Páv korunkatý

- Pávi jsou snad na celém světě symbolem okázalé krásy, především díky nápadnému toku během jarních měsíců. Po zoologické stránce patří páv korunkatý do řádu hrabavých spolu s bažanty, kury, krocany nebo křepelkami. Jeho původní domovinou jsou lesnaté a křovinaté oblasti Asie, odkud byl dovezen a úspěšně vysazen jako okrasný pták do ostatních světadílů.

Většinu roku žijí pávi v malých skupinkách nebo rodinných houfech. V době toku a hnízdění jsou to však nesnášenliví samotáři. Dospělí samci si musejí najít vlastní teritorium, do kterého se každý rok vracejí. Bývá to nevelká mýtina v lese nebo křovinách a přilehlé okolí. Když si dospívající samec hledá své vlastní území, vyzývá často staršího majitele a dochází k dlouhým a prudkých potyčkám. Jejich podstatou je však nekrvavé předvádění vlastních kvalit a spočívají v náhlých výskocích a vzájemném kroužení. Vyhrává ten, kdo má větší výdrž a více energie.
V teritoriu má samec až tři "tokaniště" - dobře viditelná, holá místa obklopená keři nebo stromy. Jako na divadelní scéně se tu samec předvádí každé skupince samic, která přejde kolem. Hlavním viditelným lákadlem jsou dlouhá pera ozdobená výrazným "okem", kterých může být až 200. Nejedná se o vlastní ocas, ten je rezavý a skrytý vespod, ale o nadocasní krovky. Jakmile je páv vztyčí a vějířovitě rozprostře, spustí poněkud křídla začne se před samicemi zvolna otáčet. Zepředu je láká kovovým leskem nadocasních per, zezadu předvádí rezavý ocas a letky, kterými rytmicky pohybuje nahoru a dolů. Rychlé kmitání tuhých per vyluzuje zvláštní drnčivý zvuk, který rovněž slouží jako lákadlo. Jakmile samice projeví zájem a přejde před samce, zrychlí se kmitání křídel a páv překlápí svůj okázalý vějíř dopředu.
Po páření se partneři rozejdou a další péče o potomstvo spočívá na samici. Do mělkého dolíku na zemi, který je ukrytý v hustém podrostu, snese 4-7 vajíček. Po necelých třech týdnech se z nich vylíhnou dobře vyvinutá mláďata. Jejich prachový šat má krycí skvrnité zbarvení. Zpočátku je samice vodí a chrání, záhy se však malí pávi osamostatní. Jejich jídelníček tvořený v prvních týdnech hlavně hmyzem se mění na smíšenou stravu dospělých - semena, výhonky, larvy i drobní bezobratlí.
V pražské zoo chováme pávy volně. V noci vylétají do korun stromů, kde mohou spát v bezpečí, chráněni před liškami nebo kočkami.

Správná odpověď z minulého kola byla za c - paovce hřivnatá je sudokopytník.  Dvě vstupenky do pražské zoo vyhrává Eva Mertensová, Slezská 335, 747057 SLAVKOV u OPAVY.

Své odpovědi na následující otázku pište do 10. května na adresu: Pavla.Mateju@mafra.cz

Na obrázcích jsou zobáky a nohy různých druhů ptáků. Který zobák a která noha patří pávu korunkatému?

 

Páv korunkatý se po zoo prochází jako každý návštěvník.

Škoda, že pro naše natáčení páv neroztáhl svá nádherná brka.

Když se napil a přestali jsme ho zajímat, odešel páv jinam,

Aby se napili, stačí pávům i kapka v louži na asfaltové cestě.

Náhle klidný páv zakřičel tak, hlasitě, až jsme se lekli.

Když se páv rozhlíží, natáhne krk a rozšavně otáčí hlavou.

Říká se "pyšná, jako pávice". Ve skutečnosti se pávice tváří docela skromě. Pyšná je možná na svého partnera a jeho ozdobné peří.

Že pávici natáčíme a že bude za mediální hvězdu, to jí bylo úplně fuk.

Který pařát a který zobák patří pávu korunkatému? Přesné znění soutěžní otázky najdete pod článkem, stejně jako adresu výherce z minulého kola.


Video