Žirafa

- Je nejvyšším dnes žijícím suchozemským živočichem. Dospělé samice dosahují výšky kolem 5 m, samci jsou o metr vyšší. Jinak se od sebe nijak neodlišují. Na tak pozoruhodné výšce mají podíl jednak nohy, jednak dlouhý krk. Je v něm stejný počet krčních obratlů, jako u většiny savců, tedy sedm. Jejich kloubní spojení je velice pohyblivé, a tak dokáže odpočívající žirafa ohnout krk dozadu a opřít si hlavu o stehno. Nohy jsou zakončeny dvěma prsty opatřenými tvrdými kopyty. Pohybují se vždy na stejné straně těla současně. Žirafa je tedy mimochodník.

Zcela ojedinělá je i kresba srsti. Nejen že se od sebe liší jednotlivé poddruhy, ale dokonce i jednotlivá zvířata. Typickou kresbu mají mláďata hned po narození. K dalším znakům žirafy patří malé růžky pokryté osrstěnou kůží, veliké něžné oči, krátká hříva podél krku a nápadně dlouhý jazyk.
Domovinou žiraf jsou travnaté savany v Africe jižně od Sahary. Žirafy jsou výhradně býložravé. Základem jejich jídelníčku jsou větvičky, výhonky a listy keřů a stromů,. a to dokonce i těch trnitých. Dlouhým jazykem se obratně dostanou mezi nebezpečné trny. Vzhledem k výškovému rozdílu si samci a samice žiraf rozdělili stromy tak, že samice je okusují zespoda a samci shora. Proto mají mnohé africké keře a nízké stromy deštníkovitý tvar koruny.
Společenský život žiraf je celkem poklidný. Dospělí samci se buď spojují do jakýchsi mládeneckých skupin, nebo stojí v čele menšího stáda samic s mláďaty. Pokud mezi dospělými dojde k nějaké rozepři, řeší ji ritualizovaným soubojem - přetlačují se vzájemně krkem nebo se "nabírají" krátkými růžky. Proti skutečnému nepříteli, například šelmě, se ovšem na první pohled mírná žirafa dokáže účinně bránit prudkým kopáním. Zásah kopytem může být smrtelný i pro lva.
Samice žirafy je březí asi 15 měsíců a rodí jedno mládě. Při porodu stojí, a tak na novorozence (který měří více než 1,5 m) čeká volný pád z asi dvoumetrové výšky. Samice svého potomka důkladně očistí a již asi půl hodiny po narození se mládě staví na nohy a začíná sát mléko. Matka ho pečlivě hlídá a pečuje o ně a vodí je asi 1,5 roku.
V pražské zoo nyní chováme skupinu osmi žiraf. V jejím čele stojí dospělý samec Šimon, který se tu narodil. Posledním přírůstkem je sameček narozený 13.1.1999. Jeho otcem je právě Šimon, matka se jmenuje Berta a narodila se v zoo v Kolíně n.Rýnem.

Výhercem osmého kola, majitelem dvou vstupenek do zoo a trička iDNES se za správnou odpověď a) (vlk hřivnatý se pohybuje mimochodem) stává  jedenáctiletá Lenka Šašková, Charbinská 123, 460 08 Liberec.

Odpovědi na následující otázku posílejte do pondělí 8. března 1999 na adresu  pavla.mateju@mafra.cz. Vylosovaný výherce dostane dvě volné vstupenky do pražské zoologické zahrady. Nápovědu můžete hledat také na internetových stránkách pražské zoo, na adrese http://www.zoo.cz/
 
Která noha patří žirafě?

Která noha patří žirafě?

Čtrnáct dní staré mládě žirafy, které se narodilo v pražské zoo 13.ledna 1999

Otec malé žirafy bedlivě pozoruje fotografa a kontroluje zda od ní dodržuje patřičný odstup.

Samici žirafy zaujal objektiv natolik, že se ho chystá olíznout.

Přestože je mláděti teprve 14 dní, chodí už po vlastních nohou i na procházky do venkovního výběhu.

Matka si nejprve pozorně prohlédla zda fotograf neznamená pro mládě nebezpečí


Video