Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Irák dopadly dvě střely

  22:31
- Irácká armáda ohlásila, že na jih Iráku dopadly dvě střely vzduch-země. Podle prvních zpráv byly střely vypáleny z vojenských letadel, která dohlížejí na dodržování zákazu letů nad jižním Irákem, a dopadly do oblasti severně od města Basra. Zatím není jasné, jaké zemi letadla patřila. Jde o první incident od noci ze soboty na neděli, kdy americká a britská letadla ukončila čtyřdenní bombardování Iráku.

„Pět leteckých formací zločinců ve 12:17 SEČ znovu narušilo náš vzdušný prostor...severně od Basry a vypálilo dvě střely a potom stroje odlétly do bezpečí,“ oznámil armádní mluvčí citovaný iráckou agenturou INA.

Operace Pouštní liška skončila
Americký prezident Bill Clinton a britský premiér Tony Blair v nedělních ranních hodinách SEČ oznámili, že vojenské útoky na Irák zatím končí. Zároveň však nevyloučili možnost, že se útoky budou opakovat, pokud Irák nebude spolupracovat se zbrojními inspektory OSN a opět začne zbrojit. Při operaci Pouštní liška, která začala v noci na čtvrtek, zemřeli čtyři američtí vojáci a celkové náklady se předběžně odhadují na 500 milionů dolarů. Podle místopředsedy irácké vlády Tárika Azíze bylo zabito 62 iráckých vojáků a 180 utrpělo zranění.
“Splnili jsme vytčený úkol,“ řekl Clinton v prohlášení, kterým zakončil čtyři dny raketových útoků proti Iráku. Americký prezident uvedl, že se podařilo snížit iráckou schopnost výroby zbraní hromadného ničení a jejich nosičů.
Clinton dále uvedl, že USA zintenzivní spolupráci s iráckou opozicí a posílí vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) do této středovýchodní země.
Britský premiér Tony Blair na tiskové konferenci ve svém sídle v Downing Street 10 zdůraznil, že údery splnily úkoly, které si spojenci vytkli.
„Můžeme být spokojeni s dobře odvedenou prací. Můžeme být hrdi na muže a ženy, kteří v této operaci sloužili pod naším praporem,“ řekl Blair.

Generál Ivašov: Irácká krize nepoškodí vztahy Rusko-NATO

Anglo

-

americké letecké údery proti Iráku zkomplikují vojenskou spolupráci Moskvy s Washingtonem a Londýnem, kontakty se Severoatlantickou aliancí (NATO) v

š

ak nepo

š

kodí. Pro agenturu Interfax to v pond

ě

lí prohlásil ruský generálplukovník Leonid Iva

š

ov.

Po tom, co se stalo, nehodláme p

ř

edstírat

ž

e ve vztazích (s USA a Británií) je v

š

echno v po

ř

ádku,

dal se sly

š

et Iva

š

ov, ná

č

elník hlavní správy pro mezinárodní vojenskou spolupráci ruského ministerstva obrany.

I p

ř

es sní

ž

ení tempa vzájemn

ě

prosp

ěš

né spolupráce ve vojenské sfé

ř

e ji Rusko nehodlá p

ř

eru

š

it úpln

ě

,

dodal Iva

š

ov, nespecifikoval v

š

ak, které spole

č

né iniciativy

-

pokud v

ů

bec n

ě

jaké

-

byly zastaveny.

Rusko ost

ř

e praný

ř

ovalo anglo

-

americké letecké údery proti Iráku s od

ů

vodn

ě

ním,

ž

e jsou poru

š

ením zásad OSN a vytvá

ř

ejí nebezpe

č

ný precedens nasazení vojenských sil bez souhlasu Rady bezpe

č

nosti OSN.

Rusko povolalo ke konzultacím do Moskvy své velvyslance z Washingtonu a Londýna, co

ž

je krok, který nemá od éry studené války obdoby.

Ruský ministr obrany Igor Sergejev minulý týden zru

š

il náv

š

t

ě

vu Bruselu, kde se m

ě

l zú

č

astnit zasedání svých resortních koleg

ů č

lenských stát

ů

NATO, a sd

ě

lil,

ž

e Moskva patrn

ě

zreviduje své nové partnerství s Aliancí.

Nicmén

ě

Iva

š

ov, z jeho

ž

úst ji

ž

p

ř

ed

č

asem zazn

ě

la rétorika namí

ř

ená proti NATO, prohlásil,

ž

e Aliance nenese odpov

ě

dnost za zmín

ě

né letecké údery a

ž

e hn

ě

v Moskvy není namí

ř

en proti ní.

