Junior klub vyzval poslance Tollnera, aby se vzdal mandátu

- Junior klub Praha KDU-ČSL dnes vyzval poslance lidové strany Pavla Tollnera, aby se vzdal poslaneckého mandátu. Klub tak učinil v souvislosti s Tollnerovým středečním projevem k návrhu zákona, který má dát homosexuálním párům možnost právně upravit svůj vztah smlouvou o partnerském soužití. Tollner dnes řekl, že odstupovat nehodlá, protože k tomu nevidí žádný důvod.

Podle předsedy zmíněné mládežnické organizace křesťanských demokratů Jana Czerného vadí juniorům KDU-ČSL zejména ty pasáže projevu, v nichž Tollner v souvislosti s homosexuálním jednáním hovoří o zvrácenostech.
 "Chtěl jsem říci prasečin, ale rozmluvili mi to," dodal ve svém středečním vystoupení poslanec.
Tollner dnes  řekl, že na jiném místě svého projevu uvedl, že k homosexuální minoritě chová úctu. "Potom mluvím o mediální kampani, to nemluvím o té čtyřprocentní minoritě, a říkám, že...vyúsťuje v nepřijatelnou apoteózu jednání homosexuálního, bisexuálního a jiných zvráceností," uvedl.
Dodal, že je to přesně to, co říká církev svatá katolická. "Že je orientace homosexuální, která je od Boha...a k těm lidem je potřeba přistupovat s úctou, porozuměním a jakousi vstřícností. Druhá věc je homosexuální jednání, které je podle církevního učení těžce hříšné. Já prostě trvám na svém náboženském přesvědčení, které jsem takto vyjádřil," prohlásil Tollner.
Ve stanovisku Junior klubu Praha KDU-ČSL, které dal Czerný ČTK, se tato organizace od poslancova středečního výroku důrazně distancuje. "Junior klub je přesvědčen, že poslanci KDU-ČSL by měli zachovávat základní normy slušnosti, vystupovat s úctou vůči každému člověku a vyvarovat se jakéhokoli náznaku nespravedlivé diskriminace," píše se v prohlášení.

Poslanci opět jednali o homosexuálech
Bouřlivou a kontroverzní rozpravu ve středu ve sněmovně vyvolal poslanecký návrh zákona, který má dát homosexuálním párům možnost právně upravit svůj vztah smlouvou o partnerském soužití. Odpůrci této předlohy, kterou se ve středu dolní komora parlamentu začala zabývat, většinou argumentují tím, že zákon "degraduje" postavení tradiční rodiny a navíc otevírá cestu k výchově dětí v homosexuálních svazcích.
Zastánci návrhu naopak uvádějí, že s žádnou takovou možností se nepočítá a zákon má pouze usnadnit život gayům a lesbičkám.
Například místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková (ČSSD) je přesvědčena, že proti této legislativní úpravě se jen těžko hledají argumenty. Podle ní je to totiž norma, která "někomu pomůže a nikomu neuškodí". Argument o prolamování cesty k adopci dětí je argumentem smyšleným, soudí Buzková, která tuto námitku charakterizovala příslovím "kdo chce psa bít, hůl si najde".
Naopak za velmi nebezpečný považuje zákon lidovecký poslanec Jiří Karas, který ve sněmovně otevřeně hovořil o tom, že homosexualita je "úchylka a deviace", kterou ale podle něj lze léčit. Fakt, že pod návrhem jsou podepsáni zástupci všech parlamentních stran s výjimkou KDU-ČSL, přitom považuje za příznak "detoxikace našeho demokratického systému".
Zmíněný návrh zákona předpokládá, že smlouva o partnerském soužití by měla mít stejné právní důsledky jako manželství.
Homosexuální partneři by si však nemohli adoptovat nebo osvojit dítě. Pro jiná omezení tohoto druhu soužití však autoři návrhu nevidí důvod. Majetek obou partnerů by tak podle nich měl být společný a běžně by s ním mohli disponovat oba. Člen dvojice by se po smrti svého druha ocitl v první skupině zákonných dědiců a měl by právo také na důchod po partnerovi jako vdovec či vdova.
O tom, zda sněmovna tuto předlohu postoupí k projednání parlamentním výborům, by měli poslanci hlasovat ještě ve středu. Podobnou právní úpravou se zákonodárci zabývali již před rokem, kdy ji zamítli.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue