Hlasovací lístky pro druhé kolo jsou již vytištěny

- Obě nejsilnější politické strany, ČSSD a ODS spojené opoziční smlouvou si již v prvním kole senátních voleb zajistily nadpoloviční většinu v horní komoře parlamentu. Ta jim umožní schválit nebo blokovat schválení kteréhokoli zákona a rozhodovat o volbě předsedy Senátu, kterého si v opoziční smlouvě vyhradila ODS. Do nedělního podvečera bylo vytištěno přes 5,5 milionu hlasovacích lístků pro druhé kolo voleb do třetiny Senátu, které se uskuteční 20. a 21.listopadu.

S majoritou mohou v Senátu kalkulovat také pravicové strany, tedy ODS a strany čtyřkoalice. Právě výsledky čtyřkoalice Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU jsou překvapením prvního kola senátních voleb. Do 2. kola se probojovalo celkem 14 kandidátů, z toho deset dokonce z prvního místa.
Z pohledu absolutních čísel se průběžným vítězem voleb do Senátu stala ODS. Za týden se bude 22 jejích kandidátů ucházet o hlasy voličů znovu. Ve 13 senátorských obvodech dokázala ODS zvítězit. 
Velkým zklamáním pro ODS byla prohra Jan Koukala v prvním kole. V Praze 6 se Koukal utkal s předsedou Unie svobody Janem Rumlem, který zvítězil s 40,67 procenta hlasů, zatímco Koukal získal 24,50 procentahlasů. Předseda ODS obvinil z neúspěchu Jana Koukala i média, která podle něj věnovala kandidátovi ODS více prostoru.
Pro vládní ČSSD je 15 kandidátů postupujících do druhého kola, z toho pouze tři z prvního místa, nepochybně zklamáním.
Na rozdíl od sociálních demokratů mají důvod ke spokojenosti komunisté, protože tři zástupce ve druhém kole jim žádné průzkumy nepředvídaly. Mají tak teoretickou šanci, že v horní komoře budou moci po dvou letech její existence založit vlastní senátní klub. K tomu je potřeba pěti senátorů, dva již KSČM má.
Protože v deseti volebních obvodech postupují dvojice kandidátů ODS a ČSSD, je jisté, že tyto dvě největší strany, kterým v Senátu zůstává dohromady 37 senátorů, budou mít v 81-členném Senátu nadpoloviční většinu 41 hlasu.
Ani čtyřkoalice svým výsledkem neztratila teoretickou šanci na zablokování případných ústavních změn. Musela by ovšem stoprocentně uspět ve druhém kole a přitom se spolehnout na stejný výsledek komunistů.  Do hry však mohou zasáhnout i voliči ODS a ČSSD. Vidina ústavní většiny je může přimět k vzájemné podpoře v obvodech, kde nekandidují zástupci ODS a ČSSD proti sobě.

Prvního kola senátních voleb se letos zúčastnilo 42,37 procenta zapsaných voličů. Je to o sedm procent více než v prvním kole minulých senátních voleb, které se však konaly ve všech volebních obvodech najednou.
Tehdy, v roce 1996 se prvního kola zúčastnilo 35,0 procent voličů, druhého 30,6 procenta.

Zeman: Budou padat hlavy neúspěšných
Neúspěšné kandidáty ČSSD, kteří ve volbách obhajovali svá senátorská křesla, čeká podle předsedy strany Miloše Zemana ztráta stranických pozic. Stejný osud postihne i vedoucí funkcionáře stranických organizací, které je do voleb navrhli.
"Tam, kde výsledek ležel na ulici a my jsme se nedokázali sehnout a ten výsledek zdvihnout, tam podle mého názoru hlavy padat musí," řekl v rozhovoru pro radiožurnál šéf sociální demokracie.
"Tam kde jsem ztratili pozice, tam je jednoznačná vina na těch, kdo navrhli nesprávné kandidáty nebo na těch, kdo vedli nedostatečně intenzivní volební kampaň. Tam, kde jsem dobývali nové pozice, budeme tolerantnější," uvedl dále Zeman.

První menší skandál
Ještě před uzavřením volebních místností v sobotu dopoledne zaznamenaly volby první menší skandál. Někteří voliči v Praze 6 našli ve svých poštovních schránkách volební letáky kandidáta čtyřkoalice Jana Rumla pro druhé kolo voleb. Do uzavření volebních místností je však veškerá volební agitace zakázána, takže se tento případ dá považovat za porušení volebního zákona.
Sám Jan Ruml je causou rozhořčen a svaluje vinu na distributorskou firmu. "Podepsali jsme smlouvu, že to firma bude distribuovat až po osmé hodině večer. Budeme od ní žádat náhradu," prohlásil.

Výsledky komunálních voleb
V mnoha malých obcích do tisíce obyvatel už jsou výsledky komunálních voleb sečteny a zastupitelé mohou oslavovat zisk mandátu. V těchto nejmenších obcích drtivě vedou nezávislí kandidáti, a to jak jednotlivě kandidující, tak sdružení na společnou kandidátku. Dohromady dosud (krátce po 17. hodině) drží více než 80 procent všech mandátů. Kandidáti hlavních politických stran zatím paběrkují a například ODS ve stejné době neměla ani jedno celé procento mandátů.

První den voleb
Stejné hlasovací lístky v pátek vhodili manželé Havlovi krátce po 14:00 do urny ve volební místnosti v Praze 6. "Tentokrát jsme volili stejně," řekl novinářům prezident poté, co se ženou odvolil do Senátu a do obecního zastupitelstva. Manželé Havlovi tak byli mezi prvními občany, kteří vybírali ze 160 tisíc jmen uvedených na kandidátkách do obecních voleb.
Samotný volební akt prezidentského páru proběhl tentokrát podle platných volebních regulí. Ve volební místnosti totiž byly dvě plenty pro úpravu volebních lístků.
Při červnových volbách do sněmovny manželé Havlovi hlasovali v rozporu s volebním zákonem, protože byli na krátký okamžik za plentou společně, což zákon, až na výjimku tělesně postižených, nedovoluje.
Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman po odvolení vyjádřil naději, že sociální demokracie bude v letošních volbách úspěšnější než v roce 1994 a že v senátních volbách dopadne lépe než v roce 1996. "Volil jsem sociální demokracii," byla premiérova první slova k novinářům poté, co vhodil do urny kandidátky a vyšel z volební místnosti.
Premiér svým hlasem rozhodoval pouze v komunálních volbách, protože v Praze 2, kde volil, se senátní volby letos nekonají.


K senátním volbám jsme připravili speciální přílohu, ve které najdete řadu informací a článků z deníku MFD DNES - na stejné adrese jsou umístěny kompletní výsledky senátních voleb: http://www.idnes.cz/senat98/vzor.asp?x=senat98/include/homepage.htm

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video