Rusko se pokusí p

ř

im

ě

t Alianci a její jednotlivé

č

leny k prodiskutování záva

ž

ných a konkrétních otázek bilaterální i evropské bezpe

č

nosti,

dodal.

Informoval rovn

ěž

,

ž

e nenastaly

ž

ádné zm

ě

ny v plánech na otev

ř

ení zastupitelských ú

ř

adoven NATO v Moskv

ě

.

Ú

ř

adovna Ruska v Bruselu ji

ž

zahájila

č

innost.

Operace Pouštní liška nezískala ve světě příliš podpory
Vzdušné údery proti Iráku nic nedokázaly, pouze upevnily postavení Saddáma Husajna v arabském světě a ještě dál zvýšily nebezpečnost konfliktu. Shodují se na tom arabští komentátoři v hodnocení výsledku vojenské kampaně, kterou vedly proti Iráku čtyři dny Spojené státy a Británie.
Z reakcí v arabském světě, a to od někdejších amerických spojenců z dob války v Perském zálivu až po zastánce tvrdé linie, je zřejmé, že operace Pouštní liška byla především velký omyl, napsala agentura AP.
Generální tajemník Ligy arabských států (LAS) Ismat Abdal Magíd v pondělí v Káhiře prohlásil, že americko-britské útoky na Irák „nevyřešily žádný problém“, naopak „zvýšily popularitu Saddáma Husajna v arabském světě“.
“Mysleli jste si, že můžete vojenskými operacemi poškodit Saddáma Husajna, ale výsledkem je, že Saddám Husajn získal větší popularitu v arabském světě,“ řekl Abdal Magíd americkému novináři na tiskové konferenci v sídle LAS.
“Od začátku použití síly jsme tvrdili, že jde o vážnou chybu,“ dodal.
“Použití síly nevyřešilo žádný problém, ale naopak ještě více zkomplikovalo situaci, protože oni (Američané a Britové) neznali reakci arabských občanů,“ poznamenal.
Jasnou podporu protiirácké operaci daly najevo jen dvě země - Japonsko a Austrálie. Dokonce i Kuvajt, kvůli kterému došlo v roce 1990 k válce, když ho Irák napadl, se teď omezil jen na stručné prohlášení, v němž uvítal ohlášení konce protiirácké kampaně.
Také Paříž ústy prezidenta Jacquesa Chiraka dala najevo uspokojení nad koncem kampaně, zatímco někdejší ministr zahraničí Hervé de Charette neopomněl se kriticky zmínit o „nesnesitelné nadvládě americké diplomacie“.
Zatímco Washington a Londýn tvrdí, že Saddámově válečné mašinérii způsobily vážné škody, další metropole upozorňují, že irácký diktátor stojí stále na nohou a že vzdušné údery ukončily naději na jakoukoli spolupráci mezi Bagdádem a zbrojními inspektory OSN.
Íránský státní rozhlas tvrdě kritizoval Washington a Londýn za bombardování Iráku a za to, že „chtějí vojenskou akcí zasahovat všude, kde se jim to hodí a kde to slouží jejich zájmům“.
Rovněž papež Jan Pavel II. neskrýval svůj smutek nad válečnou kampaní proti Iráku a dal najevo roztrpčení nad tím, že krizi není možné vyřešit mírovými prostředky.

Blair: Vojenské útoky plní stanovené cíle
Britský premiér Tony Blair v sobotu večer prohlásil, že vojenskými útoky proti Iráku se zatím daří plnit stanovené cíle. V projevu ve svém sídle v Downing Street rovněž uvedl, že jedná s britskými spojenci a partnery v různých zemích světa o tom, jak dále postupovat, aby byla vojenská síla Saddáma Husajna co nejvíce omezena.
“Je bezpochyby našim přáním dočkat se konce Saddáma Husajna,“ prohlásil Blair.
Zopakoval, že americko-britské útoky způsobily vážné škody vojenské schopnosti Saddáma Husajna a narušily jeho řídicí a kontrolní systém. Zvlášť velké škody utrpěly podle Blaira Husajnovy Republikánské gardy.
Británie je sice citlivá vůči muslimskému svátku ramadánu, nejdříve však musí dokončit svůj úkol, řekl premiér.
Britský ministr zahraničí Robin Cook seznámil novináře s dokumenty, které podle jeho slov svědčí o zločinech Saddáma Husajna, včetně mučení a masových vražd. Například v jednom z iráckých vězení bylo loni v listopadu popraveno 568 vězňů, řekl Cook.

