Další zatmění až v příštím tisíciletí

- Stín zatmělého Slunce, který byl z devadesáti procent vidět i nad Českou Republikou, přešel přes Evropu. Na některých částech naší republiky však rušila viditelnost tohoto přírodního úkazu oblačnost, v Praze pak dokonce v době největšího zatmění se silně zatáhlo a spustil se liják. Uvnitř článku nalezne přehled, jak vypadala situace na různých místech republiky.

Praha

Jako v Jiříkově vidění si museli připadat turisté, pozorující zatmění Slunce na pražském Staroměstském náměstí. To ještě pouhou čtvrthodinu před maximálně viditelným překrytím slunečního kotouče připomínalo plážovou idylu. Stovky především zahraničních turistů, vybavených speciálními brýlemi či proužky negativů, sledovaly v ideálním letním počasí postupující stín Měsíce a věřily, že stahující se těžká mračna ojedinělý jev neskryjí.

Když se tak na okamžik chvíli před 12:30 stalo, rozlehl se náměstím pískot. Vzápětí se mizející srpek Slunce schoval v mracích definitivně.

To, co následovalo, připomínalo scénu z katastrofického filmu. Závan silného větru srazil několik slunečníků z restauračních zahrádek a rozbouchal otevřené okenice. Moravská cimbálovka, která do té doby zpříjemňovala letní poledne, narychlo balila nástroje. Citelně se ochladilo a spolu s náhlým deštěm se daly do pohybu davy lidí včetně čekajících koňských drožek. Zatmění v té chvíli vrcholilo a zahalilo náměstí do zlověstného šera.

Liják vyhnal z ulic všechny přihlížející a jen odhozené ochranné brýle připomínaly nebeskou atrakci. Husův pomník osiřel - mimochodem prý jedno z předchozích zatmění viditelných v české kotlině předpovědělo v roce 1415 právě jeho smrt - a Staroměstské náměstí přešlo během čtvrthodinky z parného léta do sychravého podzimu. Auta jezdila s rozsvícenými světly a většina turistů nalezla útočiště v přilehlých restauracích.

Praha - Planetárium

Několik stovek Pražanů zaplavilo ve středu prostory Planetária, jehož pracovníci k zatmění Slunce připravili různé akce. Návštěvníci mohli sledovat aktuální záběry zatmívajícího se Slunce zachycené sluneční kamerou, umístěné na terase Planetária. Uvnitř měli lidé možnost zhlédnout vzdělávací program s názvem Sólo pro Slunce a stálou výstavu o historii poznávání vesmíru.

Na okamžik vrcholné fáze částečného zatmění Slunce Měsícem nad Prahou ve 12:42 připravilo Planetárium od 13:00 přímý přenos z několika stanovišť českých astronomů v takzvaném pásmu totality. Zájemci o pozorování úplného zatmění by tak měli kupříkladu vidět záběry v oblasti Stuttgartu a paluby letadla, které prolétá tímto pásmem, řekla Lenka Hálová z technického oddělení Planetária.

Konec zastínění Slunce nad hlavním městem by měl být ve 14:03. Zájemců o nákup speciálních slunečních brýlí bylo podle Hálové tolik, že už krátce po otevření lidé vykoupili i posledních 336 brýlí.

Praha - Petřín

Deset minut před maximálním zatměním Slunce ve 12:42 se na pražském Petříně zvedl prudký vítr, citelně se ochladilo a začalo pršet. Se slovy "to je konec světa" si stovky lidí sundavaly z očí speciální brýle pro pozorování zatmění Slunce a vytahovaly deštníky.

Už od 11:21, kdy Měsíc začal postupně zakrývat Slunce, vítali lidé potleskem každý okamžik, kdy se nad nimi protrhly mraky a objevilo se tolik očekávané Slunce. Kvůli jedinečnému přírodnímu úkazu byla v permanentním provozu petřínská lanovka. Jinak by totiž těžko zvládla dopravit na vrchol všechny zájemce, kteří se na několik desítek minut stali svědky zážitku, který bude z území ČR znovu vidět až za 135 let.

U Štefánikovy hvězdárny se již od rána tvořila dlouhá fronta na brýle k pozorování zatmění. Kdo si je nekoupil a nechtěl riskovat svůj zrak, mohl na velké obrazovce před hvězdárnou sledovat reálnou počítačovou simulaci zatmění. Na tomto místě se také shromáždili nadšenci, které neodradil ani vytrvalý déšť.

