Jan Ruml: Jsem larry-flyntovský člověk

- Předseda Unie svobody Jan Ruml je prvním politikem, který poskytl magazínu iDNES rozhovor zpracovaný jako interaktivní. "Uznávám svojí spoluvinu za existenci monopolu Telecomu," svěřil se mimo jiné Jan Ruml.
Pokud kliknete na zvýrazněný text, zobrazí se vám video k jednotlivým otázkám

Pane předsedo, jste znám jako veliký odpůrce současného návrhu tiskového zákona. Jaké změny by podle vás měly v návrhu udělat, aby měl takový zákon vůbec šanci být schválen sněmovnou?

"Přiznávám svoji určitou spoluzodpovědnost, že monopol Telecomu vůbec vznikl..."

Předem bych vás chtěl trošku opravit: já nemám záporný vztah k tomuto zákonu, já mám totiž záporný vztah z tiskovému zákonu jako takovému. Nebudu v žádné podobě a v žádné verzi podporovat žádný tiskový zákon. Myslím si, že tiskový zákon je naprosto zbytečný a že kterýkoli tiskový zákon je omezením svobody slova – to je mé zásadní přesvědčení.
Myslím si, že jsme všichni svobodní lidé a že každý má právo na informace. Zároveň také ale každý má právo informace nemít a rozhodnout se musí jedině on sám. V žádném případě však nemůže být regulována nabídky, která přichází z mediálního světa. Já jsem v tomto tak trochu larry-flyntovský člověk, který si myslí, že nemá být žádná cenzura a nic, co by k cenzuře směřovalo.

Podle vašeho názoru si tedy regulaci udělám sám trh, tedy čtenář…

Přesně tak.

…nemyslíte si ale, že určitá regulace tisku je přece jenom potřeba? To by se pak mohla například v  časopisech pro mládež klidně mohla objevovat pornografie.

Na to musí být jiné zákony. A jestli to neošetřují ty ostatní zákony, tak je potřeba je změnit. V demokracii se má všechno řešit soudní cestou, ale samostatný tiskový zákon není řešením.

"Celá Unie svobody je dnes vystavěna na komunikaci po internetu a nebýt toho, tak by možná ani neexistovala. "

Není ale zvláštní, že tento zákon i přes svou deklarovanou “modernost” nebere vůbec v úvahu existenci moderních informačních zdrojů, jako je například internet. Nemyslíte, že by ho měl brát alespoň na vědomí?

Zase budu s vámi nesouhlasit. Internet vznikl velice spontánně a velice spontánně se strukturuje a naplňuje. Internet tady totiž představuje určitou moderní technologii, která souvisí se stavem světa a společnosti v jakém se momentálně nacházíme.
Zrovna jako u novin, i u internetu si myslím, že by neměl být nijak svazován nebo regulován. Žádný právní rámec mít prostě nemá. Internet má být podle mě projevem svobody, aby jej člověk mohl podle svého vlastního naturelu využívat se vším všudy. A ne mít možnost využívat třeba jen jeho část. Proto si myslím, že není nutné upravovat internet zákonem.

Omezovat určitě ne, ale nemyslíte, že by český právní rámec měl internet vzít alespoň na vědomí?

To nevím, kdy a v čem by internet měl sloužit a navíc tak závažně, že by na něj mělo být pamatováno v zákoně. Uvedu to na osobním příkladu: já jsem měl k internetu do nedávna velice negativní vztah, protože mi připadalo, že nahrazuje osobní kontakt mezi lidmi. Že je to médium, které servíruje lidem informace a způsobuje tak, že se lidé po informacích přestávají pídit.
Ale na druhou stranu žiju v této společnosti, dělám politiku a vidím že se bez moderních technologií, jako je internet, obejít nelze. Je to prostě důležitý prostředek ke sdělování a přijímání určitých informací. Nedá se říct, že bych dnes internetu propadl, ale používám ho velmi často a to v té míře konzervatizmu, který ve mně je. Našel jsem v něm nový prostředek komunikace.

Nemyslíte ale, že internet je spíše o jednodušším přístupu k informacím?

"Politická scéna je dosti pomalá: než se to tam všechno promele všemi komisemi, grémii a výbory, tak to velmi dlouho trvá."