Irák: budeme bojovat do posledního muže
Zatímco americké a britské bombardéry opět útočí na irácké cíle, irácké vedení vyzývá obyvatele k odporu až do posledního muže. „Říkám vám všem, že Irák bude pokračovat v obraně své země, politiky a důstojnosti...Budeme bojovat až do posledního občana,“ prohlásil irácký viceprezident Táhá Jasín Ramadán.
Ramadán poznamenal, že počet obětí náletů z řad civilistů značně přesahuje počet mrtvých vojáků. Přesný počet však nesdělil.
Veškerou zodpovědnost za agresi nesou Spojené státy a Velká Británie, prohlásil dále viceprezident. Na dotaz, jestli Irák přijde s nějakou iniciativou pro ukončení útoků, řekl, že pro to nejsou podmínky. „Nepřistoupíme na žádné podmínky a všechno, co bylo v minulosti, je za námi“. „Bude pokračovat konfrontace a naše obrana,“ dodal.
Odsoudil také zvláštní komisi OSN pro dohled nad dodržováním podmínek příměří s Irákem (UNSCOM). „To je minulost, komise špiónů je minulostí,“ prohlásil dále Ramadán. „Američané již dále nemohou mít své špióny v Iráku, aby každodenně získávali informace a oni mohli znovu zahájit údery ještě násilnější,“ řekl.

Bilance sobotních náletů
Sobotní exploze si podle oficiální irácké bilance zatím vyžádaly nejméně 73 obětí a neupřesněný počet zraněných.
Mezinárodní výbor Červeného kříže upozornil, že irácké nemocnice by mohly začít trpět nedostatkem základního materiálu, jestliže bude bombardování pokračovat. Pracovníci Červeného kříže zjistili přímo v nemocnicích, že ty jsou schopny se postarat o jisté množství zraněných, ale v případě, že útoky budou pokračovat ještě několik dní, brzy jim bude chybět základní vybavení.

Clinton: nebojujeme proti muslimům
Útok spojenců proti Iráku pokračoval i během noci na sobotu, a to dosud s největší intenzitou. Série raketových zásahu vyvrcholila po půl páté iráckého času (2:40 SEČ), tedy necelou půlhodinu před svítáním a začátkem svatého muslimského měsíce ramadánu. Mnohé střely zasáhly střed i okrajové části Bagdádu. Americký prezident Bill Clinton v rozhlasovém projevu prohlásil, že nebojuje proti muslimům, ale proti vůdci, který muslimy ohrožuje.
Útoky skončily ve 04:40 místního času (02:40 SEČ) zhruba půlhodinu před začátkem ramadánu, za něhož se muslimové od východu do západu slunce postí a který je pro ně i měsícem milosrdenství a trpělivosti.
Americký ministr obrany William Cohen v pátek večer ve Washingtonu prohlásil, že není stanoven pevný termín pro ukončení leteckých úderů. Ministryně zahraničí Madeleine Albrightová ovšem krátce předtím naznačila, že útoky by mohly být počátkem ramadánu zastaveny.
Prezident Bill Clinton v sobotním rozhlasovém poselství k zahájení muslimského postního měsíce ramadánu prohlásil, že vzdušné údery vedené od středy silami USA a Británie proti Iráku jsou v zájmu celého arabského světa.
“Věříme, že tato operace je v zájmu iráckého lidu a všech národů Blízkého východu,“ řekl Clinton. Přitom neopomněl v souvislosti s ramadánem vyjádřit muslimským věřícím svůj hluboký respekt ke svatému měsíci: „Vstříc dnům, které jsou před námi, chovám naději, že všichni muslimové ocení upřímné přání Ameriky spolupracovat se všemi národy Blízkého východu při nastolování míru. Islámu si velmi vážíme. Naše diskuse se odehrává s vůdcem, který muslimy ohrožuje, nikoli s muslimy samotnými,“ zdůraznil.
Zásah proti Iráku byl nezbytný, protože prezident Saddám Husajn porušil své sliby, že umožní inspektorům OSN prověřit irácký zbrojní potenciál, řekl dále Clinton.
“Proto jsme museli zasáhnout,“ dodal a zdůraznil, že „Saddámovi nesmí být jednoduše umožněno, aby ohrožoval své sousedy či dokonce svět jadernými zbraněmi, jedovatým plynem nebo biologickými zbraněmi.“

Po útoku byl v Bagdádu klid
Život obyvatel irácké metropole Bagdádu se v sobotu ráno opět vrátil do normálních kolejí po již třetí noci vojenských úderů, které Spojené státy a Velká Británie podnikly krátce před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu.
V centru Bagdádu jezdily taxíky, jejichž řidiči hledali zákazníky, a na autobusových zastávkách stály hloučky lidí.
Obytné a administrativní čtvrtě v centru Bagdádu se staly terčem dvou nejintenzívnějších útoků řízenými střelami s plochou dráhou letu od zahájení operace v noci na čtvrtek. Každý z obou útoků trval pět minut a výbuchy při nich otřásaly okny v tiskovém středisku, v němž jsou zahraniční novináři.
Podle svědků rakety zasáhly a těžce poškodily mimo jiné sídlo vládnoucí irácké Socialistické strany arabské obrody (Baas).