Brno

Kolem dvou tisíc návštěvníků brněnské hvězdárny vidělo na několik vteřin zatmění Slunce. Přibližně ve 12:45, kdy tento úkaz nad Brnem vrcholil, se mezi množstvím mraků několikrát objevila mezera, kterou bylo možno pozorovat šestadevadesátiprocentní zatmění. "Měli jsme opravdu velké štěstí," řekl ředitel Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka Zdeněk Mikulášek.

Zájemci o zatmění Slunce, kteří přišli ve středu na brněnskou hvězdárnu, měli možnost pozorovat celý úkaz nejen prostřednictvím velkého dalekohledu s průměrem 200 milimetrů, ale také pomocí pěti přenosných dalekohledů umístěných na volném prostranství před hvězdárnou. Od 11:00 do 14:00 poslouchali všichni přítomní odborný komentář pracovníků hvězdárny.

Astronomové opakovaně upozorňovali návštěvníky, aby si dostatečně chránili zrak. Pro ty, kteří se přece jen obávali pohledu do Slunce, připravili pracovníci hvězdárny přenos na televizní obrazovku umístěnou ve vnitřních prostorách.

Ředitel hvězdárny řekl, že se na hvězdárnu telefonicky ani osobně neobraceli žádní lidé, kteří by se zatmění obávali. "Stres měli lidé hlavně ze shánění ochranných brýlí," připomněl Mikulášek. Dodal, že hvězdárna jich prodala desetitisíce, ve středu už však nebyly k dispozici.

Ostrava

Na malý okamžik se v Ostravě kvůli částečnému zatmění Slunce zastavil život. Od 12:00, kdy většina zaměstnanců chodí na obědy, bylo možno na Masarykově náměstí v centru města vidět postávající hloučky lidí hledících na oblohu. Krátce před 13:00 už provoz na jindy rušném náměstí téměř ustal. Lidé využili příznivého počasí a vycházeli z restaurací, kanceláří a obchodů pozorovat ojedinělý astronomický úkaz.

Mraky, které se od samého rána výhružně objevovaly na obloze, nakonec pozorování nepřekazily. Po celou dobu tak mohli návštěvníci severomoravské metropole sledovat mizející a znovu se objevující Slunce.

Lidé si navzájem půjčovali různá sklíčka a brýle. Vedoucí restaurace Radegast ve Šmeralově ulici přestal na chvíli obsluhovat hosty a se svářečskou helmou vyběhl na ulici. Parkoviště u obchodního domu Laso, kde jiný den není jediné volné místo k zaparkování auta, zelo prázdnotou. Žena, která tam vybírá parkovné, přestala na moment sledovat provoz vozidel a skrz políčka černobílého osvíceného filmu pozorovala oblohu. Také v ulicích postávaly hloučky lidí sledující tenoučký srpek Slunce, vyčnívající zpoza Měsíce.

"Tak už jsem to viděl a jdu dojíst guláš," řekl muž, který vstal z trávníku a odkráčel do nedaleké restaurace. Většina pozorovatelů hodnotila zatmění jako nádherný přírodní úkaz, aniž by to v nich vyvolávalo jakékoli zvláštní dojmy. "Je to prima, ale život jde dál," řekla možná trošku zklamaně mladá studentka.

 

Několik dobrých rad k zatmění:
Doktor Ivo Kocur o nebezpečí poškození zraku
Kde se dá zatmění pozorovat
Jak si nafilmovat zatmění
Přečtěte si také:
Jak na zatmění reagují zvířata
Indičtí vesničané lpějí na mýtech kolem zatmění Slunce

