Schůzka u Havla byla úspěšná, stát a církev se vracejí k dialogu

- Schůzka zástupců církve a státu v Lánech, kterou v pondělní dopoledne zprostředkoval prezident Václav Havel, skončila úspěšně. Jednající strany se shodly na tom, že dosavadní spor, v němž kardinál Vlk označil vládu za nedůvěryhodnou a premiér Zeman požadoval omluvu, byl pouze nedorozuměním, a proto se vracejí k dialogu.

Ministr kultury Pavel Dostál a kardinál Miloslav Vlk se po rozhovoru domnívají, že uvažovaná vládní komise by měla být spíše expertní než politická, její složení však podle nich bude teprve předmětem dalších jednání.
Z jejich vyjádření také vyplynulo, že se - konkrétně ve vztahu státu a římskokatolické církve - vláda nestaví zcela proti jednání s Vatikánem; nebylo by však předmětem práce této komise, ale komise v kompetenci resortu zahraničí.
"Ve vládní komisi nebude žádný příslušník cizího státu, tedy ani Vatikánu," zopakoval své stanovisko ministr Dostál.
Základním materiálem pro partnerská jednání by podle Dostála měla být Koncepce vztahu státu a církví vypracovaná postupně za předchozích tří ministrů kultury.
"Shodli jsme se, že je důležité, aby tato vláda přijala zákon o státním majetku - a od něj by se odvíjel restituční zákon či případná restituční tečka," řekl Dostál.
"Za nedorozumění se neomlouvám, ale mrzí mě, že vzniklo," řekl  kardinál Vlk na otázku, zda se omluví Miloši Zemanovi.
Václav Havel označil schůzku za dělnou, neformální a přátelskou. Nápad svolat ji měl už dlouho předtím, než vzniklo poslední napětí mezi vládou a církvemi.
"Napětí obohatilo schůzku o nová témata," poznamenal prezident.

Zeman čeká na Vlkovu omluvu - 18. listopadu
Premiér Miloš Zeman stále očekává omluvu od kardinála Miloslava Vlka, který prohlásil, že Zeman neplní sliby a jeho vláda je pro církev nedůvěryhodná. "Pak kardinál by se měl vhodnou formou omluvit," řekl Zeman na středeční tiskové konferenci.
Kardinál Vlk však už předtím prohlásil, že se omlouvat nehodlá, ale nabídl Zemanovi dialog. "Kardinál Miroslav Vlk se domnívá, že řadu nedorozumění, která se v současné době mezi předsedou vlády Milošem Zemanem, ministerstvem kultury a církvemi objevila, bude vhodné řešit nikoli přes média, ale vzájemným dialogem u jednacího stolu, v klidné atmosféře a bez emocí," stojí v prohlášení České biskupské konference, které redakci iDNES předal její mluvčí Daniel Herman.

Zeman tvrdí, že vláda má zájem na tom, aby se vztahy mezi církvemi a státem upravily. Proto chtěla zřídit komisi, která by měla po diskusi dospět k návrhům a předložit je vládě. Kardinálu Vlkovi se však nelíbilo, že do komise byla navržena bývalá poradkyně expremiéra Klause a současná ředitelka odboru církví ministerstva kultury Jan Řepová. Řekl, že byla brzdou dosavadních jednání a její návrhy byly jako by z minulého režimu.
To se zase nelíbilo Zemanovi, který se nechce nechat vetovat členy vládní komise. Zeman  řekl, že vstřícnost vlády byla zmařena postupem kardinála Vlka. Kabinet proto čeká, až kardinál vyvodí ze svého postupu důsledky, a pak bude pokračovat jednání. Vláda ve středu pověřila mnistra kultury Pavla Dostála, aby se se zástupci církví a církevních společností na složení komise dohodl.
K požadavku církevních představitelů, aby byly zřízeny dvě komise pro církevní věci, jedna vládní a druhá smíšená na mezinárodní úrovni, komise s národní a vatikánskou částí, označili Zeman s Rychetským za absurdní.