Irák uspořádal pohřeb padlých
Irák tvrdí, že při zásahu USA a Velké Británie bylo zabito 68 civilistů a v sobotu uspořádal veřejný pohřeb. „Bagdád truchlí nad 68 mučedníky, kteří zemřeli kvůli zločinné vojenské akci podniknuté proti našemu mírumilovnému lidu,“ prohlásil poslanec iráckého parlamentu Sultán aš-Šáví na smutečním pochodu v Bagdádu.
Konvoj taxíků vezl centrem města rakve, v nichž podle aš-Šavího byla těla obětí. Bylo vidět i transparent odsuzující Spojené státy jako „nepřítele Boha“.
“Všichni, kdo zemřeli jako mučedníci, byli civilisté, děti a dospělí. To vyvrací tvrzení nepřátel, že jejich agrese není namířena proti civilistům,“ řekl aš-Šaví novinářům. „Jejich agrese vedla k bombardování obytných čtvrtí, nemocnic a civilních úřadů, které slouží iráckému lidu,“ dodal.
Uvedl, že mrtví pocházejí z Bagdádu a okolních provincií. Předešlou oficiální bilanci obětí zveřejnil ve čtvrtek večer irácký ministr zdravotnictví Umít Mazát Mubarak, podle něhož bylo v Bagdádu zabito 25 osob a 75 bylo zraněno.
Katarská satelitní televizní stanice Al-Džazíra v sobotu sdělila, že při útocích za tři dny zemřelo přes 50 osob a více než 200 utrpělo zranění.

Penagon zveřejnil výsledky útoku
Pentagon v pátek zveřejnil seznam cílů v Iráku a jejich stav po útoku:
- 27 raket země-vzduch typu SAM a cíle integrovaného systému protivzdušné obrany. Jeden cíl zničen, dva utrpěly vážné škody, dva poškozeny lehce až středně, osm bez následků, zbytek je vyhodnocován. Další škody doznala i místa, kde se nacházejí rakety SA-2 a SA-3. Letouny B-52 poškodily při bombardování velká zařízení na výrobu raket.
- 18 velitelských a kontrolních zařízení včetně televizních a rozhlasových vysílačů, velitelství bezpečnostních sil a ředitelství vojenské rozvědky, které bylo „velmi poškozeno“. Pět cílů bylo zničeno a pět vážně poškozeno, dva utrpěly pouze středně velké škody, dva zůstaly nepoškozené. Poškození dalších cílů se vyhodnocuje.
- 19 objektů bezpečnostních sil, kde sídlily speciální oddíly Republikánské gardy podřízené přímo Saddámu Husajnovi. Některé základny byly využívány ke střežení či přemísťování zbraní hromadného ničení. Většina z nich - devět - utrpěla středně velké škody, čtyři byly poškozeny lehce, dvě zcela zničené. Jedna zůstala naprosto nepoškozená, stav poškození dalších cílů se prověřuje.
- 11 objektů sloužících k výrobě zbraní hromadného ničení. Dva objekty poškozeny lehce, jeden středně, ostatní škody se vyhodnocují.
- 8 zařízení využívaných pravidelnou armádou nebo Republikánskou gardou. Střední až těžké škody utrpěly vojenské ubytovací objekty, jedna budova poškozena lehce. Zbytek bude vyhodnocen.
- 5 polních letišť včetně jednoho využívaného pro vrtulníky. Škody utrpělo několik vrtulníků a hangárů. U tří cílů zaznamenány střední škody, jeden nepoškozen.
- 1 cíl ekonomického charakteru - rafinérie v přístavu Basra, škody zatím nevyhodnoceny.

