Skupina Internet proti monopolu se s Telecomem nedohodla

- Zástupci iniciativy Internet proti monopolu a vedení SPT Telecom nedospěli dnes k dohodě o výši sazby za připojení k internetu. Telecom trvá na ceně 2,60 za jeden impuls, s čímž ale zástupci iniciativy nesouhlasí. "Poplatek bude uživateli účtován i v případě, že spojení s provozovatelem internetové služby nebude úspěšné," namítali. Telecom změnil délku impulsu v hlavním čase ze 170 vteřin na 180 vteřin, takže minuta vyjde na 95 haléřů oproti původní 1 Kč.

"Jednání bylo dneska poněkud ostřejší, snažili jsme se bránit internet zuby nehty a došlo i na zvyšování hlasu - nic platno," uvedli zástupci iniciativy Ondřej Neff, Patrick Zandl a Ivo Lukačovič na stránkách serveru Bojkot.cz.
Zástupci iniciativy při jednání dále nastolili problém reklamací za přerušená spojení způsobená nekvalitní telefonní sítí. V této otázce se obě strany na ničem nedohodly. SPT Telecom také nesdělil, kdy konkrétně bude tarif Internet 99 zaveden. "Termín 1. ledna1999 je zatím podle našeho názoru nepravděpodobný," píše Neff a spol. v tiskové zprávě z jednání.
Internet proti monopolu se chce v příštích dnech zaměřit na sledování kvality práce a sítě SPT Telecom, k čemuž sestaví dokumentaci s pracovním názvem "Bíla kniha o SPT Telecom". Ke spolupráci na tvorbě těchto materiálů bude vyzvána i široká veřejnost prostřednictvím internetu a serveru Bojkot.cz.

Dosavadní vývoj
SPT Telecom minulý týden navrhl, že se od začátku příštího roku budou moci uživatelé internetu připojovat přes zvláštní telefonní číslo nazvané Internet 99. Číslo by mělo mít tři zvláštní tarify pro silný, slabý a nejslabší provoz. Za silného provozu by tak půlhodina připojení stála třicet korun, za nejslabšího devět korun. Podle Zandla se tak zejména v krátkodobých připojeních - například při stahování elektronické pošty - prudce zvýší cena. To by podle něho zásadně omezilo rozvoj domácího internetu.
Na návrh reagovali i čtenáři iDNES ve speciální anketě. Zatímco bezprostředně po vyhlášení návrhu vysoce převažoval souhlas, a to až v poměru 10:1, postupem času začaly přibývat negativní ohlasy a poměr se snížil na 2:1.
Mluvčí Telecomu Dana Dvořáková návrh obhajuje. "Cílem návrhu Internet 99 bylo především zvýhodnit soukromé uživatele, kteří se na internet připojují večer a o víkendech. Snížení ceny v době silného provozu a následný nárůst připojení by byl pro síť neúnosný," řekla.
Patrick Zandl na stránkách Mobilserveru poznamenal, že tarif potřebuje kosmetické úpravy. "Tu a tam snížit desetníčky, tu a tam ubrat pár hodin. Teprve pak by se stal tarifem, který opravdu přinese snížení internetových sazeb a který by mohl i nabídnout potenciál další zajímavé expanze internetu. Jednání s SPT Telecom v tomto smyslu pokračují a tlak nepolevuje," uvedl.

Co vlastně Telecom navrhl
Vedení SPT Telecom zatím navrhlo připojení k internetu přes speciální číslo nazvané Internet 99 a tři časová pásma s různými tarify:

silný provoz - všední den od 7 do 17 hodin - 2,60 za připojení a za každých dalších 170 vteřin, dohromady tedy 30 korun za první půlhodinu
nová varianta (ze 26. listopadu): 2,60 za připojení a za každých dalších 180 vteřin, dohromady tedy 28,60 korun za první půlhodinu

slabý provoz - všední den od 17 do 21 hodin - 2,60 připojení a za každých dalších 377 vteřin, dohromady  tedy 15 korun za první půlhodinu

nejslabší provoz - všední den od 21 do 7 hodin a celé víkendy - 2,60 za připojení a za každých dalších  731 vteřin, dohromady tedy 9 korun za první půlhodinu.

Další půlhodiny by pak byly levnější o 2,60 za úvodní připojení. Technické detaily zatím zástupci Telecomu nesdělili.

Mluvčí SPT Telecom Dana Dvořáková uvedla, že tento návrh by znamenal snížení cen za užívání internetu. "A to dokonce i oproti současné situaci před zvýšením poplatků. Průměrný uživatel, který zaplatí za devatenáct hodin 615,70 korun, by měl od příštího roku platit zhruba o čtyřicet korun méně," poznamenala.
"Troufám si tvrdit, že nabízíme jedno z nejlepších řešení dokonce v celoevropském měřítku. Mnoho evropských telekomunikačních operátorů tak zůstalo v řešení tohoto problému za námi," uvedl zástupce generálního ředitele SPT Telecom Bessel Kok.
Zástupce iniciativy Internet proti monopolu Ondřej  Neff navrhované řešení přijal. "Neplánujeme další žluté pavouky," řekl a dodal, že iniciativa bude dále spolupracovat se skupinou viceprezidenta Telecomu Michala Čuby, který má internet na starosti.

