US a KDU-ČSL: Rozšíření opoziční smlouvy je vznikem koalice

- Představitelé ODS a ČSSD se po pětihodinovém pátečním jednání dohodli na tom, že rozšíří o pět bodů opoziční smlouvu, a zajistit tak průchod zákona o státním rozpočtu. Unie svobody považuje toto rozhodování o státním rozpočtu za hlasování o důvěře v nynější kabinet ČSSD, proto ona sama návrh státního rozpočtu rozhodně nepodpoří. Dohodu ODS a ČSSD o rozšíření smlouvy zároveň považuje za demoralizaci politiky a faktický vznik koalice ODS a ČSSD.
Jan  Kasal (KDU-ČSL):
Je to pravda (návrh na stažení opoziční smlouvy), ale my rozpočet nepodpoříme. Nevím, jak vážně byla nabídka myšlena, ale to musíte za Zemanem. My rozpočet ale určitě nepodpoříme.
Karel Kühnl (US):
Víme o trvalém ataku Zemana směrem k KDU-ČSL a víme, že to není nic jiného, než získávání lepších pozic pro vyjednávání vůči ODS. KDU-ČSL je součást čtyřkoalice a ta je pevně rozhodnuta tuto vládu a její politiku nepodpořit.
Zdroj: MF DNES

Po pětihodinovém pátečním jednání obou stran v pražském Hrzánském paláci zástupci oznámili, že opoziční smlouvu rozšiřují vzájmu udržení stability země a to s výhledem nejen na rok 2000, ale na celé volební období sociálnědemokratické vlády. "Opoziční smlouva byla nutna doplnit, vzájmu České republiky," prohlásil předseda ODS Václav Klaus.

Těmito body jsou dohody:
-o rozpočtu na rok 2000
-o základních parlamentních změnách volebního systému
-o přípravě pro hladký vstup do EU
-o vymezení podmínek pro fungování menšinové vlády
-o lepší komunikace mezi parlamentními kluby

Dohodnuté závěry?

"Dohoda nebyla předem připravená," poznamenal předseda sociálních demokratů Miloš Zeman, který byl s výsledkem jednání očividně spokojen.

Nabídku ČSSD lidovcům o výměně podpory rozpočtu za opoziční smlouvu označil předseda strany Miloš Zeman za nesmysl. 

Výměna vlády

Jeden z účastníků jednání připustil, že se o obměně kabinetu na schůzce jednalo. "Doplňky ve opoziční smlouvě by nemohly být nikdy přijaty, pokud by se se změnami ve vládě nepočítalo,"

K rozšíření opoziční smlouvy:
Karel Kühnl (US):
Obě strany se tak dohodly na zachování mocenských pozic
Jan Kasal (KDU-ČSL)
Pokud tuto dohodu opravdu uzavřou, zcela nepochybně to bude znamenat novou nekvalitu v politickém systému. Jestliže někdo chce podporovat vládu, tak do ní má buď vstoupit, nebo to vyjádřit jinak než pomocí těchto podmínek. Je to naprostá demoralizace, co chtějí tyto dvě strany předvést
zdroj: čtk
uvedl. Premiér Zeman přiznal, že si je toho vědom.

K jednotlivým bodům, o které se rozšíří opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS, oba předsedové uvedli, že jsou zatím jen nastíněny. Jejich konkrétní náplň bude výsledkem dalších společných jednání. Prvním bodem, který by měl být jasně definován, má být dohoda o rozpočtu na rok 2000. Poslanci se třetí verzí rozpočtu mají zabývat v prvním čtení v úterý 18. ledna. 

Představitelé ODS a ČSSD by pak měli definovat i ostatní body, na nichž se v pátek při jednání dohodli.  

Před tiskovou konferencí, která byla zpožděna o zhruba dvě a půl hodiny, se mluvčí vlády Libor Rouček omluvil novinářům: "Omlouvám se vám za posunutí plánované tiskové konference o dvě a půl hodiny..." Do toho ovšem premiér nahlas zašeptal: "Co je to však proti věčnosti..."

Unie svobody: Vznikla tu koalice ODS a ČSSD

Doplněním opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD vznikla podle úřadujícího předsedy Unie svobody Karla Kühnla jedna "dvoustrana". "Vzniklo tak v podstatě vládní souručenství, které bude České republice bohužel vládnout pravděpodobně do roku 2002," řekl Kühnl ČTK při jednání republikového výboru unie v Hradci Králové. "Obě strany se tak dohodly na zachování mocenských pozic," doplnil Kühnl s tím, že ODS tak v podstatě schválila celé dosavadní působení vlády sociálních demokratů a dala jí "bianco šek" k dalšímu vládnutí.