Třetí útok začal v pátek večer
Britské bojové letouny typu Tornado zahájily v pátek v podvečer nový útok na Irák. Nový útok na irácké území následoval krátce potom, co irácký prezident Saddám Husajn v televizním projevu zdůraznil, že Irák se tváří v tvář americko-britskému bombardování nevzdá. Ve svém vůbec prvním veřejném vystoupení po zahájení nynější operace proti Bagdádu zároveň vyzval Iráčany, aby pokračovali v boji proti zločincům, kteří podle něj budou poraženi.
V Londýně britský premiér Tony Blair na podvečerní tiskové konferenci prohlásil, že Británie a Spojené státy téměř dosáhly svých vojenských cílů v Iráku. Vojenská schopnost Saddáma Husajna byla leteckými útoky značně oslabena, uvedl. „Zasáhli jsme systém jeho protivzdušné obrany a velicí a kontrolní systém - jeho nervové centrum,“ prohlásil Blair.
Akce je teprve v počátečním stádiu, avšak jsme na cestě k tomu, abychom dosáhli svých původních cílů, uvedl premiér. Zdůraznil, že dokud nebude Husajn pevně držen v kleci, udělá cokoli, aby jiným uškodil.
Britský ministr obrany George Robertson předtím prohlásil, že útoky spojenců proti Iráku jsou úspěšné. Zdůraznil, že každým náletem je oslabována schopnost Saddáma Husajna vyrábět a používat chemické a biologické zbraně.

Saddám: Ve jménu Alláha, bijte je
Irácký vůdce Saddám Husajn v pátek vystoupil s televizním projevem a prohlásil, že se Irák se nevzdá tváří v tvář americko-britskému bombardování. Současně vyzval Iráčany, aby pokračovali v boji proti zločincům, kteří podle něj budou poraženi.
Jde o první Saddámův projev od zahájení nynějších americko-britských leteckých útoků na Irák ve středu večer. Předem nahraný projev trval asi pět minut.
“Pokračujte v odporu a dá Bůh, že zvítězíte. Představujete spravedlnost a disponujete všemi velkými vlastnostmi proti nespravedlnosti,“ uvedl Saddám oblečený do uniformy polního maršála v projevu adresovaném iráckému lidu, v němž vyzýval také k potrestání zločinců útočících na jeho zemi.
“Nebojíme se ničeho, jen Boha, a na kolena padneme pouze před tváří Alláhovou. Vy, irácký lid, jste vyvěsili iráckou vlajku a znovu jste dokázali, že jste hrdinové. Pokračujte v odporu a zločinci budou poraženi. Ve jménu Alláha, bijte je!“ prohlásil irácký vůdce.
Prezident ocenil irácké ozbrojené síly a jednotky protivzdušné obrany, které se pokoušely střelbou z protiletadlových děl zabránit americkým raketám, aby dopadly na Bagdád. „Irák zvítězí. Bůh je potrestá. Hanba bude jejich osudem, osudem následovníků Satana a zla.

Americká flotila dorazila k Perskému zálivu
Do těsné blízkosti Perského zálivu v pátek dorazila flotila amerických bojových plavidel s letadlovou lodí Carl Vinson se 60 letadly a 5000 muži na palubách. Oznámil to mluvčí páté flotily amerického námořnictva s velitelstvím v Bahrajnu. Útoky na Irák mají podle amerického poradce pro bezpečnostní otázky Sndyho Bergera pokračovat.

Pracovníci českého zastupitelského úřadu, kteří zatím zůstávají na místě, jsou i po další vlně útoků v pořádku.
V pořádku jsou i další čeští občané, kteří v Bagdádu pobývali a jsou již evakuováni za hranice Iráku.

Útoky proti Iráku pokračovaly i v pátek před úsvitem
Americké a britské ozbrojené síly podnikly další útok na oblast irácké metropole Bagdádu, tentokrát zřejmě řízenými střelami s plochou dráhou letu odpalovanými z letadel B-52. Exploze podle svědků začaly v 02:13 SEČ, a to zhruba 10 minut poté, co byl vyhlášen letecký poplach.
Při útoku, který byl součástí druhé vlny americko-britských vojenských úderů na Irák, bylo v Bagdádu během deseti minut slyšet přibližně 12 explozí a oblohu osvítila irácká protiletadlová palba. Detonace byly podle zahraničních novinářů působících v Bagdádu nejhlasitější od zahájení operace proti Iráku v noci ze středy na čtvrtek.
Britský ministr obrany George Robertson prohlásil, že americké a britské síly způsobily Iráku v uplynulých dvou dnech značné škody na vojenských cílech.
„Po dvou dnech vojenské akce byly způsobeny značné škody vojenské mašinerii Saddáma Husajna a jeho schopnosti použít chemické a biologické zbraně proti svým sousedům,“ prohlásil Robertson.

