Na Expu 2000 chce země srovnávat dobu Karla IV. se současností

- Světové všeobecné výstavy Expo 2000, která začne 1. července v německém Hannoveru a potrvá až do 31. října příštího roku, se zúčastní i Česká republika. Návrh pavilónu, který bude Českou republiku na Expu reprezentovat, v úterý poprvé oficiálně spatřili na tiskové konferenci novináři.

Architekt Marek Chalupa z D.U.M. architekti, spoluautor vítězného projektu, jej charakterizuje takto:

 "Pavilón je navržen jako tajemná schráň plující nad hlavami návštěvníků procházejících se zahradou měkce modelované české krajiny. Svým lehce bizarním vzhledem si koleduje o odhalení obsahu zvědavci. Vstupující návštěvník se vynoří ze dna archy do expozičního prostoru. Ocitne se v pečlivě ukrývaném světě, kde prožije situace inscenované nezvykle jinou optikou."

Pavilón, který by mělo podle očekávání navštívit jeden a půl miliónu lidí, v podstatě jeho autoři rozdělili na dvě části.

Dolní tvoří prosklená hala, která mimo jiné poslouží jako restaurace, kde si návštěvníci budou moci objednat jídla české kuchyně. Zde také lidé dostanou základní informace o České republice.
Horní část architekti koncipovali jako dřevěný tunel.

Základní myšlenku, jak prezentovat Českou republiku na Expu 2000, navrhla architektka Eva Heyworth a její stejnojmenné studio, které zvítězilo ve veřejné soutěži o scénář účasti republiky na světové výstavě.

"Výstava je koncipována jako setkání dvou historických epoch převratného rozvoje naší země. Období vlády Karla IV. chceme postavit do kontrastu s naší současností," řekla Eva Heyworth.
Vedle sebe tak návštěvník například uvidí korunovační klenoty, které porovná se současným českým šperkem stejně jako středověkou módu s tvorbou dnešních návrhářů.
Návštěvník se bude rovněž moci projít chodbou s laserovou produkcí, kde by si lidé měli podle slov architektky díky promítání katastrofických dějinných událostí uvědomit všeobecně nevšímavý přístup k utrpení druhých.
Vyvrcholením výstavy pak bude věrná kopie Kaple sv. Kříže  hradu Karlštejn. Zde by se měli návštěvníci po předchozím lehkém stresu z laserové chodby pozvolna zklidnit a vychutnat duchovní atmosféru.

Výsledkem by tedy podle autorů projektu měla být interaktivní zábava, která kultivovaným a nenásilným způsobem návštěvníky poučí. Ovšem pouze v případě, že se vše podaří zvládnout ve stanoveném termínu. Vlastimil Ježek, který od září vystřídal na postu generální komisařky účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě Expo 2000 v Hannoveru Hanu Havlovou, tvrdí, že do konce února, kdy musí podle dohody všichni účastníci ukončit vnější stavbu svých pavilónů, bude ten český stát. Neoficiální zdroje ale přiznávají, že Česká republika nemusí tento termín stihnout. Hlavním důvodem, proč byla ze svého funkce odvolána komisařka Havlová, je právě fakt, že v situaci, kdy ostatní státy již stavěli, neměla Česká republika ještě schválený ani konečný projekt na podobu pavilónu.

Přitom jde teprve o čtvrtou světovou výstavu po druhé světové válce a svým rozsahem -  zúčastní se jí na sto sedmasedmdesát zemí - patří k největším a nejprestižnějším událostem i způsobům, jak propagovat vlastní zemi v zahraničí.

Expu v Hannoveru předcházely výstavy v Bruselu (1958, tehdy Česká republika sklidila mnoho úspěchů), v Montréalu (1967), v Osace (1970) a v Seville (1992).

Pohled zepředu

Pohled z boku

Celkový pohled