, ale organizační opatření, které přijalo ministerstvo vnitra," prohlásil Dzurinda k problematice dvojího občanství.

Dzurinda dohodl se Zemanem výměnu akcií bank
Premiér Miloš Zeman a jeho slovenský protějšek Mikuláš Dzurinda se dohodli na vypořádání akcií Komerční a Všeobecné úverové banky. Česká strana totiž potřebuje slovenskou část akcií KB, aby získala majoritní podíl v této bance a mohla ji lépe zprivatizovat. Slovensko převede akcie české Komerční banky na český Fond národního majetku a Česko akcie slovenské Všeobecné úverové banky na slovenský FNM. Dohoda o této výměně bude podepsána v pátek ráno. Nikdo z premiérů však nechtěl specifikovat, kolik akcií Česká republika vlastně získala a kolik dělá rozdíl mezi oběma balíky.

Dzurinda, který přijel do Prahy na dvoudenní návštěvu, se mimo jiné sešel na Pražském hradě s prezidentem Havlem, jemuž vyjádřil poděkování za podíl na pádu komunistického režimu.

Akcie Komerční banky a Všeobecné úverové banky si vymění oba státy

O dluzích sice oba premiéři obou zemí jednali, jediné, na čem se však dohodli, byla právě výměna akcií. Akcie KB totiž nutně potřebuje česká strana aby mohla tuto banu výhodněji privatizovat. Akcie obou bank však nemají stejnou hodnotu. Kolik však nakonec činí rozdíl mezi balíkem akcií KB a VÚB, oba premiéři odmítli říct.

“Počkejte si na závěry jednání 24. listopadu v Bratislavě,” odmítl dotazy novinářů na vyrovnání zbylého majetku bývalé ČSFR předseda Miloš Zeman. Bratislavské setkání by podle něj mělo přinést konečně průlom v jednáních o majetku. Ani předseda slovenské vlády Dzurinda nebyl sdílnější. Na dotaz jestli při jednáních slovenský premiér hovořil o tzv. slovenském zlatě, Dzurinda řekl: "O dluzích jsme se samozřejmě nemohli nezmínit, je to však velmi tenký led, na který se pouštíme, a proto si to zasluhuje delší jednání.” Peníze, které činí rozdíl mezi tržními hodnotami obou balíků akcií by tak podle jeho slov měly být zahrnuty do konečného jednání koncem listopadu v Bratislavě.

Dělení federálního majetku
Zeman a Dzurinda hodnotitli především výsledky jednání společné komise pro vypořádání zbytku majetku bývalé československé federace.

Dzurinda se hlásí k tzv. "nulové variantě", při níž by si strany odpustily vzájemné pohledávky. Nulové řešení však zpochybňuje Zeman s poukazem na nevyřešenou pohledávku České národní banky ve výši 29 miliard korun z dělení bývalé Státní banky československé, kterou Bratislava nikdy neuznala. ČNB proto zadržuje slovenské zlato.

Na jednací stůl se dostali i otázky bezpečnostní spolupráce obou zemí a společné prohlášení, v němž premiéři zhodnotí úroveň vzájemných vztahů, rozšiřování dialogu v rámci visegrádské čtyřky, přípravu na vstup do EU a česko-slovenskou ekonomickou spolupráci v rámci celní unie.

Setkání s prezidentem Havlem
Dzurinda, který přijel do Prahy na dvoudenní návštěvu, se už sešel na Pražském hradě s prezidentem Havlem, jemuž vyjádřil poděkování za podíl na pádu komunistického režimu. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda při setkání s prezidentem Václavem Havlem vyjádřil poděkování za jeho podíl na pádu komunistického režimu. "Dnes jsou různé politické názory i pohledy na minulost, ale tím, že jste vy i další dokázali zlomit komunismus, máme všichni šanci do budoucna," tlumočil mluvčí prezidenta Ladislav Špaček Dzurindova slova, která předznamenala blížící se desáté výročí pádu komunismu.

Havel ujistil slovenského hosta o pokračující podpoře České republiky při cestě jeho země do evropských struktur. "Rádi uvidíme Slovensko jak v Severoatlantické alianci, tak v Evropské unii," tlumočil Špaček slova hlavy státu.

Naděje Bratislavy, která se na cestě do euroatlantických struktur snaží dohnat, co za vlády Vladimíra Mečiara zameškala, se upínají k prosincovému summitu EU v Helsinkách. Slovensko doufá, že tam zazní jasné slovo, zda ke skupině prvních šesti kandidátů na vstup do EU přistoupí další státy.

Oba politici dále hovořili i o vztahu svých zemí k Rakousku, odkud zaznívají výhrady vůči české i slovenské jaderné energetice. "Slováci se rozhodli pro vstřícné gesto, uvažovali o tom, že by zavřeli dva bloky v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice v letech 2010 a 2012, a rozhodli se, že to udělají dřív, v roce 2006 a 2008," uvedl Špaček.

Premiéři při oficiální uvítacím ceremoniálu před Úřadem vlády.

Premiéři procházejí kolem nastoupené jednotky čestné stráže před Úřadem vlády.

Miloš Zeman diskutuje se svým slovenským protějškem Mikulášem Dzurindou.

Velitel čestné stráže před premiéry.

Mikuláš Dzurinda s Milošem Zemanem před Úřadem vlády.

Josef Tošovský, guvernér České národní banky, hovoří se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video