Při druhém útoku bylo zasaženo centrum Bagdádu
Spojenci zahájili ve čtvrtek večer středoevropského času druhý útok na Irák. Nejméně jedna raketa dopadla na čtvrť Karrádat Marjam v centru Bagdádu, kde stojí prezidentský palác a budova Národního shromáždění. Na útok odpovědělo irácké protiletadlové dělostřelectvo. USA však do útoku nasadily bombardéry B-52, které operují ve velké výšce a pro protiletadlové dělostřelectvo jsou nedosažitelné.
Oblohu nad Bagdádem osvítila zář výbuchů a protiletadlové střely a kolem 20. hodiny středoevropského času bylo slyšet několik silných explozí. Jedna z nich byla slyšet z bezprostřední blízkosti ministerstva kultury a informací, kde je sídlo mezinárodních zpravodajských týmů.
Na ulicích byly vidět jedoucí automobily, které ale s přibývajícími detonacemi zrychlovaly a snažily se dostat se do bezpečí.
Útoku se účastní také stíhací letouny z amerických letadlových lodí a britské bombardéry Tornado. Cílem jsou především objekty, jež mají vztah k iráckým zbraním hromadného ničení.
Druhý útok je veden hlouběji do iráckého vnitrozemí. Rakety vystřelené z letadel na letadlových lodí mířily zároveň na iráckou protileteckou obranu podél hranic.

Rusko odvolalo svého velvyslance z USA
Na útoky však zareagovalo Rusko, které s vojenskou akcí proti Iráku nesouhlasí.
Zatím nejrozhodnějším ruským krokem bylo odvolání ruského velvyslance v USA, o čemž informoval ve čtvrtek místního času mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států James Rubin. O tomto kroku údajně podle CNN informoval ruský premiér Jevgenij Primakov ve čtvrtek odpoledne amerického viceprezidenta Ala Gora. Rusové prohlašují, že Spojené státy si osobují práva, která jim nikdo na světě nedal. Přesto není tato situace považována za krizi v rusko-amerických vztazích.

Prohlášení ruského prezidenta Borise Jelcina si můžete přečíst zde: http://www.idnes.cz/idskosile/zpravodajstvi_uni.asp

Pentagon: zasaženo bylo přes 50 různých cílů
Během operace proti Iráku zasáhly Spojené státy víc než 50 různých cílů, oznámil ve čtvrtek ve Washingtonu předseda sboru náčelníků štábů generál Henry Shelton.
Podle jeho prohlášení vzlétlo během první vlny útoku proti Iráku z paluby letadlové lodi Enterprise víc než 70 bitevních strojů vojenského námořnictva a bylo vypáleno přes 200 raket typu Tomahawk. Shelton mimo jiné řekl, že se zemí bylo srovnáno ústředí irácké tajné služby v Bagdádu.
Irácká propaganda hlásí, že při prvním nočním útoku USA a Velké Británie zahynula spousta civilistů. Světové agentury hovoří o dvou až pěti mrtvých a 30 zraněných; mezi nimi nebyl žádný český občan.České ministerstvo zahraničí, které zásah zdrženlivě podpořilo, ani neuvažuje o tom, že by stáhlo diplomaty z Bagdádu, evakuovalo pouze jejich ženy a děti.

CO SE ODEHRÁLO KOLEM ZÁLIVU

STŘEDA 16. prosince
22:18
v Bagdádu se rozezněly sirény ohlašující letecký poplach

22:50 série silných explozí v Bagdádu, irácká protivzdušná obrana zahájila palbu

23:00 začala operace Pouštní liška

23:20 Bílý dům potvrdil útok

23:30 premiér Tony Blair oznámil, že k akci se připojila i Velká Británie

ČTVRTEK 17. prosince
00:30
nová série výbuchů otřásla Bagdádem

02:10 Rusko vyslovuje vážné znepokojení nad útokem na Irák

02:30 Saddám Husajn vyzval iráckou armádu k boji

03:50 první bilance útoku: 5 mrtvých a 30 zraněných

06:30 Jelcin žádá zastavení útoku

07:50 jedna z americko-britských raket zasáhla íránské hraniční město

09:00 Jelcin vyzval ministra obrany Sergejeva ke zrušení návštěvy OSN

09:40 Cook: Útoky na Irák dnes neskončí

10:50 Prezident Václav Havel podpořil útok

14:25 Ministři NATO vesměs akci podporují, ale říkají, že NATO se tento zásah netýká

