Poslanecká sněmovna odsouhlasila vyslání nemocnice

- Pro návrh ze 176 poslanců hlasovalo 150 a proti 22. Senát ve středu odpoledne schválil vyslání české polní nemocnice a nevyzbrojeného letounu An-26 na Balkán jako součást humanitární pomoci kosovským uprchlíkům. Senátoři se ztotožnili s vládním návrhem usnesení, který předpokládá nasazení těchto armádních jednotek mimo území Jugoslávie. Z 69 přítomných senátorů hlasovalo pro návrh 65, proti byli čtyři senátoři. Senát nepřijal ani jedno ze tří navržených usnesení, jimiž měl deklarovat podporu senátorů akcím NATO v souvislosti s řešením konfliktu v jugoslávské provincii Kosovo.
Velení armády prohlásilo, že první část polní nemocnice je připravena a odcestovat může do 24 hodin poté, co se na tom poslanci a senátoři shodnou a NATO vydá příslušný pokyn.

V rozpravě, která před hlasováním proběhla, se vyjadřovali jak zastánci vyslání nemocnice, tak ti, kteří by uvítali, kdyby nemocnice nesloužila jen kosovským Albáncům, ale i Srbům postiženým bombardováním.

První část české armádní polní nemocnice, tedy asi čtyři až pět lékařů a 16 členů zdravotnického personálu a část zařízení, by mohla k plnění humanitárních úkolů na Balkáně odcestovat do 24 hodin poté, co by Poslanecká sněmovna a Senát schválily její vyslání a NATO vydalo příslušné aktivační pokyny. Členy sněmovního zahraničního výboru o tom ve středu informoval náčelník armádního Generálního štábu Jiří Šedivý.
Dalších 16 až 20 členů nemocnice by podle něj mohlo do oblasti odcestovat do jednoho týdne a do deseti dnů pak dalších 30 až 35 osob. Závěrečná etapa přesunu techniky a lidí na Balkán by skončila do čtyřiceti dnů po souhlasu parlamentních komor s vysláním nemocnice a po vydání aktivačních povelů NATO. Nemocnice má mít nejvýše stočlenný personál.
Zahraniční výbor vyslání nemocnice a také nevyzbrojeného dopravního letounu An-26 na Balkán podpořil, a to včetně vládního návrhu, podle něhož by nemocnice nesměla vstoupit na území Jugoslávie. Definitivně o této věci rozhodne sněmovna na mimořádné schůzi  ve středu odpoledne. Spory členů výboru se  ve středu soustředily mimo jiné na upřesnění místa, kam bude nemocnice vyslána. Šedivý hovořil o Albánii, ale nevyloučil ani Makedonii.
Poslanec Karel Kühnl (Unie svobody) připomněl úterní iniciativu senátního zahraničního a branného výboru, který navrhoval takový souhlas Senátu, který by umožňoval případné vyslání nemocnice i na území Jugoslávie. Snahu, aby obdobné doporučení navrhl i sněmovní zahraniční výbor, ve středu ale většina jeho členů nepodpořila. Pro respektování návrhů vlády v této věci se vyslovil Jiří Payne z ODS, který varoval před možnými právními nejasnostmi kolem působení nemocnice v oblasti v případě, že by parlament chtěl vládní záměr pozměňovat.

Součástí polní nemocnice mířící na pomoc uprchlíkům z Kosova je i malá koupací souprava určena pro sprchování jak pacientů, tak zdravotnického personálu.

Armádní technik na ruzyňském letišti v Praze nakládá do letadla berle - součást vybavení polní nemocnice.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue