Majetková přiznání míří do sněmovny

- Sociálnědemokratická vláda pokročila ve své snaze zavést majetková přiznání. Schválila ve středu věcný záměr zákona o přiznání majetku, podle něhož by formulář na finanční úřad měli podávat majitelé pozemků a staveb, bytů i nebytových prostor, automobilů, motocyklů, lodí nebo letadel, ale i vkladů v bankách v celkové hodnotě větší než deset milionů korun, manželé 20 milionů.

"Dále bude povinna toto přiznání podat každá osoba, která k tomu bude vyzvána správcem daně," uvedl ministr financí Pavel Mertlík.

Vládní návrh zákona počítá s tím, že přiznání se budou podávat každé tři roky. Jestliže finanční úřad zjistí, že jmění určitého člověka narostlo během těchto tří let více, než odpovídá jeho přiznaným a zdaněným příjmům, rozdíl bude dodaněn čtyřicetiprocentní sazbou.

"Dodatečně vyměřená daň bude vybírána u částek nedoplatků nad 250 tisíc korun," uvedl v pondělí ministr financí Pavel Mertlík.

Do soupisu majetku, který by měli bohatí lidé od roku 2001 odevzdávat finančním úřadům, se budou uvádět především nemovitosti a automobily. Naopak movité věci osobní potřeby, cenné papíry, hotovost do 200 tisíc korun či vlastní výtvarná díla se do přiznání uvádět nebudou.

První krok učinila vláda v červenci
Už v červenci schválila vláda věcný záměr zákona o přiznání majetku, podle něhož by formulář na finanční úřad měli podávat majitelé pozemků a staveb, bytů i nebytových prostor, automobilů, motocyklů, lodí nebo letadel, ale i vkladů v bankách v celkové hodnotě větší než deset milionů korun, manželé 20 milionů.

Mluvčí vlády Libor Rouček uvedl, že podkladem pro stanovení cen nemovitostí v tuzemsku se bude vycházet z pořizovací ceny. Nebude-li známa, pak bude vodítkem oceňovací předpis. Majetková přiznání by se měla podávat poprvé 30. června 2001, dále v roce 2003 a

Co bude podléhat majetkovému přiznání:
(platí při celkové výši majetku nad 10 milionů korun)
pozemky,
stavby,
byty,
nebytové prostory,
automobily,
motocykly,
lodě,
letadla,
vklady v bankách
poté ve tříletých intervalech.

Když se v tomto intervalu zvýší majetek o více než půl milionu korun a majitel nebude schopen prokázat, jak k němu přišel, chce ho vláda jednorázově zdanit 40 procenty.

Sociálnědemokratická vláda chce zavést kontrolu velkých majetků proto, aby mohly finanční úřady lépe zjišťovat, zda se někdo nelegálně neobohacuje. Myšlenku majetkových přiznání však otevřeně podpořili pouze komunisté, takže sociální demokraté nemají mnoho šancí s tímto zákonem v parlamentu uspět.