Naprostou demoralizaci české politiky by podle předsedy KDU-ČSL Jana Kasala znamenalo naplnění dohody vedení ČSSD a ODS o rozšíření opoziční smlouvy. Předpověděl, že obě strany na snahu upevnit svoje mocenské pozice nakonec samy doplatí, protože ztratí přízeň řady voličů, kteří naopak zvýší preference čtyřkoalice.

Podle něj by bylo od obou stran poctivější vytvoření otevřené koalice, nikoliv "kryptokoalice, která se za líbivá hesla snaží skrýt to, o co jim jde - rozdělení si postů". Výsledek dnešní schůzky vedení ČSSD a ODS ho nepřekvapil. Zaskočil jej ale návrh ODS podpořit státní rozpočet "za určitých podmínek, které mohou být pro ČSSD obtížně přijatelné".

Republikový sněm US

Celková podoba rozpočtu a jeho struktura je podle unionistů pro české hospodářství nepříznivá, zvyšuje zadlužení a nepřispívá k vyššímu růstu ekonomiky. To je podle republikového výboru, který se konal v sobotu 15. ledna, hlavní důvod proč v následujích hlasováních v Poslanecké sněmovně Unie svobody zákon nepodpoří.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Informaci o nabídce ČSSD obě strany popírají
V pátek zazněla informace o tom, že předseda ČSSD Miloš Zeman nabídl lidovcům, že pokud podpoří už třetí návrh státního rozpočtu, vypoví ČSSD opoziční smlouvu. "Není to pravda," prohlásil ovšem vedoucí tiskového oddělení Michal Kucián.

S informací o nabídce ČSSD přišel jen pár hodin před jednáním ČSSD-ODS místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Zdůraznil, že lidovci nabídku nepřijali. Na přímý dotaz redaktora MF DNES však odpoledne uvedl, že o žádné nabídce nic neví. Ve zpravodajství České televize Svoboda zase o nabídce zase hovořil.

Miloš Zeman však v Českém rozhlase prohlásil, že Svobodovo prohlášení patří k vnitrostranickým hrátkám v KDU-ČSL.

Návrh ČSSD na vypovězení opoziční smlouvy výměnou za schválení rozpočtu není podle politiků ze čtyřkoalice ničím jiným než snahou o vytvoření lepších podmínek pro vyjednávání v ODS.

Za ODS však vyjádřil svoje pochybnosti jeho místopředseda Ivan Langer: "Pokud (Zeman) by něco takového udělal, tak to zpochybňuje jeho věrohodnost nejenom jako předsedy vlády a sociální demokracie, ale i jako člověka. To by zamenalo, že dokáže lidem kolem sebe do očí bezostyšně lhát " uvedl Langer pro ČTK.

Unie svobody i KDU-ČSL shodně tvrdí, že jsou členy jednoho politického seskupení a obě strany budou na nabídku ČSSD reagovat negativně.

Další schůzka v řadě?
Před týdnem si obě strany vyměnily požadavky a poté je projednaly ve svých stranických grémiích. Očekávání novinářů i veřejnosti, že se po dnešním jednání dozví nějaké konkrétní návrhy - například na změny ve vládě - však zbrzdil předseda poslaneckého klubu ČSSD Stanislav Gross. Řekl, že obě strany budou jednat pouze o rámcových záležitostech a výsledkem nebudou konkrétní závěry.

Gross také zdůraznil, že jeho strana se hodlá bránit tlaku ODS na změny ve vládě. "Pokud by nějaké změny měly nastat, tak chceme, aby to byly změny z iniciativy sociální demokracie, nikoli z iniciativy ODS," zdůraznil v rozhovoru pro Český rozhlas.

Připustil, že se jednání mohou dostat do slepé uličky. "Schůzka může přinést jasně negativní stanovisko, že dohoda není možná," dodal.

ODS po jednáních vedení konkretizovala dokument obsahující šest bodů, za nichž hodlá tolerovat menšinovou vládu ČSSD. Tyto mantinely se mají týkat státního rozpočtu, volebního systému, zákonů spojených se vstupem do Evropské unie, "věcného vymezení tolerance" vlády, spolupráce parlamentních klubů a posílení důvěryhodnosti ústavních institucí včetně vlády.

Jen obecně se zatím k další podobě opoziční smlouvy vyjadřují i sociální demokraté, kteří se v sobotu rozhodli vypracovat vlastní návrh rámcové dohody s ODS. ČSSD již nezbývá pro politické vyjednávání příliš času - v úterý totiž její vláda předloží poslancům třetí verzi státního rozpočtu na letošní rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue