Příběh New Yorku a Chicaga

- New York a Chicago dnes patří k nejvýznamnějším světovým velkoměstů, přestože na mapách neexistují tak dlouho jako třeba Praha. Obě metropole se přesto mohou pochlubit originální architekturou a významnými chráněnými památkami. Právě ony se staly hlavním tématem fotografické výstavy nazvané Příběh dvou měst, která právě probíhá v pražském Strahovském klášteře. Podívejte se na video z vernisáže, kde úvodní slovo pronesl americký velvyslanec John Shattuck. Pod ikonou téma zase naleznete článek o vývoji obou měst

Výstavě přikládají její pořadatelé velký význam nejen proto, že se její vernisáže zúčastnil americký velvyslanenec John Shattuck, ale také proto, že záštitu nad ní převzal primátor Prahy Jan Kasl stejně jako jeho newyorský a chicagský kolega.

Kurátorka Dagmar Vernerová vybrala pro expozici Románské sály a Letní refektář kláštera premonstrátů na Strahově. Podařilo se jí nejen nalézt reprezentativní prostory, ale výstavu také dobře zorganizovat.

Každou fotografii doprovází pečlivě zpracovaný text, který poskytne základní informace o stavbě stejně jako o architektovi a autorovi snímku. Expozice je navíc rozčleněna do menších celků podle toho, o jaký typ bubov se jedná. Každou část uvádí kratší text, který pomůže orientovat se v té které době a objasní například i otázku, proč v obou metropolích koncem třicátých let začaly hromadně vznikat mrakodrapy.

V klášteře tedy návštěvník uvidí na sto padesát černobílých snímků, jejichž výčet by mohl začít významnými církevními budovami, pokračovat administrativními stavbami a končit soukromými sídly. Nechybí však ani notoricky známé a snad na všech pohledech vyvedené Empire State Building, Carnegie Hall nebo Broolkynský most.

Příběh dvou měst: Strahovský klášter na Pražském hradě, 10.8. - 10.10. 1999

 

První kostel vysvobození, 1939

Glessnerův dům, 1886

Stará zástavba ve čtvrti Triangel, 1871 - 1900

Michiganský most, 1922

Peoples Gas South Chicago Neighborhood Store, 1925


Témata: Jan Kasl, Mrakodrap