Dosavadní vývoj
Spor mezi kardinálem Vlkem a premiérem Zemanem se ve čtvrtek 12. listopadu ještě více přiostřil. Premiér Zeman trvá na omluvě kardinála Vlka, který podle něho řekl ve svém veřejně publikovaném vystoupení vědomou nepravdu.
"Nikde nezazněla nepravda a nelze očekávat, že se bude pan kardinál omlouvat", reagoval mluvčí české biskupské konference Daniel Herman
Premiér Miloš Zeman trvá na omluvě kardinála Miloslava Vlka. "Pan kardinál řekl ve svém veřejně publikovaném vystoupení vědomou nepravdu", uvedl. Premiér v pátek novinářům řekl, že nevidí důvod k setkání s kardinálem "před touto omluvou".

Zeman: V této zemi nevládne kardinál Vlk
"Ustavení vládní komise není zdaleka jenom záležitostí pana kardinála", uvedl premiér Zeman. Podotkl, že vláda byla v tomto ohledu maximálně vstřícná, proto přerušila své jednání o komisi, aby bylo možné dosáhnout dohody uspokojivé pro všechny strany. "Nevidím důvod, proč bych si měl nechat diktovat, v této zemi vládne vláda České republiky a nikoli kardinál Vlk," zdůraznil premiér.
K zastoupení Vatikánu v komisi se Zeman přímo nevyjádřil. Řekl jen, že vláda nabídla jak v programovém prohlášení, tak návrhem na ustavení komise všem domácím církvím seriózní a věcné jednání o společných problémech bez jakýchkoliv předběžných podmínek. "Pokud je tato iniciativa odmítána, pak ti, kdo ji odmítají, musejí nést příslušné důsledky," uzavřel.

Spor kolem konkrétních osob v komisi pro vztah státu a církve
Mluvčí kabinetu Libor Rouček  popřel, že by premiér Vlkovi slíbil, že v komisi pro vztah státu a církve nezasednou lidé nepřijatelní pro katolickou církev. "To samozřejmě není pravda," řekl Rouček.
"S panem premiérem Zemanem jsem se dohodli, že vláda nebude do komise jmenovat lidi, kteří dříve podnikali konkrétní kroky proti církvím. Vývoj na ministerstvu kultury však boří naděje v budování důvěry vzbuzované panem premiérem," prohlásil ve středu kardinál.
Ještě před Vlkovým prohlášením včera dopoledne však Zeman do Arcibiskupského paláce vzkázal, že dohodu dodrží a že při středečním zasedání vlády ministři návrh na vznik komise neschválili.
Kardinál z toho usuzuje, že sliby předsedy vlády jsou odlišné od přístupu ministerstva kultury. "To mi jen potvrzuje dojem, že vláda nepostupuje jednotně," dodal Miloslav Vlk.

Církve s vládou nemohou jednat
Na čtvrteční tiskové konferenci kardinál Vlk prohlásil, že církve nemohou s vládou jednat, protože nevzbuzuje jejich důvěru a zpochybňuje svou dříve projevenou ochotu k serióznímu dialogu.
"V sociální demokracii není jednotná linie," řekl Vlk a konstatoval, že do plánované komise k jednáním o vztazích státu a církví zatím církev zástupce nebude jmenovat. V komisi mu vadí především bývalá poradkyně expremiéra Klause pro církevní záležitosti a nynější ředitelka odboru církví ministerstva kultury Jana Řepová. "Ona byla zřejmě tou osobou, která stála za pohřbíváním projektů a jednání předchozích vlád," prohlásil Vlk. Poznamenal, že Řepová vypracovala ještě pro předchozí vládu návrh, jak by měl vztah státu církve vypadat. "Když jsem ho viděl, zhrozil jsem se. Byly tam formulace, které mi silně připomínaly formulace minulého režimu," řekl kardinál. "Například mluví o možnosti občanů uspokojovat své náboženské potřeby. Nebo se obává zvyšování počtu věřících," konstatoval.
Kardinál vidí nejednotnost mezi sliby předsedy vlády Zemana a odlišnou praxí ministerstva kultury. Hovořil ve čtvrtek o krocích za zády církví.
Vlk předpokládá, že apoštolský nuncius Giovanni Coppa ve čtvrtek při setkání s premiérem Zemanem zopakuje původní návrh papeže Jana Pavla II.ke zřízení smíšené komise složené pro jednání o vzájemných vztazích ze zástupců českého státu, české katolické církve a Vatikánu.
Komise by měla diskutovat o financování církve, tedy o možnostech odluky církve od státu, o restitucích, o registracích a dalších problémech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue