Marihuana si s řidičem pohrává, horší než alkohol však není

- Po praktických testech alkoholu a zbytkového alkoholu za volantem tentokrát přišla na řadu droga hodně diskutovaná, a jak ukázal test, i nadmíru nevyzpytatelná - marihuana. Někdo totiž po vykouření marihuanové cigarety dělá více chyb, reakce jiného se však zhoršit nemusí. I další výsledky dokazují, že marihuanou opojený řidič v žádném případě na silnici nesmí, přesto nemusí být pro ostatní tak nebezpečný jako řidič opilý. Opravdový problém však přináší bezradnost policie při odhalování drog během silniční kontroly, složité a nákladné je i zjišťování drogy z tělních tekutin v laboratoři. Marihuana se navíc v těle drží déle než alkohol - i několik týdnů.
Na test dohlíželi dohlíželi psycholog, lékař a policista, kteří se zabývají problematikou drog. Zkoušky absolvovalo trio testujících celkem třikrát. Za střízliva, po vykouření první (menší) dávky marihuany a naposledy po vykouření druhé, silnější cigarety. Jak se dobrovolníci během testu cítili? "Mám sucho v puse, trochu se mi točí hlava a ten plynový pedál je nějaký křivý (nebyl, pozn. red.)." Nebo: "Opravdu jsem vynechala kužel? Cítím se taková lehká."
Nad testem bedlivě dohlížel lékař Jakub Minařík, který pracuje v doléčovacím středisku pro závislé na drogách. Objasnil, jak to vlastně s marihuanou za volantem bývá. "Marihuana působí na člověka úplně jinak než alkohol," tvrdí Jakub Minařík. "Když někdo vypije pár piv, je z toho veselý. Pokud se ale opije, dochází k útlumu. S marihuanou je to mnohem složitější, působí jako katalyzátor. Když je někdo před kouřením dobře naladěn, euforie se ještě zvýší. Ale u toho, kdo se zrovna nebaví, vyvolá konopí spíše depresi." A právě v tom je velká záludnost marihuany - její nevyzpytatelnost.
Špatně se odhaduje i její účinnost. U alkoholu většina lidí ví, co s nimi dokáže udělat pět piv, ale u konopí kolísá kvalita vypěstované rostliny. V praxi se náladovost marihuany ukázala během všech kroků praktického testu. Zatímco dva z testovaných se navenek příjemně bavili, třetí osoba působila zachmuřeně. "Chtěl jsem se na ten test vykašlat a jít domů," řekl špatně naladěný řidič. "Už po první cigaretě jsem za volantem přestával vnímat okolí, zpětná zrcátka pro mne přestala existovat, stejně tak jsem neměl ani pomyšlení na bezpečnostní pás," přiznal se druhý den po testu. To dvojice obveselená marihuanovou cigaretou se bavila i za volantem. "Je to příjemné, čím dál tím víc mne to ježdění slalomu mezi kužely baví," neskrývala své pocity zástupkyně žen.
Zde se nabízí srovnání s loňským testem alkoholu, při kterém museli řidiči stejně jako letos bezchybně zvládnout slalom a pak s autem zacouvat do garáže. Ačkoliv množství vypitého alkoholu nelze s vykouřeným konopím srovnávat, zajímavé bylo, že i přes nemalou dávku marihuany byla tentokrát zručnost "zkouřených" řidičů oproti opilým mnohem lepší. Loňský test alkoholu byl mnohem víc ve znamení srážení kuželů a křivého zajíždění do atrapy garáže.
Test marihuany za volantem měl několik fází. Tři dobrovolníci (žena a dva muži) vykouřily pár marihuanových cigaret. Poté usedli za volant vozu, aby ukázali, jak se mění chování řidiče pod vlivem drogy. K tomu ještě absolvovali speciální testy u klávesnice přenosných počítačů, které přesně změřily změny v jejich vnímání, paměti a reakcích. Celý test doplnil oční test měřící ostrost vidění. Všechny zkoušky mimo automobil měly simulovat skutečný provoz - vypustit testované osoby do normálního provozu by nebylo možné.
"Ačkoliv na první pohled nejsou chyby řidičů nijak zřetelné, špatně by asi dopadlo, kdyby museli rychle zareagovat na kritickou situaci," tvrdí další pozorovatel testu psycholog Ivan Skalík, který se v praxi zabývá prevencí drogových závislostí. Právě rychlost, přesnost a správnost reakcí měřily během testu speciální počítačové programy, ostrost vidění vyhodnocovalo k tomu určené zařízení. "Opět se potvrdilo, že psychoaktivní látky působí odlišně než alkohol," komentuje výsledky měření Ivan Skalík. "Kromě toho, že marihuana na každého působí jinak, projeví se i to, jak ji kdo kouří. Někdo ji do plic umí natáhnout více, jiný zase méně."
Není proto divu, že výsledky byly u testujících různé. Osoba zmítající se v depresivní náladě začala po inhalaci drogy vidět ostřeji. "To má na svědomí jeden z účinků marihuany - zvýší smyslové vnímání," vysvětluje psychlog Ivan Skalík. "Ale vyloučit nelze ani to, že se zkoušená osoba zlepšila proto, že už byla v tomto testu zběhlejší. Nedávno totiž absolvovala podobný test s alkoholem v krvi." I u dvojice veselých řidičů se výsledky rozcházely. "U jednoho zůstala ostrost vidění nezměněna, ovšem poslední zkoušený rozlišoval o něco hůře než před požitím drogy." Co to znamená pro schopnost řídit auto? Vidění omámeného řidiče se může zlepšit, zůstat stejné, nebo se naopak zhoršit. To je další důkaz, jak je marihuana nevyzpytatelná.
Další výsledky vychrlil počítač. Reakce deprimovaného, kterému se zlepšil zrak, se naopak zpomalily. I v testu, jenž měřil pozornost, byly jeho výsledky horší. "To je typický příklad rizikového užívání marihuany. Reakce se zpomalují a člověk okolí vnímá jinak než před kouřením. Schopnost správně reagovat je riziková," říká Ivan Skalík. Jak je to nebezpečné pro řízení automobilu, není nutné příliš rozvádět.
I druhý testovaný muž reagoval na příkazy počítače pomaleji, mnohem častěji chybně. Zástupkyně žen tolik chyb nepáchala. Jako jediná z přítomných měla jen malé zkušenosti s inhalováním kouře, proto byla možná ovlivněna drogou nejméně.
Nevyzpytatelnost marihuany se dále projevila při pokusu zjistit, jak se v těle testovaných osob tato lehká droga zabydlela. Lépe než v krvi je přítomnost marihuany zjistitelná v moči. Rozbor odebraných vzorků v plzeňském Ústavu soudního lékařství potvrdil, že všechny tři osoby nastoupily do testů střízlivé. Po první cigaretě se droga překvapivě objevila jen v těle dvou osob. "Třetí osoba byla čistá buď kvůli špatnému inhalování, nebo se opozdil metabolismus a droga dorazila do moče se zpožděním," odhadoval lékař Jakub Minařík. Další překvapivé zjištění přinesl rozbor vzorků, které testovaní dodali až příštího rána. Marihuana byla v těle všech stále přítomná. "Není divu, možná byste ji tam našli ještě za pár týdnů," dodal Jakub Minařík.

Na rozdíl od alkoholu je marihuana zakázanou drogou. Pro řidiče je však nebezpečnější alkohol.

Oční test prokázal, že joint někomu zrak zlepšil, jinému zhoršil.

Při slalomu mezi kuželkami řidiči po vykouřené marihuanové cigaretě, chybovali výjimečně.