Komunisté stále posilují, ČSSD ztrácí

- Průzkum Institutu pro výzkum veřejného mínění nepotvrdil druhé místo komunistů ve volebních preferencích, jak signalizovalo obdobné šetření STEM zveřejněné v pátek, ale stvrdil, že KSČM a ODS posilují a ČSSD naopak ztrácí. KSČM získala v červencovém průzkumu IVVM 17 procent, což je o dvě a půl procenta více než před měsícem.

Stejné posílené zaznamenala i ODS, která je podle preferencí nyní nejsilnější, podporuje ji 24 procent voličů. ČSSD má podporu 20 procent.

Čtvrtou nejsilnější stranou je KDU-ČSL se 13,5 procenta potenciálních voličů. Unii svobody by v červenci volilo 12 procent lidí.

V průzkumu bylo dotázáno 942 lidí starších 18 let.

Voleb by se podle IVVM účastnilo 61 procent lidí, 17 procent svou účast naprosto vyloučilo. Od listopadu loňského roku tak IVVM zaznamenává určitý pokles zájmu voličů. U sympatizantů pravicových stran se volební účast pohybuje od 81 procent (Unie svobody) do 88 procent (ODS). Volit by šlo 75 procent příznivců ČSSD, 77 procent potenciálních voličů KSČM a 76 procent příznivců KDU-ČSL.

Komunisté v průzkumu poprvé přeskočili sociální demokraty
Komunistická strana poprvé od 1992 předstihla ve výzkumu volebních preferencí sociální demokracii. Podle šetření agentury STEM z prvního červencového týdne by KSČM získala 17,8 procenta podpory, tedy o jedno procento více než ČSSD. Nejvíce respondentů - 23,4 procenta se vyslovilo pro Občanskou demokratickou stranu.

Ředitel agentury STEM Jan Hartl upozornil, že rozdíl jednoho procenta je sice zanedbatelný, avšak varovný nejen pro ČSSD, ale i pro pravici.

"Sociální demokracie by si měla uvědomit, že boj s komunisty nemá zdaleka vyhraný, i když jsou to takové mělké sympatie i částečně protestní volba. Lidé tak vyjadřují svou nespokojenost s politikou sociální demokracie, a proto se jich část přesouvá ke komunistům," uvedl Hart.

Výsledky výzkumu podle Hartla spíše popisují náladu ve společnosti než skutečný volební úmysl. "Nejde o nějaký šokující vývoj. KSČM v minulých měsících po desetinkách neustále posilovala. Myslím ale, že jsme blízko stavu nasycenosti. Pokud ostatní strany nebudou dělat nějaké výrazné chyby, tak bych další výrazný nárůst u KSČM nečekal," konstatoval Hartl.

Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman včera v reakci na vývoj volebních preferencí pouze zopakoval svůj dřívější názor: "Už v době, kdy naše preference byly vysoké, jsem řekl, že předpokládám jejich pokles. Že tato vláda je vládou sebevrahů, která první dva roky bude ztrácet popularitu," prohlásil Zeman. Obrat ve voličské podpoře Zeman očekává ve chvíli, až se zlepší ekonomická situace. Kdy by se tak mělo stát, však neřekl.

Volební preference jednotlivých stran:ODS-23,4; KSČM-17,8; ČSSD-16,8.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video