Průběh zatmění nad Evropou

dalších 40 minut Měsíční stín poletí nad Atlantským oceánem
12:10  Měsíční stín dorazí k souostroví Scilly u jihozápadního pobřeží Anglie
dalších 6 minut Měsíční stín putuje Anglií. Největším anglickým městem ve stopě bude Plymouth, Londýn leží mimo pás totality (jeho obyvatelé uvidí zatmění jen jako částečné)
12:16  Stín opouští Anglii, a rychle přeběhne přes průliv La Manche. Jižní okraj stínu se v tomto okamžiku dostane do Normandie
dalších 17 minut Jižní okraj stínu poputuje přes severní Francii (Paříž leží 30 km jižně od pásu totality a její obyvatelé proto uvidí zatmění jen jako částečné) Severní okraj stínu zasáhne Belgii, Lucembursko a Německo
12:18:48  Začíná úplné zatmění Slunce v Le Havre (potrvá 1 minutu 31 sekund)
12:24:36  Začíná úplné zatmění Slunce v Remeši (potrvá 1 minutu 59 sekund)
12:32  Stín vstoupuje do jižního Německa a údolí řeky Rýn.
12:32:55  Začíná úplné zatmění ve Stuttgartu (potrvá 2 minuty 17 sekund)
12:37:12  Začíná úplné zatmění v Mnichově (potrvá 2 minuty 8 sekund)
12:39:55  Začíná úplné zatmění v Salzburgu (potrvá 2 minuty 2 sekundy)
12:41  Měsíční stín opouští Německo
dalších 6 minut Stín letí napříč Rakouskem. Vídeň leží 40 kilometrů severně od pásu totality a její obyvatelé proto uvidí zatmění jen jako částečné.
12:44:56  Začíná úplné zatmění v Grazu (potrvá 1 minutu a 12 sekund)
12:47  Stín vstupuje na území Maďarska a zároveň se jeho jižní okraj dotkne severovýchodního Slovinska. Budapešť leží 40 kilometrů severně od pásu totality a její obyvatelé proto uvidí zatmění jen jako částečné.
dalších 8 minut Měsíční stín letí stín nad Maďarskem
12:50  Začíná úplné zatmění u jezera Balaton (potrvá 2 minuty 22 sekund). Balaton leží celý v pásmu totality.
12:53:22  Začíná úplné zatmění v Szegedi (potrvá 2 minuty 21 sekund)
12:55  Stín vstupuje na území Rumunska a zároveň jeho jižní třetina na území severní Jugoslávie
13:03:04  V jižním Rumunsku poblíž Rimnicu-Vilcea začíná nejdelší úplné zatmění (potrvá 2 minuty 23 sekund)
13:05:47  Začíná úplné zatmění v Bukurešti (potrvá 2 minuty 22 sekund)
dalších 16 minut Jižní okraj měsíčního stínu se dotkne severovýchodního Bulharska a přes Černé moře poletí k břehům Turecka.
13:21  Měsíční stín se dostává na území Turecka.
dalších 24 minut Stín letí diagonálně přes celé Turecko. Istanbul a Ankara leží mimo pás totality.
13:45  Měsíční stín se dostává k jihovýchodní hranici Turecka
dalších 7 minut Měsíční stín se krátce dotkne severozápadní Sýrie a dále letí přes Irák. Bagdád leží jižně od pásu totality a jeho obyvatelé proto uvidí zatmění jen jako částečné.
13:52  Měsíční stín se dostává k západní hranici Íránu.
dalších 30 minut Stín letí nad územím Íránu. Teherán leží severně od pásu totality a jeho obyvatelé proto uvidí zatmění jen jako částečné.
14:22  Měsíční stín vstupuje na území Pákistánu.
 
Zatmění v přímém přenosu v televizi, rozhlase i na Internetu
Televize
Čas Stanice Pořad
15.27 ČT 1 Aktuální vstupy
10.00 RTL Punk 12 Spezial
10.00 Phoenix Zatmění živě
10.45 Südwest Zatmění
10.50 ZDF Den černého Slunce
11.00 BR Úplné zatmění
11.20 ORF II Událost století - zatmění 99
11.30 ARD Zatmění Slunce
11.30 ORB Úplné zatmění 99
12.00 PRO 7 Zatmění Slunce
14.45 Phoenix Zatmění živě
19.21 ZDF Den černého Slunce - shrnutí
20.15 ARD V ohnisku - zatmění
20.15 WDR Diskuse: Když je ze dne noc
21.00 Südwest Stíny nad zatměním
22.00 WDR Černé Slunce
22.15 ZDF Dobrodružství vědy - zatmění
22.30 ORB Stín století nad Německem
Internet
Adresa Jazyk Obsah
http://www.zatmenislunce.cz česky přímý přenos zatmění z Maďarska
http://www.eso.org/outreach/info-events/eclipse99/ anglicky informace od astronomů, spojení na další adresy
http://umbra.nascom.nasa.gov/eclipse.html anglicky stránka NASA
http://www.sternwarte.de německy spojení na živé přenosy zatmění po celé Evropě
http://www.dwd.de/general/eclipse/ německy Německá meteorologická služba
Rozhlas
ČRo 1 - Radiožurnál
Čas Název pořadu Obsah
9.40 Polopatě Odborníci vysvětlují podstatu zatmění
10:00 O všem -s vámi Odpovědi na dotazy posluchačů
12.00 Speciální blok o zatmění, přímé vstupy
17.10 Radiofórum Diskuse o zatmění a TV Nova