18:20 USA zahájily druhý útok proti iráckým cílům

19:00 Rusko uvádí letectvo a námořnictvo do bojové pohotovosti

19:30 USA oznamují, že při prvním útoku zasáhly 50 cílů

20:15 Minimálně jedna střela zasáhla centrum Bagdád

23:00 Rusko odvolalo svého velvyslance z USA

PÁTEK 18. prosince
02:13 Další útok na Bagdád

08:10 Rusko odvolalo svého velvyslance z Velké Británie

09:40 Rusko hodlá přehodnotit svou bezpečnostní strategii

10:00 Americká bojová flotila se přemístila k Perskému zálivu

11:40 Rusko dementovalo , že by uvedlo ozbrojené síly do nejvyšší bojové pohotovosti

13:30 Vysoké americké zdroje oznamují třetí vlnu útoku

15:50 Německo požaduje rychlé zastavení útoku

18:05 Spojenci zahájili třetí útok

SOBOTA 19. prosince

01:12 USA a Velká Británie pokračují v útoku

02:40 Konec útoku, necelou půlhodinu před začátkem ramadánu

17:00 Spojenci zahájili čtvrtou vlnu útoků

18:15 Opakované bombardování Iráku

NEDĚLE 20. prosince
00:20 Operace Pouštní liška skončila

Při středečním útoku byly nasazeny jen řízené střely
Britský ministr zahraničí Robin Cook zdůraznil, že při středečním nočním útoku byly nasazeny pouze řízené střely s plochou dráhou letu, nikoli letouny s lidskou posádkou.
Jedna z americko-britských raket dopadla ve čtvrtek ráno na íránské město Chorramšahr, ležící u hranice s Irákem, ale nevyžádala si lidské oběti. Oznámil to íránský rozhlas.
Americký prezident Bill Clinton odůvodnil ve svém televizním projevu rozhodnutí spustit operaci Desert Fox (Pouštní liška) poukazem na hrozbu, kterou Irák v čele se Saddámem Husajnem představuje pro své sousedy a celý svět.
„Nařídil jsem silné a soustavné letecké zásahy proti vojenským a bezpečnostním cílům v Iráku na ochranu národních zájmů USA a sousedů Iráku na Blízkém východě,“ řekl Clinton.

„Jejich úkolem je zaútočit proti iráckým jaderným, chemickým a biologickým zbrojním programům a jeho vojenské kapacitě ohrožující sousedy Iráku. Saddámu Husajnovi nesmí být dovoleno ohrožovat své sousedy jadernými zbraněmi, toxickými plyny nebo biologickými zbraněmi,“ uvedl dále Clinton, který zároveň upřesnil, že se rozhodl jednat rychle, aby se vyhnul vojenské akci v průběhu muslimského poutního měsíce ramadánu, který začíná v pátek.
Britský premiér Tony Blair uvedl: „Útok je namířen výhradně proti vojenským objektům a Velká Británie i Spojené státy americké podnikly veškerá opatření, aby nedošlo k ohrožení civilistů“.

Husajn vyzval k boji
Irák dlouhou dobu k útokům mlčel a jeho média vysílala vlastenecké písně. V 00:30 SEČ se irácká televize a satelitní vysílání odmlčely očividně po zásahu britských nebo amerických sil. V první oficiální reakci na americko-britský útok pak prezident Saddám Husajn v prohlášení, které přinesla agentura INA, vyzval iráckou armádu k boji proti americko-britské agresi. Útočníky označil za nepřátele Boha, iráckého lidu i lidstva. Později se objevil na veřejnosti a navštívil některá místa, která se v noci stala terčem amerických raket. Mezi těmito místy byl také dům jeho dcery. Ta dům opustila několik hodin před leteckým úderem. „Byl zasažen a zničen odpornými nepřáteli při jejich nejnovější agresi,“ hlásil místní rozhlas.
Mezitím tři irácké šíitské opoziční strany se sídlem v Damašku včera vyzvaly irácký lid, aby „svrhnul“ prezidenta Saddáma Husajna, který podle nich nese odpovědnost za noční americké útoky na Irák.

Česká republika zásah střízlivě podpořila
České ministerstvo zahraničí vyslovilo pro vojenský zásah v Iráku porozumění. „Přesto bychom s ohledem na obavu z možných civilních obětí vojenského zásahu dávali přednost diplomatickému řešení,“ uvedl mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil. Za krizi a esakalaci konfliktu podle prohlášení ministerstva může irácké vedení Saddáma Husajna. Proto ho vyzvalo k bezpodmínečnému zahájení spolupráce s inspektory UNSCOM.

