Mejstřík zvažuje založení vlastní strany, nebo vstup do Unie svobody

- Založení nové strany, nebo vstup do jedné ze současných stran čtyřkoalice - tak se chce vyřešit Martin Mejstřík, bývalý studentský vůdce, situaci, že i přes dvě stě tisíc podpisů pod výzvou Děkujeme, odejděte! česká politická reprezentace na požadavky autorů výzvy téměř nereagovala. "Do Unie svobody může vstoupit naprosto každý, kdo se s námi ztotožní," reaguje Vladimír Mlynář z Unie svobody na Mejstříkovo prohlášení. "Snažíme se být naprosto otevřená strana."

Martin Mejstřík, bývalý studentský vůdce z roku 1989 a jeden z autorů výzvy Děkujeme odejděte!, o svém rozhodnutí informoval novináře na tiskové konferenci v úterý 19. ledna uspořádané bývalými studentskými vůdci z listopadu ´89 a autory výzvy Děkujeme, odejděte! “Pakliže se situace nezmění, jsem ochoten jít do regulérního politického boje,” říká Martin Mejstřík. Ostatní z úšastníků konference na toto prohlášení nereagovali.

Mejstřík však odmítl říci, kdy by nová strana mohla vzniknout nebo kdy by on sám do politiky vstoupil. “Na to je ještě dost času,” uvedl Mejstřík. “V případě, že budou vyhlášeny předčasné volby, máme ještě šest měsíců,”dodal.

“S bývalými studentskými vůdci jsme opravu jednali,” potvrdil zmíněnou schůzku místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář. “Do Unie svobody může vstoupit naprosto každý, kdo se s námi ztotožní. Snažíme se být naprosto otevřená strana,”dodal.

Se zástupci výzvy Děkujeme, odejděte! jednali členové Unie svobody o současné politické situaci. O založení vlastní politické stany se podle Mlynáře bývalí studentští vůdci zmínili, ale zdůraznili, že by to byla jen poslední možná varianta řešení situace.

Jedna strana z výzvy už vznikla
Jedna strana z popudu výzvy Děkujeme, odejděte! již vznikla v Pardubicích. O jejím názvu zatím účastníci přípravného kongresu nerozhodli, měla být však zaregistrována do
dvou měsíců. Důvěru voličů chce získat otevřeností, slušností, oboustrannou komunikací a politikou vedenou bez vzájemných antipatií a útoků.
   
“Každý z těch, kdo výzvu podepsal má právo si založit stanou jakou chce. Ty lidi, co stranu v Pardubicích založili, se na Děkujeme, odejděte! podíleli stejně, takže mají právo jako kdokoliv jiný. Na druhou stranu já ty lidi znám a musím říct, že jsem s nimi nenašel společnou řeč,” vysvětlil další signatář výzvy Igor Chaun to, proč se nikdo z bývalých studentských vůdců na vzniku nové pardubické strany nepodílel a proč dali raději přednost vzniku občanské iniciativy.

Na požadavky bývalých studentů nikdo neslyšel
Požadavky výzvy Děkujeme odejděte!, kterou podepsalo po celé republice na dvě stě tisíc lidí, česká politická reprezentace téměř nevyslyšela. Požadavky petice přitom byly jasné: Odstoupení Václava Klause a Miloše Zemana a zrušení opoziční smlouvy. Funkci opustil pouze předseda Unie svobody Jan Ruml.

“I přestože naší výzvu podepsalo na dvě stě tisíc lidí, situace se nezměnila,” řekl na tiskové konferenci Igor Chaun. “Naopak - opoziční smlouva se prohlubuje,” dodal. Igor Chaun však na rozdíl od Martina Mejstříka politické ambice nemá. “Chci se vrátit ke své práci. Do žádné strany vstupovat nebudu,” ukončil tiskovou konferenci Igor Chaun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video