Klaus hájí Telecom a bojkot považuje za teatrální akci
Předseda ODS Václav Klaus, za jehož vlády získal SPT Telecom monopol do roku 2000, označil středeční akci Internet proti monopolu za teatrální akci, která příliš zjednodušuje problém. Pochválil SPT Telecom, že od získání monopolu zavedl více linek než předtím za celá desetiletí. Postavil se také proti snahám o zrušení monopolu. "Podkopává se tak věrohodnost republiky," prohlásil na tiskové konferenci.
Bývalý premiér vyzdvihl, že díky Telecomu a smlouvě s TelSource v této zemi přibylo telefonních linek. "Za léta platnosti této smlouvy došlo ke zvýšení počtu telefonních přístrojů a telefonních ústředen o více než za celá desetiletí v minulosti," prohlásil Klaus. O tom, že by stejný rozvoj nutně nastal, kdyby měl Telecom konkurenci, se nezmínil.
Klaus také kritizoval místopředsedu vlády Pavla Mertlíka, který navrhl jednat o zkrácení monopolu. "Čili lidé bez paměti, lidé bez schopnosti podívat se, jak to skutečně bylo, dnes dělají neuvěřitelné soudy, podkopávají věrohodnost České republiky, podkopávají platnost smluv a vyhrožují zahraničním investorům, že se smlouvy budou rušit, předělávat," řekl Klaus. "Je to neuvěřitelně nešťastná aktivita a jestli se k  ní propůjčil i pan Metrlík, tak mě to - při tom, jak ho někdy slyším kázat některé jednoduché ekonomické poučky - překvapuje. Možná mě to nepřekvapuje u pana Peltráma, který je těmito znalostmi asi nezasažený," poznamenal Klaus.
Sředeční internetový bojkot Telecomu označil ho za teatrální akci. "Dnešní trivializace tohoto problému a teatrální akce včera prováděné jsou strašlivým zjednodušením. Já bych moc prosil, abychom o tom diskutovali seriózněji a kvalitněji," uvedl.

Středeční bojkot
Téměř devět set provozovatelů internetových stránek včera záměrně zastavilo práci. Sto tisíc lidí podepsalo petici, která kritizuje zdražení místních telekomunikačních poplatků, s nímž od začátku ledna počítá monopolní SPT Telecom. A po dvou tisících lidech se v Praze a Brně sešlo na protestních mítincích. Vyvrcholila tak akce Internet proti monopolu, kterou uživatelé internetu protestují proti zdražení, jež může rozvoj této celosvětové sítě v tuzemsku zadusit.
"K protestu se připojila zhruba sedmina všech aktivních provozovatelů," uvedla členka prezidia Asociace provozovatelů obsahu internetu Ivana Gorgolová. "Celkem existuje zhruba 16 až 18 tisíc provozovatelů, ale někteří z nich se jen zaregistrují a dál aktivně nepůsobí," poznamenala.
Bojkot tedy nebyl úplný, mnozí uživatelé surfovali po síti jako v běžné dny. Mnohdy byla zvědavost silnější než bojkot. Například titulní stranu magazínu iDNES, která byla jediná dostupná a bylo na ní pouhé oznámení o bojkotu, navštívilo téměř stejně lidí jako v běžný den, kdy server poskytuje aktuální informace. Teprve po poledni návštěvnost klesla.
SPT Telecom zatím neví, o kolik peněz včerejším bojkotem přišel. "Přesná čísla budou k dispozici ve čtvrtek," uvedla mluvčí SPT Telecom Dana Dvořáková.
Bojkot však Telecom nemůže citelně zasáhnout. "I kdyby ztratil několik milionů korun, tržby má několik miliard. Spíš by tato akce měla být mementem, že monopol neprospívá žádnému oboru," dodala Ivana Gorgolová z Asociace provozovatelů obsahu internetu.
To potvrdil i jeden ze svolavatelů brněnského happeningu Michal Valášek. "Neprotestujeme proti podniku SPT Telecom, ale proti tomu, že zneužívá svůj monopol," prohlásil na mítinku a odpovědí mu byl bouřlivý souhlas.
Rebelující uživatelé internetu dosáhli aspoň toho, že zástupci SPT Telecom jsou na páteční schůzce s organizátory protestní akce ochotni jednat o dvou variantách plateb za připojení k internetu. "První se odvíjí od zvláštních telefonních čísel pro připojení na internet s nižším tarifem a druhá od takzvané zelené linky. V tomto případě by Telecomu přístup na internet neplatil zákazník, ale firma, která připojení zajišťuje, a ta by si pak sama vypořádala své vztahy se zákazníky," uvedl viceprezident SPT Telecom Michal Čupa, který má jednání s organizátory petice na starosti.
Ti byli zatím spokojeni. "Já bych rád poděkoval za seriózní přístup Telecomu," poznamenal k tomu šéfredaktor internetového magazínu Neviditelný pes Ondřej Neff, který patří k hlavním propagátorům internetu.

Zvláštní příloha iDNES Internet proti monopolu:
http://www.idnes.cz/PROTEST/vzor.asp?x=protest/981119_1.htm