Úplné zatmění Slunce v Evropě

30. srpna 1905 Jediným evropským státem, kde se dalo sledovat úplné zatmění Slunce, bylo Španělsko.
17. dubna 1912 Totální překrytí Slunce Měsícem bylo pozorovatelné na severozápadě Pyrenejského poloostrova a v částech střední Evropy a Ruska.
21. srpna 1914 Pás totality úplného zatmění přešel přes Skandinávii a Rusko.
29. června 1927 Úplné zatmění Slunce pozorovali obyvatelé Velké Británie a Skandinávie.
19. června 1936 Zatmění viditelné v Řecku.
9. července 1945 Přešlo opět přes Skandinávii a severní části Sovětského svazu.
15. února 1961 Pás úplného zatmění Slunce překřížil Francii, Itálii, Balkán a Sovětský svaz.
22. července 1990 Úplné zatmění Slunce sledovali nadšenci ve Finsku a na severu Sovětského svazu.

Prstencové zatmění Slunce

(měsíční kotouč Slunce zcela nezakryje a
měsíční stín tak nedosáhne až k Zemi)

11. listopadu 1901 Viditelné pouze na italské Sicílii.
8. dubna 1921 Prstencové zatmění Slunce přešlo přes sever Skotska a severní pobřeží Norska.
20. června 1954 Nejlépe pozorovatelné na norském pobřeží, ale i v dalších částech Skandinávie a SSSR.
20. května 1966 Zářící prstenec se objevil nad částmi Řecka a Turecka.
29. dubna 1976 Prstencové zatmění Slunce překřížilo Středozemní moře a opět jej viděli Řekové a obyvatelé na Krétě.

Další úplné zatmění

21. června 2001 jižní Afrika a Madagaskar
29. března 2006    jihovýchod Evropy a Turecko

Úplné zatmění Slunce, při němž je možné studovat nejvyšší část sluneční atmosféry (korónu).

Zatmění pro pozemského pozorovatele nastává, když se Slunce, Měsíc a Země dostanou do jedné přímky a Měsíc se dostane přímo do dráhy paprsků mezi Sluncem a Zemí. Jestliže je Měsíc blíže než 375 000 kilometrů od Země, překryje Slunce pro pozemského pozorovatele úplně, a jeho úplný stín dopadne až na naši planetu. To je vidět na prvním obrázku. V pásu širokém nejvýše 270 kilometrů je pak vidět úplné zatmění Slunce Měsícem, při němž je temný Měsíc obklopen nádhernou sluneční korónou ((nejvyšší částí sluneční atmosféry). Na další část Země dopadá částečný stín (nakreslený na obrázku šedě). V něm pozorovatel vidí sluneční kotouč částečně překrytý Měsícem - jde o částečné zatmění. Druhý obrázek ukazuje pro srovnání prstencové zatmění. Při něm je Měsíc od naší planety vzdálený více než 375 000 kilometrů, takže se jeví menší a nepřekryje celý sluneční kotouč. V přímce přímo pod Měsícem pak pozemský pozorovatel vidí místo Slunce jen zářící prstenec. V okolí je pak pozorovatelné částečné zatmění.

Britové se sjíždějí do hrabství Cornwall na pozorování Slunce, údajně sem má přijet více než 1,5 milionu lidí.

Muž ukazuje černá ochranná skla pro sváření, která mají ochránit oči při pozorování zatmění.

Muži zkoušejí na jedné ulici v Bagdádu své dalekohledy.

Pracovníci pražské Štefánikovy hvězdárny se připravují v maďarském Szegenu na pozorování zatmění Slunce.

Desítky zájemcům se tísní v německých ulicích před prodavačem ochranných brýlí.

Při fotografování slunce butete kromě kvalitního filtru potřebovat i dobrý teleobjektiv.

Úplné zatmění slunce, jak jej bylo a bude možné sledovat.

Jednotlivé fáze zatmění.

Princip zatmění.

Triková fotografie znázorňující postup úplného zatmění Slunce.

Průběh pásu totality zatmění Slunce.

Zatmění sledoval skoro každý.

Sledovalo se všude...

Zatmění na Staroměstské náměstí...

Částečné zatmění, jak bylo k vidění v Praze

Staroměstské náměstí...

Díval se i Jan Hus...

Takto mohli vidět 11.srpna 1999 zatmění Slunce pozorovatelé u anglického města Cornwall.

Průběhy pásů totality letošního a několika následujících zatmění Slunce.

Částečné zatmění Slunce pozorované 11.srpna 1999 v Turecku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue