Astronaut John Glenn hovořil se studenty

- Astronaut John Glenn v neděli hovořil s americkými studenty. Glenn za svého třetího dne ve vesmíru odpovídal ve třicetiminutovém spojení se Zemí na dotazy studentů ze střední školy v New Concord. Americký astronaut řekl, že tentokrát je mnohem méně nervózní než před 36 lety. Tehdy byl prvním Američanem, který se vydal do vesmíru.

Glenn se nyní připravuje na čtyřdenní test, během něhož bude ve spánku připojen ke 23 senzorům , které budou měřit činnost jeho mozku, pohyb svalstva, očí a podobně.
Kosmonaut již také spolkl ve velké tabletě vysílač a teploměr. Vysílač nepřetržitě vysílá signály o Glennově vnitřní teplotě na přijímač, který má umístěný na zápěstí.

Sedmasedmdesátiletý astronaut John Glenn a jeho šest kolegů z raketoplánu Discovery odstartovalo ve čtvrtek ve 20:19 střeoevropského času z floridského Mysu Canaveral na devítidenní pouť.
Glenn, jenž je nejstarším člověkem, co se kdy vydal do kosmu, se do vesmíru vrací po 36 letech. Tehdy byl prvním americkým astronautem, a proto je stále národním hrdinou a nyní i senátorem.
Kromě něj jsou na palubě velitel Curtis brown, pilot Steven Lindsey, experti Scott Parazynski a Stephen Robinson, první španělský kosmonaut Pedro Duque a japonská lékařka Čijako Mukajová.
Startu přihlíželi i americký prezident Bill Clinton s manželkou a dalších zhruba 3000 lidí. Mezi nimi byli i celebrity typu herce Toma Hankse, který hrál ve vesmírném filmu Apollo 13, další herci Bruce Willis a Leonardo DiCaprio, režisér Steven Spielberg, Ivana Trumpová, kapela Aerosmith nebo astronaut Buzz Aldrin.
Start se oproti původním plánům opozdil o 19 minut, údajně proto, že do zakázaného  prostoru u Kennedyho vesmírného střediska proniklo letadlo.
Startu údajně přihlížely za zářivého slunečného počasí z nejrůznějších míst v širokém okolí statisíce lidí z celých USA i ze zahraničí, a to i prostřednictvím internetové sítě. Všechny hlavní servery v USA proto byly kolem 14. hodiny floridského času přetíženy a live-video mělo mnohasekundové prodlevy.
Glenn velice stál o to vrátit se ještě jednou do vesmíru a nabídl se jako "pokusný králík" pro studium vlivu pobytu v kosmu na organismus starého člověka. Nejprve narazil na odmítnutí. Čtyři roky mu trvalo, než Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) letos v lednu jeho návrat schválil.
Po tragickém startu raketoplánu Challenger v roce 1986 NASA striktně razil politiku, že v letech do vesmíru není místo pro civilisty bez speciálního výcviku.
NASA zdůrazňuje, že kromě experimentů soustředěných na Glenna má sedmičlenná posádka velmi nabitý program a během devíti dnů má splnit více než 80 vědeckých úkolů.
Z Glennova pohledu se za téměř 40 let vývoje kosmonautiky hodně změnilo. Zatímco za svého prvního letu strávil ve vesmíru jako průkopník pár hodin, nyní jako nejstarší člověk, který vůbec kdy letěl do kosmu, tam pobude více než týden. Stísněné poměry tehdejší rakety vystřídal daleko větší prostor raketoplánu. Zatímco před 36 lety měl Glenn na sobě skafandr vyrobený speciálně jemu na míru, nyní oblékl oranžovou kombinézu "sériově" vyráběnou ve dvanácti velikostech.

Speciální internetová stránka o Johnu Glennovi: http://www.pbs.org/kcet/johnglenn/index2.htm

 

Technici připravují raketoplán Discovery ke startu na Mysu Canaveral na Floridě

Astronaut John Glenn si pod kontrolou specialisty zkouší skafandr

Astronaut John Glenn ve skafandru vážícím 40 kilogramů

Posádka Discovery pózuje fotografům těsně před nastoupením na palubu raketoplánu

Pohled do kajuty raketoplánu Discovery snímaný objektivem typu "rybí oko"

Sedmasedmdesátiletý John Glenn a jeho syn John s manželkami pózují fotografům ve floridském Kennedyho vesmírném středisku

Posádka Discovery kráčí k raketoplánu

Raketoplán Discovery několik vteřin po úspěšném startu z floridského Mysu Canaveral


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue