Na fasádu je výhodnější nechat barvu namíchat v prodejně

- V poslední době se začínají na fasády vracet barvy - zdá se tedy, že mnohaleté módě bílých domků s tmavými, Luxolem natřenými okny je odzvoněno. Problém je však v přesném namíchání odstínů tak, aby barva byla na celé velké ploše fasády stejná. Kdo si nechá barvu namíchat přímo v prodejně v míchacím automatu, může požádat obsluhu o zaznamenání přesné receptury.

Pokud by barva náhodou došla, není pak problém dodatečně namíchat totožný odstín. Kdo navíc potřebuje sladit fasá-du například s obklady, mů-že jeden kachlík přinést
s sebou. Mnohé míchačky jsou totiž vybavené spektrometry, které pak určí potřebné množství pigmentu tak, aby výsledná fasádní barva měla stejný odstín.

Když mluvíme o fasádě, ptáme se většinou:
Co na ni?
S fasádou je podobné pořízení jako s manželkou. Když se zeptáme, jak ji kvalitně obléci, můžeme se spolehnout, že nás to přijde na pěkných pár peněz.
Přesto i tady platí obecné pravidlo. Čím kvalitnější, a tím i dražší barva, tím déle vydrží, o to lépe kryje, méně se jí spotřebuje, lépe se s ní pracuje a hlavně je prodyšnější.
NAKUPOVAT VE VELKOOBCHODĚ
Největší chybou je podle odborníků jít kupovat fasádní barvu „do drogerie na rohu . „Pokud už se člověk rozhodne, že chce fasádu malovat sám, měl by zamířit spíš do specializovaného obchodu či prodejny výrobce, kam chodí nakupovat také malířské firmy, radí Bedřich Novák z firmy Eckstein. „Profesionální malíři totiž moc dobře vědí, s jakou barvou se jim dobře pracuje. Obchodník se jejich požadavkům rád podřídí, vyslechne si jejich komentáře na adresu té či oné značky či druhu barvy a podle toho je schopen poradit i amatérovi, popisuje své zkušenosti z praxe Bedřich Novák.
PRODYŠNOST NA PRVNĺM MĺSTĚ
Zvláště u starších domů, které mívají porušenou izolaci proti zemní vlhkosti, je nutné požadovat od prodejce barvu, která je dokonale prodyšná. Tyto vlastnosti mají hlavně silikátové barvy. Na rozdíl od levnějších akrylátových, u nichž se za metr hotového nátěru začíná u čtyřiceti korun, jsou k mání zhruba za dvojnásobek. Za tyto peníze se však nabízí větší - až patnáctiletá životnost.
Tyto barvy se v souvislosti s mokrými zdmi doporučují také tam, kde se při opravě použila sanační omítka. Pokud by ji totiž někdo natřel málo prodyšnou barvou, póry by se uzavřely. Za metr čtvereční sanační omítky se počítá kolem pěti set korun, v tomto případě by se tato investice proměnila v peníze vyhozené oknem. Podobně se znehodnotí vlastnosti silikátové omítky v případě, kdy se použije na starou akrylátovou barvu.

Hlavní typy barev na fasády:
n akrylátová - nejběžnější a zároveň i nejlevnější druh barvy na fasády, vhodná na staré i nové omítky, beton i cihly, nepropouští vodu, zároveň ale prodyšná
n silikonová - prodyšná a omyvatelná, dobře se udržuje, vhodná na všechny minerální podklady, jako je omítka, beton, zdivo či vápenopískové cihly (buď nenatřené či natřené silikonovou či silikátovou nátěrovou hmotou)
n minerální (silikátová) - sice nejdražší, ale zároveň i nejkvalitnější, pojivem je vodní sklo, po natření se vytvoří jemná silikátová mřížka, která dobře propouští ven vlhkost ze zdi, ale naopak zvenčí vodu odpuzuje, díky své struktuře je schopná sjednotit a vytvrdit i starou omítku s novou, vhodná na omítky, beton, cihlu, pokud je podkladem starý nátěr, musí být na bázi silikátu, pozor: okna a dlažbu je při potřísnění nutno ihned otřít, v opačném případě zůstanou vyleptaná místa
n umělohmotná - omyvatelná, odolná proti chemikáliím - pozor: neprodyšná
n latexová - odolná proto dešti a chemikáliím, vhodná na omítky, beton i zdivo, proti akrylátovým podstatně méně prodyšná

Co budete potřebovat malování
* štětka - 150-500 Kč
podle velikosti, výrobce a kvality
(v současnosti se dnes
už téměř nepoužívá)
* válečky na malování:
- na fasádu - 80-300 Kč
- na vnitřní stěny - 20-200 Kč

* Válečky na lakování:
- na ředidlové barvy (molitanový) - 15-20 Kč
- na vodou rozpustné barvy - 20-60 Kč (velurový - lze použít i na syntetiku)
štětce - 20-100 Kč (podle kvality a velikosti)

* opalovací pistole - 1200-1800 Kč (nejlevnější jen pro amatérské použití -
jen půl hodiny práce,
pak se musí nechat zchladnout)

* nástavce k pistoli - 160 Kč za kus

* špachtle na sádrování - 30-130 Kč
(podle velikosti, dražší jsou nerezové)
gumová nádoba na sádru - 20-30 Kč

* rukojeť na váleček - 15-30 Kč (podle velikosti)

* teleskopický nástavec - 50-200 Kč
(nejlevnější je jen prodlouženou
půlmetrovou rukojetí, nejdražší
lze vysunout až do třímetrové
délky - nejsou potřeba štafle)
* kýbl -  80-120 Kč
(podle velikosti)
* štafle - 900 Kč
(mezi malíři jsou nejoblíbenější dřevěné, protože se časem omačkají tak, že na nich lze chodit nejen bokem, ale i dopředu či zpět)

Co všechno potřebujete k malování.