leguán 3

leguán 3 - Leguáni milují teploučko a nevadí jim sucho. | foto: Roman Faltýn

Leguán kubánský

- Leguáni jsou malí i velcí ještěři žijící téměř výhradně jen v Americe. K největším a zároveň nejohroženějším druhům patří leguán kubánský nazývaný dříve leguán obrovský. V dospělosti dorůstá délky kolem 180 cm a váží až 15 kg. Patří do skupiny zemních leguánů, kteří svým vzhledem připomínají hrozivé pravěké obyvatele Země. Na krku a na hřbetě mají výrazný hřeben. Přes svůj hrozivý vzhled nejsou zemní leguáni lovci, ale jsou všežraví nebo býložraví. Leguán kubánský se živí hmyzem, dokáže ulovit ptačí mláďata nebo drobné savce a rád si pochutná na sladkých plodech a šťavnatých výhoncích.

Domovem leguána kubánského je pochopitelně ostrov Kuba. Život tráví hlavně na zemi, i když umí také šplhat a s oblibou odpočívá na šikmých kmenech nižších stromů. Důležitá je pro něj blízkost vody, protože se rád koupe. Kdysi býval tento leguán na Kubě hojný a místní obyvatelé ho lovili hlavně jako zdroj obživy. S příchodem Evropanů se situace radikálně změnila. První mořeplavci záhy objevili nejen to, že leguáni mají chutné maso, ale navíc že mohou být zdrojem "zábavy", protože je lze snadno lovit v chladných hodinách, kdy nejsou velcí ještěři příliš aktivní. Lidé si začali svůj jídelníček vylepšovat i vajíčky i mláďaty a leguánů začalo ubývat. Úplnou katastrofou se pak stalo dovezení domácích zvířat. Kozy nebo ovce, prasata i další hospodářská zvířata se stala vážnými potravními konkurenty leguánů, potkani, kočky i psi začali likvidovat vejce i malé leguánky.

Chov leguánů v zoologických zahradách
Protože je velmi obtížné realizovat ochranu leguánů kubánských v přírodě tak, aby byla okamžitě účinná, naskýtá se další možnost - snažit se odchovat v zajetí tolik jedinců, aby bylo možné druh zachovat. Zdánlivě jednoduché řešení však není vůbec jednoduché. Leguáni jsou sice, dlouhověcí, ale přesto v podmínkách zoologických zahrad hynou a rozmnožují se jen velmi vzácně.
K mezinárodnímu úsilí o zachování leguánů se úspěšně připojila v posledních letech i pražská zoo.  Až půjdete na procházku do zoologické zahrady, nezapomeňte navštívit pavilon kočkovitých šelem, který skrývá velké prosklené atrium s leguány kubánskými. Ještěři tu žijí po celý rok ve velice prostorném a stejnoměrně vytápěném "teráriu" osázeném původními středoamerickými rostlinami. Mají k dispozici vyhřívané kameny i chladnější zastíněná místa, jeskyňky i písčité plochy. Prvními obyvateli se stal pár, který se začal úspěšně rozmnožovat - poprvé v Evropě a podruhé na světě. Stejně jako leguáni v přírodě i ti naši kladou vejce, která zahrabou a víc se o ně nestarají. Dnes již najdete v dalším velkém teráriu v tomtéž pavilonu druhou generaci leguánů kubánských vylíhlých v pražské zoo.

Výhercem jedenáctého kola, majitelem dvou vstupenek do zoo se, za správnou odpověď: C - do jídelníčku ledního medvěda nepatří tučňák, stává Klára Bayerová, Skalky 24, 61600 Brno.
Odpovědi na následující otázku posílejte do pondělí 29. března 1999 na adresu  pavla.mateju@mafra.cz. Vylosovaný výherce dostane dvě volné vstupenky do pražské zoologické zahrady a v tomto kole navíc PRÉMIOVÉ PŘEKVAPENÍ!!!. Nápovědu můžete hledat také na internetových stránkách pražské zoo, na adrese http://www.zoo.cz/


Jak jistě víte, plazi mají suchou, šupinatou kůži, kterou několikrát do roka vyměňují. Jakým způsobem svlékají pokožku leguáni?

a) vcelku včetně očních víček a hřbetního hřebene
b) po částech, v poměrně velkých "cárech"
c) po malých šupinkách, které se vlastně nepřetržitě obměňují

 


Video