Státy, které podpořily americko-britský útok na Irák:
- Japonsko
- Kanada
- Česká republika
- Polsko
- Slovensko

Státy, které mají proti vojenskému zásahu výhrady:
- Francie
- Itálie
- Německo

Státy, které jsou rezolutně proti vojenskému zásahu:
- Rusko
- Čína
- Ukrajina
- Čečensko, jehož prezident pohrozil odvetou za útok na Irák.

JAKÉ SÍLY NASADILI SPOJENCI V ZÁLIVU

  • 201 bojových letadel

  • 22 plavidel včetně letadlové lodi Enterprise

  • 15 bombaredérů B-52 umístěných na ostrově Diego García v Indickém oceánu

  • 8 křižníků se střelami s plochou dráhou letu typu Tomahawk

  • 350 střel Tomahawk

  • USA mají v oblasti 24 tisíc vojáků

Francie se distancovala, Rusko a Čína útok odsuzují

Ve st

ř

edu se od americko

-

britského útoku na Irák distancovala Francie, která podle agentury Reuters uvedla,

ž

e by útok mohl mít vá

ž

né následky pro irácký lid. V prohlá

š

ení Francie vyslovuje politování také nad tím,

ž

e irá

č

tí p

ř

edstavitelé neprokázali ducha opravdové spolupráce, která by umo

ž

nila plnou prov

ě

rku iráckého odzbrojení, jak ji p

ř

edpokládala p

ř

íslu

š

ná rezoluce Rady bezpe

č

nosti OSN.

Irácký velvyslanec p

ř

i OSN Nizár Hamdún vyzval ve st

ř

edu pozd

ě

ve

č

er (místního

č

asu) Radu bezpe

č

nosti k

okam

ž

itému a bezpodmíne

č

nému zastavení

americko

-

britských leteckých útok

ů

proti Bagdádu. Na mimo

ř

ádném zasedání RB OSN, které bylo svoláno na

ž

ádost ruského velvyslance p

ř

i OSN Sergeje Lavrova, Hamdún protestoval proti

agresi Spojených stát

ů

a Velké Británie v

ůč

i Iráku

uskute

č

n

ě

pod záminkou

zprávy p

ř

edlo

ž

ené

š

éfem zbrojních inspektor

ů

OSN Richardem Butlerem.

Č

lenové Rady bezpe

č

nosti OSN jsou v otázce útoku proti Iráku rozd

ě

leni. Rozhodn

ě

proti n

ě

mu protestují Rusko a

Č

ína, podpo

ř

ily ho Nizozemsko a Japonsko. Velká Británie a USA vojenskou akci prohla

š

ují za opodstatn

ě

nou.

Bombardér B-52, který USA nasadily proti Iráku Bombardér B-52 nesoucí střely s plochou dráhou letu Tomahawk Letadlová loď Carl Vinson, která vystřídá v Perském zálivu loď Enterprise z pohledu svrchu Americký prezident Bill Clinton vysvětluje, proč dal povel k útoku na Irák Letadlová loď Enterprise, která v Perském zálivu slouží jako základna pro stíhací letectvo Stíhací letka zaujala bojové postavení nad svou mateřkou lodí Enterprise Mapka Iráku Kapitán letadlové lodi Enterprise Marty Chanik sleduje první vlnu útoku letounů F/A-18 startujících z jeho lodi Obloha nad Bagdádem při nočním útoku Irácké síly odpalují protiletadlovou střelu ze střechy budovy v Bagdádu Střela s plochou dráhou letu vypuštěná z ponorky Z letadlové lodi Enterprise právě startuje letoun k útoku na irácké obranné radary Zničený dům v obytné zóně Bagdádu, která byla také zasažena útokem spojenců Noční útok na Bagdád Dítě zraněné při spojeneckém útoku na Irák Muž popálený při útoku na Bagdád

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Slovenská sbírka na munici pro Ukrajinu splnila finanční cíl za necelé dva dny

18. dubna 2024  14:40,  aktualizováno  20:53

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Gruzínci nedovolí proruské vládě zůstat u moci, míní prezidentka po protestech

18. dubna 2024  20:52

Gruzínci nikdy nesnesou vládu, která je zjevně proruská, protože se staví proti základní...

Kdo zaplatí Green Deal? Bruselská kasa vysychá, potřeba budou biliony eur

18. dubna 2024

Premium Příklon k zelené ekonomice a uhlíkové neutralitě je jedním z pilířů politiky Evropské unie pro...

Kolem migračního paktu se objevují lži, žádné povinné kvóty nebudou, řekl Fiala

18. dubna 2024  18:35,  aktualizováno  19:53

Kolem migračního paktu se objevila celá řada nesprávných informací i lží, řekl premiér Petr Fiala....

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...