To určitě ano, to jsem velice rychle zjistil a také proto jej také používám, i když já jsem spíše člověk, který jestliže něco potřebuje musí proto něco fyzicky udělat. Jsem ten typ, co ráno vstane a jde třeba do kina nebo si půjčí knížku nebo se setká s přáteli. A rozhodně bych tyto své návyky nechtěl nahrazovat internetem. Internet jsem přijal, i když s určitým omezením v sobě – nebudu se třeba seznamovat po internetu - ale pro některé informace je internet samozřejmě nezastupitelný. Mně to například velice pomáhá při mé publicistické nebo politické činnosti. Celá Unie svobody je dnes vystavěna na komunikaci po internetu a nebýt toho, tak by možná ani neexistovala.

Jaké informace na internetu nejvíce vyhledáváte a jaké servery navštěvujete?

Abych se přiznal, nejsem v používání internetu příliš sběhlý a spíše ho v mé přítomnosti používají mí přátelé a spolupracovníci. Já internet využívám spíše zprostředkovaně, skrze ně. Většinou žádám o určitý typ informací, který mi oni velice rychle najdou a vyhledají.
Je pravda, že se v poslední době učím pohybovat po internetu i sám a zatím mě nejvíce zajímají zpravodajské relace a informace politických stran v souvislostmi se zahraničně-politickou situací. Takže by se dalo říct, že se na internetu nesměle učím, ale o to si myslím že upřímněji.

Říkáte, že se s internetem stále ještě učíte, ale jako jeden z prvních a dodnes pouze jako jeden z pěti senátorů máte vlastní web stránku?

To je pravda, ale přiznám se, že vystavit si web stránku úplně můj nápad nebyl. Byl to nápad lidí kolem mě a já jsem se sním ztotožnil. Samozřejmě, že v tu chvíli jsem za ni přijal zodpovědnost a velice měl zajímá, jak ta stránky vypadá, jak často je aktualizována a co na ní je a hlavně jestli vůbec zapadá do celkového kontextu Unie svobody. A abych pravdu řekl, nejsem s ní spokojen. Asi bychom jí měli věnovat o trochu více času, když už tam je.

Co vám na ní nejvíce vadí?

"Takže by se dalo říct, že se na internetu nesměle učím, ale o to si myslím že upřímněji."

Především aktualizace té stránky. Člověk nesleduje internet každý den. Myslím si ale, že internet má smysl právě v tom, že se do něj každý den vkládají na internet nové a nové informace. A to my trochu zanedbáváme – člověk zjišťuje, že tam má některé věci velmi zastaralé a že by bylo třeba je obnovovat.

To je pravda…

…no vidíte.

Přesně před rokem jste spolu s Vladimírem Mlynářem na první virtuální tiskové konferenci předvedli tzv. plán počítačové gramotnosti. Jaký je stav tohoto plánu dnes a co jste v tomto udělali?

No pravda je, že se toho zatím moc neudělalo. Nicméně s předsedou parlamentního výboru pro školství panem Marešem připravujeme nové školské a vysokoškolské zákony. A v právě těchto zákonech bychom informační technologie chtěli promítnout. Zavádění informačních technologií do škol je naprostou nezbytností. Myslím, že se dá jednat například s Telecomem nebo se dohadovat na grantech s Evropskou unií a vytvořit na jednotlivých školách takové informační centra. Pak by se sít dala rozvíjet.

S jakým ohlasem na zavádění informačních technologií setkáváte na české politické scéně?

Politická scéna je dosti pomalá: než se to tam všechno promele všemi komisemi, grémii a výbory, tak to velmi dlouho trvá. Politické scéna jako taková je prostě velmi konzervativní. Unie svobody jako malá a nová strana si může dovolit být rychlejší. Teď však ale jde hlavně o to, abychom dělali nějaké praktické činy. Největší otazníky vždycky stojí vždy nad financováním. A v tomto případě je nutné využívat vícezdrojové financování.

Jaká si myslíte, že budoucnost internetu? Myslíte si, že by jeho budoucnost mohla mít vliv i monopol Telecomu?

Přiznávám svoji určitou spoluzodpovědnost, že monopol Telecomu vůbec vznikl a dnes uznávám, že to byla chyba od samého počátku. Demonopolizace toho komunikačního prostředí je nesmírně důležitá nejenom kvůli zlevnění, ale i zkvalitnění provozu. Vidět to je například na operátorech GSM: vypsán byl další tender na nového operátora a doufám, že se dočkáme úplně nového pojetí toho komunikačního prostředí. Rozhodně musíme trvat i na tom, aby tady byla i konkurence i té oblasti pevných telefonních komunikací a je nutné, aby toto monopolní postavení Telecom ztratil.

Interaktivní rozhovor iDNES s předsedou US Janem Rumlem o tisku, tiskovém zákoně a internetu.

Interaktivní rozhovor iDNES s předsedou US Janem Rumlem o tisku, tiskovém zákoně a internetu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue